Facebook

Świąteczny budżet – jak go zaplanować

2017-12-12 3:34:13

Święta Bożego Narodzenia dla wielu z nas są przyczyną stresu, zmęczenia oraz nierzadko problemów finansowych, które najczęściej biorą się ze złego zaplanowania świątecznego budżetu. W poniższym artykule podpowiadamy jak w dobry sposób zagospodarować swoje finanse podczas okresu świątecznego.

 

Ile kosztują święta?

Przed zaplanowaniem świątecznego budżetu warto zastanowić się nad tym ile tak naprawdę kosztują święta. Na wydatki składają się aż 4 elementy.

Pierwszym z nich jest jedzenie. Niezależnie od tego czy Wigilię oraz pierwszy dzień świąt spędzamy w domu swoim czy rodziny to musimy liczyć się z tym, że należy kupić niezbędne potrawy. Rzadko kiedy zdarza się tak, że to jedna lub dwie osoby fundują wszystkie produkty żywnościowe. Licząc wydatki związane z jedzeniem należy policzyć koszt zakupu gotowych potraw, napojów, składników, słodkości oraz owoców.

Drugim elementem składającym się na całkowity koszt świąt są prezenty. Stanowią one nierozłączny element świątecznej tradycji. W ten wyjątkowy dzień, jakim jest Wigilia Bożego Narodzenia dajemy oraz otrzymujemy podarunki od bliskich nam osób. Kupno prezentów wiąże się najczęściej z tym, że musimy kupić coś nie dla jednej czy dwóch osób, a dla całej rodziny. Prezenty najmocniej wpływają na nasz budżet.

Kolejnym składnikiem wchodzącym w koszt świąt są dekoracje. Nikt z nas nie wyobraża sobie tego magicznego okresu bez choinki, udekorowanej w piękne ozdoby. Bombki, łańcuchy, lampki oraz ozdoby – wszystko to kosztuje często niemałe pieniądze.

Ostatnim, czwartym już elementem są rzeczy, które nie wchodzą w skład żadnej z powyżej wymienionych kategorii. Świetnym przykładem są serwetki, opłatki, opakowania na prezenty oraz wstążki.

Jak zaplanować świąteczny budżet?

Wiemy już co wchodzi w skład świątecznych wydatków. Teraz pora się zastanowić nad tym, w jaki sposób można zaplanować budżet w skuteczny sposób. Pierwszą rzeczą powinno być określenie tego, ile jesteśmy w stanie wydać pieniędzy. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której oczekiwania przerosną nasze możliwości.

Planowanie zacznijmy od pierwszego opisywanego wcześniej elementu, czyli jedzenia. Wspólnie z rodziną podzielmy się obowiązkami oraz określmy kto za co jest odpowiedzialny. Wiedząc co musimy kupić bez problemu sprecyzujemy kwotę, którą możemy wydać.

Drugim krokiem jest kupno podarunków. Wpierw określmy dla ilu osób chcemy zrobić prezent. Następnie ustalmy budżet na każdą osobę. Dzięki temu będziemy wiedzieć ile pieniędzy musimy przeznaczyć na ten punkt. Wystrzegajmy się nieplanowanego kupowania prezentów, ponieważ może nas to sporo kosztować.

Ostatnim krokiem na drodze do sukcesywnego zaplanowania świątecznego budżetu jest określenie wydatków związanych z zakupem dekoracji oraz innych dodatków. Nie bez powodu ten punkt znalazł się na końcu. Wiadomo, że piękna choinka jest bardzo ważna, ale to jednak prezenty oraz jedzenie powinniśmy potraktować priorytetowo.

Podsumowanie

Planowanie świątecznego budżetu to nie lada wyzwanie. Należy zdać sobie sprawę z tego ile kosztują nas święta i ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na nie gotówki. Jeżeli uda nam się określić swój limit pieniężny to bez problemu poradzimy sobie z zaplanowaniem wydatków. Przy świątecznych zakupach niezbędna może okazać się pomoc aplikacji, która pokaże nam wszystkie aktualne promocje w sklepach oraz dyskontach (sprawdź – mojagazetka.com). W ten sposób mamy szansę sporo oszczędzić oraz pozwolić sobie na przykład na kupno lepszych prezentów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *