Śmierć w wodzie – od 1 maja utonęło już 158 osób
2017-07-28 1:04:03
Akcja “Pływam bez promili” już po raz 11 propaguje zasady bezpiecznego korzystania z wypoczynku nad wodą i przestrzega przed łączenie kąpieli i alkoholu.
Według ankiety przeprowadzonej przez SW Research na cele kampanii „Pływam bez Promili”, 75% badanych uważa, że kąpiel w wodzie pod wpływem alkoholu to w Polsce częste zjawisko. Ponad 60% respondentów twierdzi, że nigdy nie weszłoby do wody, nawet po najmniejszej ilości alkoholu. Większość ankietowanych nie zgadza się ze stwierdzeniami zezwalającymi na pływanie pod wpływem alkoholu.
Przyczyną najczęściej jest alkohol
Z danych KGP wynika, że w czarnych statystykach przodują mężczyźni, którzy stanowią aż 89% ofiar utonięć. Jeśli chodzi o przedział wiekowy, to najwięcej utonięć (aż 241) odnotowano wśród osób powyżej 50 roku życia. Najniebezpieczniejszym miejscem kąpieli są niezmiennie rzeki i jeziora, gdzie utonęły 243 osoby. Wskazuje się, że blisko 70% zbadanych ofiar wypadków utonięć to osoby spożywające wcześniej alkohol. Od 1 maja 2017 roku utonęło już 158 osób.
Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać nad wodą?
Trwają wakacje i sezon urlopowy, a coraz ładniejsza aura sprawia, że chętniej wypoczywamy nad wodą. Tymczasem, by wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek, obserwować zmiany pogody i przestrzegać kilku prostych zasad bezpieczeństwa, identycznych dla wszystkich obszarów wodnych:
- Nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu;
- Pływać i kąpać się tylko w wodach strzeżonych przez ratowników;
- Przestrzegać przepisów – znaki zakazu i ostrzegawcze;
- Nauczyć się pływać, doskonalić tę umiejętność;
- Na otwarte wody wypływać tylko z asekuracją;
- Pamiętać, że dno morskie i rzeczne może się zmieniać;
- Nie skakać – w szczególności na głowę – do nieznanej, płytkiej wody;
- Pływać z prądem, nie pod prąd;
- Nie wskakiwać do wody po nagrzaniu promieniami słonecznymi;
- Pilnować kąpiących się małych dzieci;
- Być uważnym podczas łowienia ryb.
Czy każdy powinien być ratownikiem?
Podstawą działania w czasie sytuacji kryzysowej jest wezwanie pomocy, czyli kontakt z numerem 112. Osobom zagrożonym w wodzie należy pomagać! Trzeba udzielać pomocy bez jednoczesnego narażania własnego życia lub zdrowia. O ile to możliwe powinno się udzielić pomocy nie wchodząc do wody – podać gałąź, rzucić linę, rzucić coś, co unosi się na wodzie i będzie w stanie utrzymać osobę tonącą. W przypadku, gdy osoba jest za daleko, można podpłynąć na desce, kajaku, pontonie. Do wody wchodzi się TYLKO W OSTATECZNOŚCI, ale nigdy bez asekuracji, nie należy wchodzić w bezpośredni kontakt z osobą zagrożoną, należy podać wiosło, deskę, gałąź itp. Udzielając pomocy trzeba być szczególnie ostrożnym – uważać, żeby z ratownika nie stać się ofiarą.
Więcej informacji na portalu społecznościowym: www.facebook.com/plywambezpromili