Warszawa droższa od Dublina. Jak prezentują się ceny mieszkań w stolicy na tle innych krajów w Europie?

2020-10-10 4:36:33
Od kilku lat ceny mieszkań w Polsce rosną niemal w postępie wykładniczym. Już pod koniec 2019 roku ceny w Warszawie doganiały stawki za mkw. w krajach zachodniej Europy. Jak obecnie plasuje się nasza stolica pod kątem cen na europejskich rynkach nieruchomości?

 

Polskie mieszkania coraz droższe. Doganiamy Zachód

Jeszcze parę lat temu pokutowało przekonanie, że wraz z dynamicznie rozwijającą się gospodarką i polską koniunkturą mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym były relatywnie tanie. No właśnie – były. Już w ubiegłym roku galopujące ceny za własne „M” w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu powoli dobijały stawek, jakie przyszłoby zapłacić inwestorom za lokal mieszkaniowy w Irlandii, Niemczech czy Danii.

Gdzie obecnie zapłacimy najwięcej za mkw.? Oczywiście w Paryżu, w którym średnie ceny transakcyjne na rynku pierwotnym wynoszą aż 12 863 €/mkw. W Pradze średnia cena lokalu mieszkaniowego z popularnego segmentu wynosi 3395 €/mkw.

Jak na europejskim polu wypada Warszawa? Ceny mieszkań w naszej stolicy nieznacznie wyprzedziły rynek pierwotny lokali mieszkalnych w Budapeszcie (2115 €/mkw.) oraz okazały się minimalnie tańsze od mieszkań w Dublinie (2381 €/mkw.).

Na tle innych europejskich krajów Warszawa plasuje się w połowie stawki. W drugiej jej połowie oscyluje z kolei średni czas pracy na modelowe mieszkanie, które według analityków Deloitte pochodzi z rynku pierwotnego i mierzy 70 mkw. W Warszawie na takie mieszkanie średniozamożne gospodarstwo domowe musi pracować 7,7 roku.

Dla porównania Włosi na modelowe mieszkanie na swoim rynku mieszkaniowym muszą pracować 6,2 roku, Holendrzy 5,6, Belgowie 4,1, a Portugalczycy 4 lata. Gorzej od Polaków mają tylko Chorwaci (8,2 roku), Łotysze (8,9 roku), Słowacy (9,9 roku), Austriacy (10 lat) i Czesi (11,4 roku).

No to ile obecnie trzeba zapłacić za mieszkanie w Warszawie?

Obecnie średnia cena mieszkania mkw. na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Warszawie oscyluje w granicach 9943 zł. Na rynku wtórnym średnia kwota za mkw. wynosi już 11 873 zł. W dalszym ciągu warszawskie ceny na obydwu rynkach mieszkaniowych są zbliżone do cen mieszkań w Gdańsku i Krakowie. Niemniej stolica w dalszym ciągu przoduje pod względem wysokości cen lokali mieszkalnych.

Względem czerwca bieżącego roku na warszawskim rynku wtórnym w lipcu odnotowano wzrost o 0,4 proc. Na rynku wtórnym ceny ofertowe wzrosły już o 1 proc. miesiąc do miesiąca. W skali rocznej ceny w Warszawie oraz w niemal każdym większym mieście wojewódzkim urosły aż o 10 proc.

Jak widać, mimo pandemicznej rzeczywistości i niepewności dotyczącej drugiej fali pandemii, ceny mieszkań w Polsce nie ulegają znacznym ujemnym fluktuacjom, o czym z pewnością przekonał się każdy deweloper. Warszawa jest obecnie jedną z najdroższych stolicy w Europie Środkowo-Wschodniej i póki co nic nie wskazuje na to, aby druga fala pandemii koronawirusa zmieniła ten trend.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *