TENIS. Sportowe geny

2016-10-18 3:19:22

We wtorek 11 października 2016r. Zespół Szkół nr 2 w Legionowie miał przyjemność gościć zawodniczkę Polskiej reprezentacji w tenisie do lat 16 Igę Świątek oraz jej tatę Tomasza Świątek.

Organizatorem spotkania był Pan Witold Domaszewicz wraz z uczniami gimnazjum oraz liceum. Całą uroczystość prowadzili uczniowie drugiej klasy liceum Krzysztof Suchecki oraz Radosław Cichocki.

Celem spotkania było przybliżenie zebranych uczniów do tenisa jak i poznanie kim jest Iga oraz jej tata. Wzięli tam udział uczniowie z różnych szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Spotkanie cieszyło się dużym  zainteresowaniem wśród wszystkich zebranych osób.

Iga Świątek to niezwykle utalentowana młoda tenisistka. Półfinalistka Wimbledonu (2016r) i US Open 2016 w grze podwójnej dziewcząt. Iga ma zaledwie 15 lat a już ma na swoim koncie dużo sukcesów. Trenuje w Klubie Tenisowym Legia Warszawa, a poprzednio w Mera Warszawa.

Jej tata – Tomasz Świątek to polski wioślarz, olimpijczyk z Seulu 1988r. Uczestnik mistrzostw świata w: Kopenhadze w czwórce podwójnej. Polska osada zajęła 5. miejsce, Bled w czwórce podwójnej i 5. miejsce, Barrington w czwórce podwójnej. W 1987r. zdobył złoty medal Uniwersjady
w czwórce podwójnej.

Kolejną częścią uroczystości była seria pytań dotyczących tenisa ziemnego, sukcesów oraz życia obojga gości.

1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z tenisem? Kto jest Twoim autorytetem?
Trenuję od 6 roku życia. Najwięcej zawdzięczam tacie, ponieważ to On pokazał mi co to tenis. Nie mam autorytetu, dużo pomaga mi starsza siostra i to od Niej biorę przykład.

2. Dlaczego akurat Legia?
Legia Warszawa jest klubem, który bardzo mi pomaga. Nie wyobrażam sobie być teraz w jakimkolwiek innym klubie.

3. Jakie są Twoje marzenia związane z tenisem?
Bardzo chciałabym być w pierwszej trójce rankingu kobiet na świecie oraz wygrać złoto na olimpiadzie.

4. Jak radzisz sobie ze stresem i co czujesz kiedy odbierasz puchar?
Stres jest bardzo duży, ale zazwyczaj mija już na rozgrzewce. Najważniejsza jest pewność siebie. Gdy odbiera się trofeum czuje się jedynie dumę i wielkie szczęście.

5. Jak radzisz sobie ze szkołą? Czy masz czas dla znajomych?
Ze szkołą radzę sobie dobrze. W tym roku muszę jednak przyłożyć się trochę bardziej, ponieważ czekają mnie egzaminy gimnazjalne. Jest bardzo dużo wyrzeczeń, nie mam czasu praktycznie na nic a zwłaszcza na spotkania towarzyskie.

6. Ile trwa Twój trening i jak on wygląda?
Zazwyczaj treningi trwają po 3 godziny, lecz każdy wygląda inaczej.

7. Jak widzisz siebie za kilka lat? Czy tenis to Twój plan na przyszłość?
Nie wyobrażam sobie mojej przyszłości bez sportu, a zwłaszcza bez tenisa. Tym chciałabym zarabiać na życie.

Zadaliśmy również kilka pytań panu Tomaszowi.

1. Jak wyglądały Pana sportowe początki?
Moje początki były dość przypadkowe. Na początku jak każdy chłopak grałem w piłkę. Z racji tego, że byłem bardzo wysoki oraz w wieku licealnym w mojej klasie było bardzo dużo wioślarzy postanowiłem spróbować czegoś nowego. Tak to się zaczęło.

2. Czy doznał Pan jakiś kontuzji? Jak czuł się Pan podczas zawodów?
Miałem dużo kontuzji, mniej i bardziej poważnych. Na zawodach zawsze jest ciągła, nieustanna rywalizacja. Wielu zawodników poddaje się. Mi jednak się udało, ponieważ chciałem osiągnąć swój cel. Każdemu życzę, aby przeżył coś takiego.

3. Czy chciałby Pan wystartować jeszcze w jakiś zawodach?
Myślę, że nie. Teraz skupiam się w stu procentach na pracy córki.

Podsumowując atmosfera spotkania była radosna. Uczniowie dowiedzieli się ciekawych rzeczy odnoście tenisa oraz zdobyli wiedzę, że w osiąganiu sukcesów bardzo ważna jest ciężka praca i nasze zaangażowanie.

Aleksandra Woźniak
uczennica II a LO

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *