SPACERKIEM PO MIEŚCIE. Dom ze ściętym narożnikiem – Batorego 18

2018-02-03 8:55:52

To jeden z pierwszych budynków zbudowanych po parcelacji gruntów hrabiego Potockiego, przeprowadzonej w roku 1925

Do obiektów o kilkudziesięcioletniej historii, które ze względu na swój stan techniczny uzyskały zgodę na rozbiórkę, należy drewniany budynek przy ul. Batorego 18. Był częściowo zagrzybiony i miał zawilgocone ściany (które częściowo zostały rozebrane). Na szczęście przed uzyskaniem zgody na rozbiórkę wykonana została podstawowa dokumentacja w postaci tzw. „białej karty” – zawierającej opis obiektu, jego historię, serwis zdjęciowy. W przyszłości, nie będziemy musieli domyślać się, jak ów obiekt wyglądał.
Jest to jeden z pierwszych budynków zbudowanych po parcelacji gruntów hrabiego Potockiego, przeprowadzonej w roku 1925. Budynek wzniesiono w roku 1926 według projektu Józefa Ostrowskiego. Był to jego własny dom.
Zbudowany przy reprezentacyjnej ulicy Stefana Batorego – biegnącej od ul. Juliusza Słowackiego w kierunku późniejszej stacji kolejowej Legionowo-Przystanek – tworzącej jedną z pierzei legionowskiego rynku.
Wzniesiony na posesji u zbiegu ulicy Batorego i 3 Maja piętrowy budynek wyróżniał się ściętym narożnikiem i wysokim blaszanym dachem. Do jego budowy wykorzystano sosnowy i dębowy drzewostan porastający posesję. Zbudowany z bali i desek, otynkowany wewnątrz. Oszalowany na zewnątrz deskami, bitymi poziomo i pionowo, boniowany na narożnikach (podobnie jak murowane kamienice).
Fasadę – pięcioosiową z oknami w obramieniach i balkonem – zaplanował właściciel od strony ulicy Batorego. Pierwsze piętro od parteru oddzielał gzyms i pas ścienny w postaci bitych pionowo desek (wszystkie elewacje). Okna parteru osłonięte nie często dziś spotykanymi drewnianymi okiennicami, zachowanymi do dziś.
Nieco skromniejsza jest elewacja boczna od Alei 3 Maja – jednoosiowa także z oknami w drewnianych obramieniach.
Elewacja od strony podwórza ma cztery okna i wejście z betonowymi schodkami. Z niewielkiej klatki schodowej mieszczącej drewniane schody można dostać się do pokojów na piętrze.
Charakterystycznym dla budynku przy Batorego był ścięty narożnik z drzwiami do pomieszczeń na parterze. Nad nimi znajduje się balkon z metalową kratą i przeszklonymi drzwiami do salonu na piętrze.
Drewniany i częściowo murowany budynek, wzniesiony został na ceglanej, otynkowanej podmurówce.
W roku 1993 dobudowana została piętrowa część murowana. Przez dłuższy czas w budynku mieściła się drukarnia.
Posesja, na której stoi budynek, nadal porośnięta jest częściowo zachowanym dawnym drzewostanem.

Tekst i rysunek
Andrzej Zalewski
(28.02.1948 – 31.12.2016)
• miłośnik Legionowa i Mazowsza,
• historyk sztuki,
• b. Prezes Towarzystwa
Przyjaciół Legionowa,
• długoletni współpracownik
tygodnika „Mazowieckie
To i Owo”.

Komentarze

1 komentarz

  1. Damian odpowiedz

    Bardzo dziękuję redakcji ToiOwo za opublikowanie informacji o budynku z Batorego 18, o co prosiłem w komentarzu pod poprzednią publikacją. Dziękuję raz jeszcze, jesteście najlepszą gazetą legionowską. Pozdrawiam całą redakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *