Uwaga: Wilki atakują

2016-07-20 7:40:04

Kilka dni temu w jednym z gospodarstw w Cybulicach Dużych (sąsiedni powiat nowodworski) doszło do niecodziennego zdarzenia. Na jednej z posesji wilki zagryzły kozę.

Wilków boi się chyba każdy. Jednak nie wszyscy są świadomi tego, że żyjemy z nimi w bardzo bliskiej okolicy. Mieszkańców powiatu nowodworskiego od Kampinoskiego Parku Narodowego dzieli tylko kilkanaście kilometrów.

W nieco gorszej sytuacji są mieszkańcy gminy Leoncin oraz Czosnów, bowiem do KPN mają przysłowiowy “rzut beretem”. Najbardziej niebezpiecznymi zwierzętami żyjącymi w Kampinoskim Parku Narodowym są właśnie wilki. W ostatnim czasie zwierzęta te zaczęły żerować poza obszarem KPN.

Kilka dni temu wilki postanowiły zrobić sobie wycieczkę poza obszar Parku Narodowego i udały się na jedno z gospodarstw. Zwierzęta wtargnęły na posesję i zaatakowały kozę. Z relacji świadków wynika, że zwłoki zwierzęcia przeniesione zostały przez wilki jednak na jeszcze inne podwórko. Wilków było najprawdopodobniej aż 9.

Niestety, mimo prób nie udało nam się skontaktować z właścicielem gospodarstwa, na którym doszło do tego zdarzenia.

Jak informuje mgr inż. Adrian Biedka, specjalista ds. ochrony przyrody, zarówno w powiecie nowodworskim jak i w innych powiatach znajdujących się na terenie Parku Narodowego jego zarządcy nie otrzymali wcześniej żadnego sygnału o szkodach wyrządzanych przez wilki.

– Kampinoski Park Narodowy informuje, że miejscowy leśniczy otrzymał zgłoszenie telefoniczne w sprawie zagryzionej kozy w gospodarstwie w Cybulicach Dużych. Osoba zgłaszająca została poproszona o pisemne złożenie podania o wyszacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta chronione, ale do tej pory tego nie uczyniła. W związku z brakiem podania Kampinoski Park Narodowy nie rozpoczął procedur związanych z powstałą szkodą. Nie zajmowaliśmy się więc między innymi określeniem tego, czy za zagryzienie kozy odpowiedzialne są wilki, czy może inne zwierzęta – dodaje Biedka.

Na podstawie metody całorocznych obserwacji KPN informuje, iż na 31 grudnia 2015 r. na terenie Parku bytowało około 11 wilków.

Adam Balcerzak/Tygodnik Nowodworski

Fot. poglądowe

Komentarze

1 komentarz

  1. Paweł Ł. odpowiedz

    Wilki nie tylko w Cybulicach. W związku z zaobserwowaniem ich na terenie pow. pułtuskiego Urząd gminy w Pokrzywnicy ogłosił ostrzeżenie dla mieszkańców. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *