Facebook


Urządzamy sypialnię – porady, sugestie i wskazówki

2018-04-13 5:08:57

Sypialnia to chyba najbardziej prywatne pomieszczenie w każdym domu. Kiedy udajemy się do niej po całym dniu wytężonej pracy, marzymy tylko o jednym – o wysokiej jakości wypoczynku, który sprawi, że następnego ranka obudzimy się pełni energii i chęci do działania. Aby jednak tak się stało musimy się zatroszczyć o szereg istotnych rzeczy, wśród których szczególne znaczenie mają bez wątpienia materace.

 

Jeżeli nie poświęcimy ich zakupowi odpowiednio dużo czasu i, bądźmy szczerzy, nie zainwestujemy, możemy zapomnieć o prawdziwie regenerującym śnie. Jak zatem ustaliliśmy, materace to jeden z najważniejszych elementów wystroju każdej sypialni. A co ponadto ma znaczenie? Bez wątpienia kolorystyka, styl aranżacji, meble i dywany.

Materace

Materace, o ile dokonamy właściwego wyboru, mogą mieć fundamentalny wpływ nie tylko na jakość snu, ale również na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet nastrój. Jak radzi konsultant sklepu z materacami Sleeptime.pl powinny być optymalnie dostosowane do danego użytkownika. Kryteriami, na które należy zwrócić największą uwagę jest jego wiek, waga i jej stosunek do wzrostu, ewentualne schorzenia układu ruchowego oraz indywidualne preferencje.

Idealny materac musi zagwarantować ciału optymalne podparcie i umożliwić rozluźnienie wszystkich mięśni. Ponadto, warto mieć na uwadze, że materace mogą być wysoce pomocne przy leczeniu różnego rodzaju schorzeń kręgosłupa i układu kostno-mięśniowego, jeżeli zatem ktoś boryka się z tego typu problemami, powinien zdecydować się na modele ortopedyczne, najlepiej wykonane z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej.

A skoro już mowa o zdrowiu, nie należy zapominać o innym, nader częstym w naszych czasach schorzeniu, jakim są różnego rodzaju alergie. Materace, zwłaszcza starego typu, są wymarzonym środowiskiem dla rozwoju roztoczy, grzybów i innych drobnoustrojów, co pociąga za sobą nasilenie objawów uczulenia. Aby uniknąć takiego mało pociągającego scenariusza, najlepiej wybrać któryś z modeli antyalergicznych i antystatycznych. Doskonałą opcją będą tu wspomniane już wcześniej materace piankowe, które, ze względu na rodzaj zastosowanych w procesie produkcji materiałów znacząco wpływają na poniesienie jakości powietrza w sypialni.

Kolorystyka i aranżacja

O ile w temacie, jakim są materace zawsze warto zasięgnąć opinii profesjonalisty, o tyle kolorystyka jest sprawą wysoce indywidualną. I choć, kiedy mowa o sypialni, zaleca się zwykle spokojne, jasne, stonowane barwy, to mocne, zdecydowane kolory nie są zabronione. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i gustu użytkownika wnętrza.

Aranżacja sypialni, podobnie jak kolorystyka, jest sprawą indywidualną. Należy jednak pamiętać, że całe mieszkanie powinno tworzyć spójną całość, dlatego nie należy rozpatrywać kwestii wystroju wnętrza bez uwzględnienia stylu pozostałych pomieszczeń.

Meble

Meble do sypialni muszą być przede wszystkim praktyczne i estetyczne. Należy unikać zagracania wnętrza poprzez usilne próby zainstalowania w niej maksymalnie dużej ilości mebli i różnego rodzaju ozdób. Nie warto też jednak popadać tu w skrajność i dobrze jest pamiętać, że pewne rzeczy zdecydowanie muszą się znaleźć w każdej sypialni. Należy do nich szafka nocna (jeżeli urządzamy sypialnię małżeńską, najlepiej aby były dwie), szafa i, o ile metraż na to pozwala, toaletka, komoda lub stoliczek z niewielkimi fotelami lub małą sofą.

Dywany

Dywany nadają wnętrzu przytulnej, rodzinnej atmosfery i chronią nasze stopy przed wychłodzeniem, kiedy stąpamy boso po podłodze. Zwykle dobieramy je na zasadzie kontrastu i harmonii. W pierwszym przypadku tworzą z pozostałymi elementami wystroju spójną, subtelną aranżację, która będzie działała kojąco na nerwy. W drugim przypadku dywan będzie w znacznym stopniu determinował charakter sypialni, co, bądźmy szczerzy, nie każdemu odpowiada.

Urządzając sypialnie musimy kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami i oczekiwaniami, jednak w pewnych tematach najlepiej zasięgnąć rady fachowca. Jednym z nich są materace, niepozorny, aczkolwiek bardzo ważny element wystroju.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *