Szybka pożyczka – Kilka ciekawostek o firmach pozabankowych

2016-07-08 1:05:43

Szybkie pożyczki biorą szturmem rynek finansowy nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach europejskich, jak również tych na innych kontynentach. Pożyczki pozabankowe są szczególnie popularne w internecie, ponieważ ich forma wnioskowania oraz weryfikacji jest banalnie prosta dla użytkowników. Wokół firm pożyczkowych tworzą się również negatywne opinie jakoby stanowią formę lichwy. Oto kilka faktów i mitów na temat pozabankowych instytucji pożyczkowych.

Pierwsze pozabankówki – mikropożyczki

Mikropożyczki pochodzą z Bangladeszu. Powstały w latach ’70 jednak ich przeznaczenie w tamtym czasie było nieco inne. Pożyczano wówczas kobietom, które chciały otworzyć swój własny drobny rzemieślniczy interes. Twórca tej inicjatywy został nagrodzony Nagrodą Nobla za wkład w zwalczanie ubóstwa.

Dzisiejszą formę pożyczki pozabankowe przyjęły za sprawą pomysłu dwóch przedsiębiorców, którzy wytropili dużą grupę użytkowników sieci poszukującą pożyczki od ręki. Stworzyli oni system wnioskowania online oraz skuteczną weryfikację klientów. Tak właśnie powstała Wonga, a zaraz po niej cała masa innych podobnych firm. Luka na rynku pożyczek krótkoterminowych została zapełniona, choć potencjał wciąż nie jest w zupełności zagospodarowany.

Pożyczki na szybko w Polsce

W naszym kraju szybkie pożyczki (spis legalnych firm) owiane są złą sławą za sprawą pseudo pożyczkodawców, którzy zarabiają głównie na naliczaniu kosztów, które są nieadekwatne do pożyczanej kwoty. Choć w polskim prawie takie praktyki noszą znamiona przestępstwa i są zabronione, często dochodzi do wyłudzeń, czego przyczyną jest wyjątkowo niski poziom wiedzy konsumentów na temat uprawnień pożyczkodawców. Polacy niestety posiadają jeden z najniższych poziomów wiedzy, wśród Europejczyków, na temat kredytów bankowych czy pożyczek pozabankowych. Daje to ogromne pole dla działalności oszustów wyłudzających bezprawnie pieniądze, a nawet nieruchomości.

W Polsce szybka pożyczka została uregulowana prawnie, choć w wielu krajach żyje ona swoim własnym życiem. Szczególnym problemem z jakim borykali się pożyczkobiorcy, był nielimitowany koszt ich pożyczki.

Kto korzysta z szybkich pożyczek?

Dane pokazują, że co dziesiąty Polak skorzystał minimum z niej minimum raz. Wielu z nich staje się stałymi klientami budując przy okazji pozytywną historię kredytową. Najczęściej pożyczają na produkty życia codziennego, nieco rzadziej na rozrywkę. Zdecydowana większość pożyczek jest zwracana na czas, a utracone pożyczki stanowią około 10 % budżetu firm pożyczkowych.

Kto może mieć firmę pożyczkową?

Ustawa, poprzez którą pożyczka pozabankowa jest regulowania, jasno określa, że zabronionym jest posiadanie firmy pożyczkowej osobom, które miały wcześniej wyrok w sferze przestępstw finansowych. Ponieważ instytucja pożyczkowa obraca kapitałem własnym, a nie lokatodawców, podjęto również decyzję aby legalnym było rozpoczynać biznes pożyczkowy jedynie na kapitale niepochodzącym z pożyczki czy kredytu bankowego. Przedsiębiorca musi udowodnić, że posiada minimum 200 tys. zł. środków własnych lub stanowiących własność udziałowców.

Co klienci myślą o szybkich pożyczkach pozabankowych?

Generalnie klienci instytucji pozabankowych cenią sobie możliwość otrzymania szybkiego wsparcia kiedy tego potrzebują. Wielu z nich uważa, że pozabankówki są doskonałym rozwiązaniem w awaryjnych sytuacjach. Niewielu Polaków posiada oszczędności, za które sfinansują naprawę samochodu, remont mieszkania czy nagłe leczenie. Wielu z nich nie ma możliwości również na kredyt bankowy z uwagi na brak zdolności kredytowej. Ponadto czasem potrzebują pieniędzy na chwilę, a kredyty bankowe rzecz jasna są zobowiązaniem minimum na kilka miesięcy.

Nie da się ukryć faktu, że Polakom nie starcza na życie codzienne, dlatego sięgają po pożyczki i kredyty. Opodatkowanie pracy oraz produktów pierwszej potrzeby jest na tyle wysokie, że ogranicza to nie tylko rozwój gospodarczy kraju, ale również możliwości konsumentów. Panaceum na ten problem oczywiście nie są szybkie pożyczki czy kredyty, a głęboka reforma podatkowa w Polsce. Niestety wciąż elity rządzące preferują ubogi i drogi socjalizm niż uwolnienie potencjału poprzez zdjęcie kajdan z rąk Polaków i pozwolenie im swobodnie działać oraz samemu decydować o zarabianych pieniądzach.

 

Komentarze

1 komentarz

  1. anka odpowiedz

    pożyczając pieniądze zawsze trzeba uważać.dlatego wybrałam bezpiecznie miejsce- ferratum bank. szybko, mało papierów i świetna obsługa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *