Facebook

W jaki sposób płytki ceramiczne i kamienne?

2017-12-12 6:52:25

Kamień i ceramika to najtwardsze materiały budowlane. Musisz mieć odpowiednie do tego narzędzia. Muszą być dobrej jakości, bo nic z tego nie będzie. Urządzenia te umożliwią Ci skracanie płytek i wycinanie z nich różnego rodzaju otworów. Podpowiem, czym ciąć płytki ceramiczne.

Bez obróbki płytek się nie obejdzie

Obróbka płytek to stały punkt każdego glazurniczego zajęcia. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Pójście do dowolnego marketu budowlanego, pomoże Ci w skompletowaniu podstawowego zestawu narzędzi. Pozwolą Ci one zająć się wykończeniem ścian w łazience albo zrobić remont posadzki w kuchni.

Po pierwsze-nóż szklarski

Stosuje się go do nacinania twardych powierzchni. Możliwe jest to dzięki wolframowemu kółeczku. Zarysowuje się nim szkliwo po wyznaczonej linii. Nacięcie daje możliwość później też przełamania płytki na dwie części. Nożykiem da się również wykonywać nacięcia krzywoliniowe. Część nożyków wyposażonych jest w szczypce, które ułatwiają przełamywanie płytek.

Kolejne punkty-szczypce glazurnicze i piła kabłąkowa

Służą do odłamywania małych kawałków płytek wzdłuż linii zarysowanej na szkliwie. Umożliwiają łatwe przycięcie płytki po łuku albo wykonać w niej otwór o dużej średnicy. Piła kabłąkowa z brzeszczotem wolframowym przeznaczona jest do wycinania w płytkach otworów o dowolnym kształcie. Wiertłem robi się otwór w płytce, następnie należy przełożyć przez niego brzeszczot oraz umocować w pile. Wtedy już można prosto zrobić każde wycięcie.

Gilotyna glazurnicza, czyli przecinarka do płytek

Jest to najbardziej skuteczne ręczne narzędzie do przycinania każdego rodzaju płytek. Praca z nią jest bardzo szybka i wygodna. Jednak tylko i wyłącznie po liniach prostych. Poradzi sobie nawet z najtwardszymi materiałami. Element tnący to wymienne, obrotowe kółko. Nacina się nim linię, po której płytka jest później przełamywana. Wszystko to dzieje się po naciśnięciu specjalnej rękojeści. Gilotyny są różnej wielkości. Można je dobrać do długości ciętych płytek. Często posiadają one również podziałki, które pomagają dokładnie określić szerokość odcinanej części i kątowniki, które ułatwiają cięcie pod bardzo różnym kątem. Gumowe okładziny są dodatkiem sprawiającym, że w czasie ustawiania oraz cięcia płytki nie będą się przemieszczać. Najlepiej jest kupić gilotynę z łożyskiem. Wtedy nie będziesz potrzebował zbyt dużej siły do przecięcia płytek.

Szlifierka kątowa- powszechnie stosowana

Szlifierka kątowa jest bardzo wszechstronnych urządzeniem. Gdy tylko posiadasz dużo siły oraz potrafisz się starannie posługiwać szlifierką, to możesz przecinać nią płytki po naciętych albo narysowanych wcześniej liniach. Szlifierkę można również stosować do wygładzanie przeciętych krawędzi płytek albo do nadawania im bardziej zaokrąglonych kształtów.

A może elektryczna przecinarka do glazury?

Myślę, że elektryczne przecinarki do płytek są bardzo dobrym rozwiązaniem wyłącznie dla osób, które będą z nich bardzo często korzystały i mają dużo miejsca do ich przechowywania. To już bardziej profesjonalny sprzęt i raczej nie sprawdzi się do użytku domowego.

Komentarze

4 komentarze

 1. Wojciechgil odpowiedz

  Ja w swoim domu do przycinania płytek ceramicznych używałem TopDiama TSP i si sprawdził. Może jest trochę droższy od innych, ale robi naprawdę dobrą robotę i się nie szczerbi.

 2. hanuszkiewicz00 odpowiedz

  Do cięcia ceramiki najlepiej sprawdziły mi się tarcze Topdiam.

 3. Rafał G. odpowiedz

  płytki i ich kładzenie to niezła zabawa pozdro

 4. Technik37 odpowiedz

  Z cięciem bywa ciężko, ja długi czas nie potrafiłem opanować techniki. Dziś szlifierka kątowa nie jest dla mnie czymś trudnym do ogarnięcia. Ale kapitalne znaczenie dla skutecznego cięcia gresu czy kamienia ma jakość tarcz diamentowych. Jak są wysokiej klasy, to cięcie naprawdę idzie sprawnie. Warto trochę się rozejrzeć za pożądanymi akcesoriami i wtedy wszystko idzie jak z płatka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *