Smog w Warszawie. Dzielnice stolicy z najgorszym i najlepszym powietrzem

2019-02-26 3:57:47
Smog w Warszawie to zjawisko powszechne, które występuje właściwie bez względu na porę roku. W zimie mieszkańcy stolicy narażeni są na oddychanie smogiem kwaśnym, z kolei w lecie na warszawskich ulicach dominuje smog fotochemiczny, nazywany także smogiem typu Los Angeles. Mimo tego, na mapie Warszawy są także miejsca, w których smog jest rzadkością. Jakie – o tym powiemy poniżej!

 

Smog w Warszawie – dzielnice z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem

Zanim jednak przejdziemy do wymienienia miejsc w Warszawie z najczystszym powietrzem, warto powiedzieć, w których jej dzielnicach smog występuje najczęściej. Najgorzej pod względem czystości powietrza w Warszawie wypada Praga-Północ. W tej dzielnicy mieszkańcy najczęściej uskarżają się bowiem na silnie zanieczyszczone powietrze oraz smog, który gęstą mgłą spowija miasto w szczególności w okresie zimowym. W nie lepszej sytuacji znajdują się także mieszkańcy Woli, Śródmieścia i Białołęki, w których to dzielnicach jakość powietrza również pozostawia wiele do życzenia.

Osoby poszukujące mieszkania w stolicy do kupienia na własność lub jego wynajęcia powinny więc wziąć pod uwagę nie tylko korzystną lokalizację i bliskość do miejsca pracy, ale także kwestię jakości powietrza. To, jakim powietrzem na co dzień oddychamy, wywiera bowiem ogromny wpływ na nasze ogólne samopoczucie oraz zdrowie. Warto także mieć świadomość tego, że negatywne skutki smogu niekoniecznie muszą być odczuwalne od zaraz. Wywoływane przez smog choroby często ujawniają się bowiem z czasem i okazują się bardzo trudne do wyleczenia bez znacznego uszczerbku na naszym zdrowiu a nawet życiu.

W tych dzielnicach Warszawy warto zamieszkać!

Na szczęście, stolica naszego kraju posiada także miejsca, w których przez większą część roku możemy oddychać świeżym i czystym powietrzem w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Należy do nich Wilanów, który cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób planujących zakup lub wynajem nieruchomości do zamieszkania. Dobrym wyborem dla osób, które chcą lepiej zadbać o swoje zdrowie, będzie także Wesoła. Dzielnica ta spośród innych wyróżnia się bowiem charakterystycznym mikroklimatem, którego obecność zawdzięcza licznym terenom zielonym oraz pobliskiemu Mazowieckiemu Parkowi Krajobrazowemu.

Smog w Warszawie jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem także w Rembertowie, gdzie jakość powietrza generalnie jest dobra. Nie gorzej sytuacja przedstawia się także na Bemowie, Żoliborzu oraz na Wawrze, których mieszkańcy także oddychają w miarę czystym i świeżym powietrzem. Smog oczywiście może pojawiać się także w tych miejscach, jednak z pewnością jest on rzadszym zjawiskiem niż na Pradze czy w Śródmieściu. Są to więc warte uwagi miejsca nie tylko dla osób, które planują przeprowadzkę, ale także dla wszystkich miłośników sportu – na poranny jogging czy dłuższe spacery warto bowiem wybierać właśnie te miejsca na mapie Warszawy.

Partnerem artykułu jest Airly informujący o: smog Warszawa – więcej na Airly.eu.

Komentarze

7 komentarzy

 1. Wiktoria odpowiedz

  Nie zgodzę się, że w Wesołe i Rembertowie jest najmniejszy smog, może latem, natomiast w sezonie grzewczym tu jest gorzej niż w centrum. Stare piece, palenie śmieciami i węglem, okoliczne warsztaty zatruwają powietrze. Nie wiem przez kogo był ten ranking robiony, ale nie odzwierciedla on stanu faktycznego.

 2. Zachar odpowiedz

  @Jola Od piątku ochłodzenie zobaczymy jak jest wspaniale w tym syfie

  1. Jola odpowiedz

   Zobaczymy to co zwykle i od wielu lat – napływowy smog z Chotomowa. Dzięki dalekowzroczności władz, czujniki w mieście zostały wyposażone w dodatkową opcję pracy Identification Friend or Foe (IFF) – identyfikacja swój-obcy – i ten obcy smog z Chotomowa wykryją.

   1. Otto von Friend Smog odpowiedz

    Świetny pomysł z tym Identification Friend or Foe Smog (IFFS) – identyfikacja swój-obcy smog – i nareszcie ten Foe Smog z Chotomowa zostanie namierzony, bo to nie ja.

 3. Jola odpowiedz

  W Legionowie program wymiany pieców przynosi doskonałe efekty! Od wielu, wielu dni na wszystkich czujnikach na terenie miasta tylko jeden komunikat – Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na aktywność na świeżym powietrzu.

 4. Omwnlwi odpowiedz

  W Warszawie jest smog i zanieczyszczone powietrzem, bo deweloperzy, którym wolno za wiele, zamknęli zielone kliny miasta! Nie mówiąc już o karygodnym zburzeniu nie jednego ładnego starego domu

  1. Fundacja Dar Oze odpowiedz

   Jesteśmy Fundacją, która pomaga uzyskać 100% zwrotu na nowe ekologiczne źródło ciepła oraz na instalacje fotowoltaiczne o mocy 3 kW
   dla mieszkańców Warszawy
   Oraz;
   Montujemy nowe ekologiczne źródła ciepła, z reguły są to pompy ciepła, oraz instalacje fotowoltaiczne.

   Do końca roku 2020 funkcjonuje dotacja 100% zwrotu z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawydla osób które chcą zlikwidować swoje stare źródło ciepła na węgiel i chcą zamontować nowe ekologiczne źródło ciepła.

   Wszystkie wnioski, które zostaną złożone do końca tego roku 2020 będzie można zrealizować z dofinansowaniem 100% w roku 2021.

   Bezzwrotne dofinansowanie można uzyskać do kwoty 45000 zł na pompę ciepła, oraz na instalację fotowoltaiczną o mocy 3 kW, oraz do 10 000 zł można otrzymać na remont kotłowni/stworzenie łazienki.

   Dla osób najbiedniejszych przygotowaliśmy
   specjalny program umożliwiający sfinansowanie całej ekologicznej inwestycji ze środków finansowych Fundacji Dar Oze.
   W takiej sytuacji klient nie płaci nic,
   to Urząd Miasta Stołecznego Warszawy płaci dla naszej Fundacji za wykonanie ekologicznej inwestycji.

   Prosimy o kontakt odnośnie współpracy/pracy

   Link do naszej pod zakładki
   Likwidacja kopciucha

   http://fundacjadaroze.pl/likwidacja-kopciucha/

   Poszukujemy osób, które mogą przekazać dla naszej Fundacji kontakty do osób, które jeszcze palą węglem, aby ogrzać budynek mieszkalny, w którym mieszkają.

   Przewidujemy kilkaset zł prowizji ( od 200 do1000 zł i więcej) za każdego przekazanego inwestora, który jest gotowy do zmiany swojego systemu grzewczego na pompę ciepła, lub/i na instalację fotowoltaiczną.

   Pozdrawiamy
   Fundacja Dar Oze
   Dariusz Skrobisz 575 475 306
   darozebiuro@gmail.com
   daroze.pl

   Do usłyszenia do zobaczenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *