WIELISZEW. Referendum ws. metropolii 4 czerwca

2017-04-13 1:06:56

W niedzielę 4 czerwca mieszkańcy gminy Wieliszew będą mogli pójść do urn wyborczych, żeby odpowiedzieć na pytanie „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby miasto st. Warszawa, jako metropolitarna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Wieliszew?”. Decyzja taka zapadła na skutek nieoczekiwanego wprowadzenia projektu uchwały na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy w środę 12 kwietnia, którą byli zaskoczeni co niektórzy radni. Czy była to typowa akcja polityczna?

Podczas sesji nadzwyczajnej Rady Gminy Wieliszew wójt poinformował o piśmie jakie otrzymał od mieszkańców w sprawie wypowiedzenia się na temat ewentualnego przyłączenia gminy Wieliszew do metropolii warszawskiej. Podpisy poparcia w tej sprawie złożyło ponad 800 mieszkańców. Okazało się, że kopia pisma trafiła też do przewodniczącego rady Marcina Fabisiaka, który wraz z radnymi Arturem Miętkiem i Rafałem Donarskim złożył projekt stosownej uchwały o zorganizowaniu referendum gminnego.

Projekt za pięć 12
Sama uchwała wywołała sporą dyskusję na temat sposobu jej wprowadzenia. – Byłem jedynym radnym głosującym przeciw tej uchwale, trzy osoby się wstrzymały, a 11 było za zorganizowaniem referendum. Generalnie 4 radnych miało wątpliwości. Byliśmy zaskakiwani takim nieoczekiwanym i nagłym trybem wprowadzania tej uchwały. Ja dostałem ten projekt uchwały na Komisji Rozwoju, dosłownie na pół godziny przed sesją – powiedział Edwin Zezoń. Pozostali radni nie uczestniczący wcześniej w obradach Komisji Rozwoju, jak się okazuje jeszcze przed punktem 6. sesji nie byli zapoznani z projektem uchwały, gdyż go nie otrzymali, a już w punkcie 8. miał być rozpatrywany wniosek o referendum! – Mamy za 3 minuty podejmować uchwałę referendalną, a to nie jest zwykłe kupienie cukierków w sklepie, a radni nie mają podstawowych materiałów! – oburzył się radny Zezoń.

Nie chcą powtórki z Legionowa
Ostatecznie jednak uchwała przeszła większością głosów. Referendum ma odbyć się w niedzielę 4 czerwca. Mieszkańcy gminy odpowiedzą w nim na jedno pytanie „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby miasto st. Warszawa, jako metropolitarna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Wieliszew?”. Jak wyliczyła na szybko skarbnik gminy, koszt przeprowadzenia referendum to około 15 tys. zł. Jednak na co zwrócił uwagę radny Zezoń, to tylko koszt zorganizowania samego referendum, nie zostały bowiem wyliczone koszty samej kampanii referendalnej. A jaka ona będzie? Na sesji radni podkreślali, że stanowczo nie może być ona stronnicza, jak w Legionowie. – Referendum w Legionowie nie miało nic wspólnego z samorządem. To była typowa polityka, jeżeli główne hasło posła PO brzmi „Nie oddamy Legionowa Kaczyńskiemu”, to chyba sprawa jest jasna. I to też na sesji było podnoszone, że tego typu agitacji sobie nie życzymy – powiedział wieliszewski radny. Radny Edwin Zezoń proponuje, aby wydrukować broszurkę informacyjną w której plusy i minusy wprowadzenia metropolii przedstawiliby zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy wprowadzenia ustawy Sasina. Jak tłumaczył przewodniczący Marcin Fabisiak, to w sumie niewiele wie o konsekwencjach wprowadzenia metropolii, ale czas przed referendalny będzie czasem, aby ludzie wypowiedzieli się na ten temat. – Kampania referendalna będzie miała zupełnie inny charakter jak w Legionowie. Zresztą to wyraźnie zostało zaakcentowane na sesji. Kampania ma być kampanią informacyjną – powiedział Marcin Fabisiak.

Kto dążył do referendum?
– Sam projekt oprócz tego, że został wrzucony niezgodnie ze statutem i ustawą radnym, dosłownie na 5 minut przed głosowaniem, to jeszcze radni składający ten projekt argumentowali, że jest grupa ośmiuset osób, która złożyła za tą ideą podpisy. Tylko, kto te podpisy zbierał? A dlaczego nie zbierano podpisów w Michałowie Reginowie? A według mojej wiedzy i tego co tu się mówi w kuluarach, to inicjatorem zbierania podpisów był Marcin Fabisiak, który jest przewodniczącym PO na Wieliszew, sympatyzujący z rzecznikiem PO Janem Grabcem i prezydentem Legionowa Romanem Smogorzewskim – powiedział Edwin Zezoń. Marcin Fabisiak odpiera jednak te zarzuty. – Podpisy trafiły do wójta, a ja za tą akcją nie stałem. I tak naprawdę podpisy, które ze swojej inicjatywy zebrali mieszkańcy były bodźcem, dla nas radnych żeby działać – wytłumaczył kwestię zbierania podpisów Marcin Fabisiak, który jednocześnie zaprzeczył, jakoby akcja mieszkańców mająca na celu doprowadzenie do referendum miała podtekst polityczny. – Absolutnie ta inicjatywa nie ma podtekstu politycznego. Od pewnego czasu nie tylko ja, ale pozostali radni byliśmy zasypywani pytaniami od mieszkańców, czy dojdzie do referendum – przyznał radny Fabisiak. W jednym radni z pewnością się zgadzają, iż w obecnym kształcie projekt ustawy Sasina jest nie do przyjęcia. Jeśli jednak wskutek konsultacji niektóre punkty tej ustawy zostałyby zmienione, to obaj zgodnie podkreślili, iż nie wykluczą zagłosowania za metropolią proponowaną przez posłów PiS.

0001_2

DB

Fot. UG Wieliszew

Komentarze

4 komentarze

 1. David odpowiedz

  Skąd ta pewność, że spośród 810 podpisów nie ma żadnego za metropolią? Ustawa metropolitalna jest znana i wciąż nie wycofana z obiegu. Również jej zapisy są konsultowane. A dlaczego są konsultowane? A jak prowadzone są konsultacje? Żart i dorabianie alibi do skoku na Warszawę. W tej całej sprawie chodzi przede wszystkim o to, że sprawcy zamieszania próbują teraz w swoje błędy ubrać innych i jeszcze ubrać ich w POlitykę.

 2. Staszek odpowiedz

  Panie Fabisiak, czy nie dziwi pana fakt, że w tych 800 podpisach nie ma nawet jednego podpisu za metropolią. To wszystko w tym temacie, bo ta sytuacja jednoznacznie wyjaśnia sposób zadawania pytań przez “wybrańców” oddelegowanych do wykonania zadania. Wstyd mi za was!

 3. EWA odpowiedz

  Przepraszam że zapytam,skoro radni nie znają jeszcze nowej ustawy metropolitalnej, jej wad i zalet to dlaczego nas ciągną do Urn i chcą zrzucić na nas odpowiedzialność. Jak nowy projekt ustawy się pojawi to możemy go przeanalizować i wówczas iść do urn referendalnych, ale nie teraz. POlityką to cuchnie z daleka panie Fabisiak.

 4. Jan wieliszew odpowiedz

  Szanowni radni weźcie sie q…a za robotę. Żałosna banda klakierów Kownackigo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *