WARSZAWA/JABŁONNA. Szczątki ofiar zbrodni niemieckich znalezione pod Jabłonną

2021-03-25 2:56:24

We wtorek (23 marca) zespół poszukiwawczy Instytutu Pamięci Narodowej poinformował na swoim Twitterze o znalezieniu szczątek ponad 20 osób (w tym również kobiet i dzieci). Z relacji świadka wynika, że są to ofiary z okresu II wojny światowej

Szczątki zostały znalezione nieopodal skrzyżowania ul. Skierdowskiej i Dębowej na granicy Białołęki i Jabłonny. Na miejscu cały czas pracują eksperci z oddziału poszukiwawczego Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak podają na miejscu znaleziono szczątki ponad 20 osób (w tym również kobiet i dzieci). Nieoficjalnie mówi się o 25 szkieletach, jednak jak zauważają może być ich więcej.

“Ciała osób zamordowanych ułożone są naprzemiennie, ściśle obok siebie. Ich ułożenie może wskazywać na fakt wykonania egzekucji na żyjących osobach ułożonych w dole śmierci lub bezpośrednio wcześniej. Przy niektórych szkieletach osób dorosłych znajdują się szczątki dzieci. Dotychczas odnaleziono elementy odzieży cywilnej (guziki, paski, obuwie).

Prace w ww. miejscu (ul. Skierdowska) rozpoczęto na podstawie relacji świadka, który zachował w pamięci zdarzenie z początku II wojny światowej, gdy żołnierze niemieccy mieli przyprowadzić w to miejsce grupę osób, a następnie wykonać na nich egzekucję. Relacja ta została złożona pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.”

Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej zdobyte szczątki zostaną poddane oględzinom antropologicznym, a następnie zostanie podjęta próba identyfikacji genetycznej.

fot. Poszukiwania IPN Twitter

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *