Facebook

Warszawa droższa od Dublina. Jak prezentują się ceny mieszkań w stolicy na tle innych krajów w Europie?

2020-10-10 4:36:33
Od kilku lat ceny mieszkań w Polsce rosną niemal w postępie wykładniczym. Już pod koniec 2019 roku ceny w Warszawie doganiały stawki za mkw. w krajach zachodniej Europy. Jak obecnie plasuje się nasza stolica pod kątem cen na europejskich rynkach nieruchomości?

 

Polskie mieszkania coraz droższe. Doganiamy Zachód

Jeszcze parę lat temu pokutowało przekonanie, że wraz z dynamicznie rozwijającą się gospodarką i polską koniunkturą mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym były relatywnie tanie. No właśnie – były. Już w ubiegłym roku galopujące ceny za własne „M” w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu powoli dobijały stawek, jakie przyszłoby zapłacić inwestorom za lokal mieszkaniowy w Irlandii, Niemczech czy Danii.

Gdzie obecnie zapłacimy najwięcej za mkw.? Oczywiście w Paryżu, w którym średnie ceny transakcyjne na rynku pierwotnym wynoszą aż 12 863 €/mkw. W Pradze średnia cena lokalu mieszkaniowego z popularnego segmentu wynosi 3395 €/mkw.

Jak na europejskim polu wypada Warszawa? Ceny mieszkań w naszej stolicy nieznacznie wyprzedziły rynek pierwotny lokali mieszkalnych w Budapeszcie (2115 €/mkw.) oraz okazały się minimalnie tańsze od mieszkań w Dublinie (2381 €/mkw.).

Na tle innych europejskich krajów Warszawa plasuje się w połowie stawki. W drugiej jej połowie oscyluje z kolei średni czas pracy na modelowe mieszkanie, które według analityków Deloitte pochodzi z rynku pierwotnego i mierzy 70 mkw. W Warszawie na takie mieszkanie średniozamożne gospodarstwo domowe musi pracować 7,7 roku.

Dla porównania Włosi na modelowe mieszkanie na swoim rynku mieszkaniowym muszą pracować 6,2 roku, Holendrzy 5,6, Belgowie 4,1, a Portugalczycy 4 lata. Gorzej od Polaków mają tylko Chorwaci (8,2 roku), Łotysze (8,9 roku), Słowacy (9,9 roku), Austriacy (10 lat) i Czesi (11,4 roku).

No to ile obecnie trzeba zapłacić za mieszkanie w Warszawie?

Obecnie średnia cena mieszkania mkw. na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Warszawie oscyluje w granicach 9943 zł. Na rynku wtórnym średnia kwota za mkw. wynosi już 11 873 zł. W dalszym ciągu warszawskie ceny na obydwu rynkach mieszkaniowych są zbliżone do cen mieszkań w Gdańsku i Krakowie. Niemniej stolica w dalszym ciągu przoduje pod względem wysokości cen lokali mieszkalnych.

Względem czerwca bieżącego roku na warszawskim rynku wtórnym w lipcu odnotowano wzrost o 0,4 proc. Na rynku wtórnym ceny ofertowe wzrosły już o 1 proc. miesiąc do miesiąca. W skali rocznej ceny w Warszawie oraz w niemal każdym większym mieście wojewódzkim urosły aż o 10 proc.

Jak widać, mimo pandemicznej rzeczywistości i niepewności dotyczącej drugiej fali pandemii, ceny mieszkań w Polsce nie ulegają znacznym ujemnym fluktuacjom, o czym z pewnością przekonał się każdy deweloper. Warszawa jest obecnie jedną z najdroższych stolicy w Europie Środkowo-Wschodniej i póki co nic nie wskazuje na to, aby druga fala pandemii koronawirusa zmieniła ten trend.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *