SPACERKIEM PO MIEŚCIE. Willa „Orawka”

2017-02-09 2:28:04

Styl „dworkowy” w architekturze polskiej zadomowił się po odzyskaniu niepodległości w roku 1918 i był obecny przez całe dwudziestolecie międzywojenne. Charakteryzował się wielokolumnowymi portykami, trójkątnymi szczytami i łamanymi, wielospadowymi dachami.

W Legionowie zachowało się kilka budowli nawiązujących swoją architekturą do wspomnianego „stylu dworkowego”. Są to m.in. wille „Orawka”, „Bratki” czy budynek dzisiejszego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Jedna z ciekawszych budowli jest wspomniana willa „Orawka” przy Żeromskiego u zbiegu z Jagiellońską. Wzniesiona z cegły, parterowa, z mieszkalnym poddaszem trzema facjatkami z osobnymi dwu i trójspadowymi daszkami, otynkowana, z wysokim czterospadowym dachem krytym papą (dawniej ceramiczną dachówką).
Na parterze niewielka sień, z której prowadzą drzwi m.in. do pomieszczeń kuchennych, gospodarczych, salonu i klatka schodowa do pomieszczenia mieszkalnych na piętrze.. Zachowały się podłogi układane z dębowej klepki a także oryginalna drewniana więźba dachowa.

Elewacja frontowa willi (zach.) od ulicy Żeromskiego zaakcentowana została portykiem – wysuniętym nieco przed lico budynku – wspartym na czterech kolumnach, które podtrzymują niewielki balkon-taras ozdobiony cementowymi tralkami. Z balkonu przeszklone wejście do pomieszczeń nas piętrze /w mansardzie /, ujęte symetrycznie parą wąskich okien. .Wspomniana mansarda nakryta osobnym dwuspadowym daszkiem i zwieńczona trójkątnym szczytem z nazwą willi „Orawka” i datą 1928 r.

W wysuniętej przed elewację (od pn.) sieni doświetlonej dwoma bocznymi okienkami znajduje się wejście do wspomnianych pomieszczeń na parterze i klatkę schodową do pomieszczeń na piętrze.

Elewacja ogrodowa od strony Jagiellońskiej (od płd.) z dwoma oknami salonu na parterze i mansardą z oknem, nakrytą trójspadowym dachem.

Wschodnia elewacja – od strony bramy wejściowej od Jagiellońskiej – z drzwiami (nie użytkowanymi) i dwoma oknami po bokach jest obecnie najmniej reprezentacyjna.
Nieco historii dotyczącej „Orawki”. Zbudowana jak już wspomnieliśmy w roku 1928 .Właścicielem posesji (wówczas dwukrotnie większej) był Władysław Kołakowski. Projektantem był architekt Witold Wyganowski. Willa cały czas pozostawała w rękach prywatnych. Od spadkobierców odkupili ją w latach 80-tych XX w. aktualni właściciele. Oni też przeprowadzili remont willi. Zamienili także dachówkę na lżejsza znacznie papę przypominającą swoim rysunkiem dawną dachówkę.

Dzisiejszy widok i rozplanowanie pomieszczeń w willi różnią się nieco od tej, jaką zaprojektował wspomniany architekt Wyganowski. Możemy to porównać dzięki zachowanym oryginalnym rysunkom. W elewacji północnej nad ryzalitem wejściowym zaplanowano niewielki taras z tralkami, a od strony wschodniej na parterze dwa okna salonu i wysunięty przed lico elewacji taras. Dwie pozostałe elewacje: zachodnia i południowa zachowały oryginalny wygląd.

Tekst i rysunek Andrzej Zalewski (20.02.1948 – 31.12.2016)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *