Facebook


Sprawdzanie numeru VIN, czyli co musisz wiedzieć, zanim zakupisz używany samochód?

2021-06-01 11:55:29

Kupowanie używanych samochodów zawsze jest naprawdę dużym wyzwaniem. W wielu przypadkach od sprzedającego nie poznamy jedynie prawdy o danym samochodzie, ale jedynie te informacje, które pomogą mu go sprzedać. Dlatego właśnie konieczne jest m.in. poznanie historii samochodu używanego, a w tym pomoże nam poznanie i rozkodowanie numeru VIN.

Kluczowa informacja jest jednak taka – samo sprawdzenie numeru VIN nie wystarczy, konieczne są również dokładne oględziny i jazda testowa, by faktycznie sprawdzić, w jakim stanie technicznym jest dany samochód. Jeżeli sami nie możemy, nie umiemy tego przeprowadzić, warto zlecić to firmie zewnętrznej. Na polskim rynku funkcjonuje wiele firm, które sprawdzają używane samochody przed zakupem dla klientów indywidualnych.

Zdaniem jednak zgłosimy się do jednej z nich lub sami pojedziemy na oględziny i jazdę testową, koniecznie jest sprawdzenie i rozkodowanie numer VIN.

Czym jest numer VIN?

Numer VIN to numer identyfikacyjny danego pojazdu. Każdy samochód ma swój unikalny numer, dlatego właśnie po nim możemy go rozpoznać. Nie zmienia się on na przestrzeni lat, jak rejestracje, i jest na stałe wbity w dowód rejestracyjny, ale również jest nabity na kilku fragmentach samochodu, by i tam można było go odnaleźć.

Czy numer VIN wystarczy, by go sprawdzić?

Zazwyczaj nie. Jeżeli chcemy być pewni, że uda nam się sprawdzić numer VIN danego samochodu, konieczne jest poznanie jeszcze daty jego pierwszej rejestracji, ale również obecnych numerów rejestracyjnych samochodu. Często dane te są podane w ogłoszeniu, właśnie po to, by można było dzięki nim rozkodować numer VIN. Jeżeli nie są one podane – cóż, w takim razie trzeba o nie zapytać sprzedającego.

Czy sprzedający musi nam podać numer VIN i inne informacje o samochodzie?

Nie, sprzedawca może nam podać takie informacje, jakie tylko chce, i mogą być one naprawdę szczątkowe, jeżeli tylko taki będzie jego kaprys. Pamiętajmy jednak – zadaniem sprzedającego jest samochód sprzedać. Nie zawsze jednak numer VIN i jego rozkodowanie mu w tym pomogą, dlatego niekoniecznie będzie się on chwalił takimi danymi, w nadziei, że ktoś nie będzie o nie prosił.

Jeżeli w danym ogłoszeniu nie ma numeru VIN i innych, potrzebnych nam informacji, konieczne jest ich poznanie. Jeżeli sprzedający nie chce nam ich podać, z jakiegokolwiek powodu, powinno to wzbudzić naszą ostrożność – może się okazać, że numer VIN informuje o takich faktach, o jakich nie chce nas poinformować sprzedający, a to nic dobrego nie wróży.

Na szczęście coraz więcej osób podaje numer VIN i umożliwia weryfikację informacji, które są w taki sposób dostępne dla osób, które chcą kupić dany samochód używany. Wiele portali, takich jak Otomoto.pl. oferuje opcje filtrowania po numerze VIN. Oznacza to, że jeżeli tylko chcemy, jako kupujący, pokażą nam się tylko te oferty, których sprzedawca podał nam numer VIN. Takie zabiegi sprawiają również, że sami sprzedający muszą coraz częściej podawać numer VIN – w innych wypadkach ich samochody będą coraz rzadziej powiać się w wynikach filtrowania w przypadku, gdy ktoś poszukuje samochodu z udostępnionym numerem VIN.

Ile kosztuje sprawdzenie numeru VIN i gdzie powinniśmy go sprawdzić?

Sprawdzenie numeru VIN może być zupełnie darmowe, w zależności od tego, z jakiego portalu skorzystamy. Jeżeli nie chcemy płacić, ale jednocześnie interesuje nas podstawowa historia danego samochodu, w tym informacje o tym, czy brał on udział w wypadkach, czy nie, warto skorzystać ze strony Historiaszkod.pl. To właśnie tam, zupełnie za darmo, pobierzemy raport z podstawowymi informacjami o danym samochodzie.

Opłata będzie konieczna jedynie wtedy, gdy okaże się, że samochód jest powypadkowy, a my cały czas będziemy chcieli dowiedzieć się o kolizjach więcej. Jeżeli więc interesuje nas całkowita szkoda, miejsce wypadku, data wypadku, nawet zdjęcia samochodu po wypadku – warto dopłacić, by upewnić się, że to kolizja, która niemal nie dyskwalifikuje zakup takiego samochodu.

Numer VIN a samochody z zagranicy

Jeżeli interesuje nas samochód sprowadzany, koniecznie powinniśmy sprawdzić jego numer VIN. To w końcu w takich przypadkach najtrudniej jest poznać historię pojazdu. Należy jednak pamiętać, że takie informacje uda nam się dostać tylko na platformach, których bazy nie tylko są aktualne, ale również obsługują nie tylko Polskę, ale i Unię Europejską czy Stany Zjednoczone. Opcję taką oferuje nam również portal Historiaszkod.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *