Facebook


Ubezpieczenie NNW dla dzieci

2019-08-22 12:27:58

Wielkimi krokami zbliża się początek roku szkolnego. Warto dokładnie przemyśleć i zastanowić się nad wyborem polisy dla naszych dzieci. Większość rodziców decyduje się na zakup ubezpieczenia sprzedawanego przez szkołę, należy jednak pamiętać, że nie jest ono obowiązkowe!

 

Ubezpieczenie NNW. Co to jest ?

Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków to rodzaj ubezpieczenia osobowego, w jego ochronę wchodzi zdrowie lub życie człowieka. Odszkodowanie wypłacane jest ubezpieczonemu lub osobie upoważnionej w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, którego skutkiem jest uszczerbek na zdrowiu. Wypłacane sumy są zależne od stopnia i rodzaju tego uszczerbku.

Co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Oczywiście zakres zależny jest od firmy ubezpieczeniowej i wysokości sumy ubezpieczenia. Należy więc dokładnie zapoznać się z ofertą przed zakupem polisy. Najczęściej jednak podstawowe ubezpieczenie NNW obejmuje;

  • Śmierć dziecka,
  • Złamanie kości,
  • Inne określone w umowie ubezpieczenia urazy,
  • Trwały uszczerbek na zdrowiu,
  • Usługi assistance (np. wizyty domowe lekarza, transport medyczny).

Wysokość wypłat

Często w reklamach ubezpieczycieli naszą uwagę przyciąga kwota wypłacana w wysokości około 10 tyś. Należy wiedzieć, że jest to maksymalna wysokość świadczenia, która realizowana jest w przypadku śmierci dziecka lub jego całkowitego inwalidztwa. Głównie zgłaszane są drobne urazy np. złamanie ręki. Wtedy wysokość wypłaty wynosi odpowiedni procent od głównej sumy, przeważnie jest to około 100-150 zł. Możemy się więc domyślać, że im większe składki na ubezpieczenie to odszkodowanie również będzie większe.

Drobnym druczkiem

Pamiętajmy, że to co napisane jest „drobnym druczkiem” lub jest umieszczone na końcu oferty z reguły jest bardzo ważne. Znajdziemy tam najczęściej zapisy w umowie, za które nie zostanie wypłacone odszkodowanie w ramach polisy. Przykładowo może to być odmowa wypłaty odszkodowania jeśli dziecko dozna kontuzji na skutek uprawiania sportu wyczynowego. Dlatego istotne jest też indywidualne podejście do ubezpieczonego. Jeżeli dziecko jest szczególnie narażone na różnego rodzaju krzywdy (np. związane ze sportem), to warto dodatkowo zapłacić za poszerzenie oferty.

Ubezpieczenie w szkole jest nieobowiązkowe

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rodzice są informowani o początkowych opłatach m.in. składka na ubezpieczenie, często w wysokości 50 zł. Przyzwyczajeni już do tego wydatku, przekonani są, że jest to obowiązkowe. Jednak to nieprawda. Ubezpieczenie oferowane w szkole to rodzaj ubezpieczenia grupowego. Oznacza to, że z ubezpieczycielem kontaktuje się szkoła i to ona załatwia formalności. Niestety, bardzo często bywa tak, że rodzice nie znają nawet warunków polisy, a o indywidualnych negocjacjach nie ma mowy.

Podsumowując przy wyborze ubezpieczenia NNW dla naszego dziecka warto przeanalizować takie punkty jak;

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *