WIELISZEW. 3 mln zł na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania

2017-03-03 5:22:46

Samorząd Województwa Mazowieckiego wraca do długofalowych inwestycji. W latach 2017–2019 planuje przeznaczyć na modernizacje i rozbudowy dróg wojewódzkich, mazowieckich szpitali i instytucji kultury blisko 330 mln zł z czego 3 mln zł na przebudowę skrzyżowania ulic Nowodworskiej i Dworcowej w miejscowościach Góra i Janówek Pierwszy. Prace budowlane mają być wykonane jeszcze w tym roku.

Blisko 330 mln zł na ważne inwestycje w przeciągu dwóch lat. Właśnie taką uchwałę podjęli we wtorek (28.02) radni Województwa Mazowieckiego.

Duża pula na inwestycje drogowe

Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczy blisko 330 mln zł na ważne dla całego regionu inwestycje, które obejmą przede wszystkim przebudowę jezdni, poprawę i budowę odwodnienia, budowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych. W ramach przyjętego planu jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja 36 inwestycji, a w 2018 r. kolejnych dziewięciu. Obejmą one drogi wojewódzkie. Większość zaplanowanych inwestycji zrealizowana będzie w tym i kolejnym roku. W sumie na rozbudowy i modernizacje dróg w latach 2017–2019 Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczy 250 mln zł. W 2017 r. prace budowlane pochłoną 100 mln zł, w 2018 r. ponad 125 mln zł, a w 2019 r. ponad 24,5 mln zł. Modernizacje oraz rozbudowy obejmą te drogi, które są w bardzo złym stanie technicznym i wymagają podjęcia pilnych prac remontowych. Rozbudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 631 (ul. Nowodworska) z ul. Dworcową w miejscowościach Góra i Janówek Pierwszy wraz z budową sygnalizacji świetlnej pochłonie 3 mln zł. Prace budowlane mają być wykonane jeszcze w tym roku.

Skrzyżowanie jest niebezpieczne

– Od wielu lat sukcesywnie remontujemy i przebudowujemy drogi wojewódzkie, szpitale i instytucje kultury. To ważne, ale również kosztowne inwestycje. Jednak są to obszary, które wymagają ciągłych prac inwestycyjnych, doposażania i modernizowania. Stąd decyzja o przeznaczeniu dodatkowych środków właśnie na te prace – podkreślił marszałek Adam Struzik, który jednocześnie dodał, że w miarę oszczędności będzie starał się przeznaczyć na inwestycje dodatkowe środki. – Skrzyżowanie dróg wojewódzkiej, powiatowej i gminnej to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w naszym powiecie. Fakt, że nie doszło tam do nieszczęścia zawdzięczamy tylko rozwadze kierowców i pieszych. Realizacja skrzyżowana ze światłami to obietnica polityków wszelkiego szczebla od ponad kilkunastu lat. Teraz mogę powiedzieć, że jesteśmy bliżej celu. Zgodnie z decyzją sejmiku naszego województwa jest szansa, iż już w tym roku nikt nie będzie obawiał się podróży przez Janówek a dzieci spokojnie przejdą przez ulicę do pobliskiej szkoły – skomentował tak potrzebną gminie inwestycję wójt Paweł Kownacki.

DB

28 lutego radni Województwa Mazowieckiego przyznali dofinansowanie na przebudowę skrzyżowania Nowodworskiej z Dworcową. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Komentarze

4 komentarze

 1. Paweł Kownacki odpowiedz

  Panie Tomaszu nie sięgam po żadne odznaczenia, zostałem poproszony o komentarz i tego komentarza udzieliłem. Ale pozwolę jeszcze podać kilka informacji na ten temat, może zechce Pan jednak wysłuchać/przeczytać
  7 lutego 2012 roku, zostało podpisane trójstronne porozumienie między Gminą Wieliszew, Województwem Mazowieckim i Powiatem Legionowskim, określające zasady udziału finansowego poszczególnych stron. Szacunkowa wartość dokumentacji została określona na kwotę 150 000 zł brutto.
  Gmina Wieliszew opracowała na własny koszt analizę bezpieczeństwa i warunków ruchu z propozycją rozwiązania geometrycznego dla przebudowywanego skrzyżowani co stanowiło wkład do opracowywanej dokumentacji technicznej.
  Kolejnym krokiem było podjęcie w dniu 26 lutego 2015r. przez Radę Gminy Wieliszew uchwały o udzieleniu pomocy finansowej w wysokości 20 000 zł w formie dotacji celowej dla Województwa Mazowieckiego, z przeznaczeniem na realizację przedmiotowej inwestycji.
  http://www.bip.wieliszew.pl/public/get_file_contents.php?id=240097
  Podjęcie uchwały pozwoliło podpisać Wójtowi gminy umowę z Województwem Mazowieckim, w sprawie udzielenia dotacji celowej w wysokości 20 000 zł z przeznaczeniem na pokrycie części kosztów opracowania dokumentacji projektowej rozbudowy w/w skrzyżowania.
  Dokumentacja techniczna została opracowana przez MZDW przy współpracy z Urzędem Gminy Wieliszew.

  Czyż nie jest moim zadaniem działać na rzecz Mieszkańców? A czy na pytanie dlaczego skrzyżowanie należne do kompetencji województwa odpowiadałem, że to nie moje zadanie? Nie… gdyż Mieszkańcy oczekują od gospodarza pracy i szukania rozwiązań ich problemów. A czyż nie jest dobrym rozwiązaniem ich problemów lobbowanie w instytucjach odpowiedzialnych i proszenie o finansowanie przy minimum kosztów gminy? Zadaje pytania chyba retoryczne… ale przecież większość kosztów ścieżki w Poniatowie między rondami również poniosło MZDW, ale nikt nie miał pretensji o jej brak do MZDW i Marszałka Struzika tylko do wójta. Więc proszę pozwolić mnie i radnym mówić, że rozwiązujemy kolejny problem naszych Mieszkańców. A jeśli jeszcze sponsorzy płacą większość kosztów?
  Pamięta Pan jak wyglądała droga 632 od ronda w Poniatowie do zapory w Dębem? To sukces gminy, że województwo akurat ten odcinek wyremontowało.
  Czy przebudowa dróg wojewódzkich w ubiegłych kadencjach przedstawiana była jako sukces województwa…czy wtedy też był Pan taki skory do odbierania zaszczytów samorządowcom gminy? pozdrawiam i życzę podobnych sukcesów.

 2. andI odpowiedz

  A ja nie jestem ani Tomek, ani Edwin, ale zgadzam się, że niestety tak jest, iż po zaszczyty i nagrody zgłaszają się zawsze nie ci którzy najwięcej robią, tylko właśnie tacy jak Kownacki, Fabisiak i Bieńkowski itd.

 3. Hakerka odpowiedz

  Tomku, a może prościej, Edwinie Zezoniu… Aż przykro patrzeć jak Ci żal du.ę ściska… Żenujące.

 4. Tomek odpowiedz

  Samorząd Województwa zdecydował -i to jest Ok. A co ma z tym wspólnego P. Kownacki? jak zwykle po ordery zbiegną się wszyscy tj. Kownacki, Popławski, Fabisiak i Bieńkowski i inni. Obłuda aż piszczy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *