WIELISZEW. Biegiem uczcili pamięć – Ultramaraton Powstańca 1944-2017

2017-07-31 7:19:07

W niedzielę, 30 lipca odbyła się już 3. edycja tego wyjątkowego biegu upamiętniającego rocznicę Powstania Warszawskiego.

Start biegu poprzedziła odprawa, w trakcie której pomysłodawca wydarzenia i autor trasy biegu Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki wyjaśnił zawodnikom podstawowe zasady i odpowiadał na pytania. Następnie minutą ciszy zawodnicy uczcili pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego oraz została podniesiona flaga Polski na masz i zaśpiewano Hymn Polski. Pierwsze metry trasy biegacze pokonali wspólnie. Następnie rozpoczął się wyścig z dystansem i temperaturą, która od samego rana dawała się zawodnikom mocno we znaki.

Pierwsza połowa trasy prowadziła przez lasy, częściowo przez łąki i tereny otwarte. Biegacze również pokonywali ją w godzinach porannych, gdy upał nie dawał się jeszcze tak mocno odczuć. Jednak wszyscy chętnie korzystali z możliwości ochłodzenia się na Skwerze w Olszewnicy Starej, gdzie sołectwo przygotowało zimną wodę do picia i wodę do polewania. W historycznym punkcie zlokalizowanym na terenie Fortu w Janówku mieszkańcy i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Fortu XVIIB Janówek przygotowali dla biegaczy miski z woda dla ochłody, napoje, batony energetyczne i wyjątkowy doping.

Również w miejscowości Góra każdy mógł się napić chłodnej wody. Następnym punktem, gdzie zawodnicy mogli się ochłodzić, był Krubin – mieszkańcy zorganizowali kurtynę wodną oraz bufet z pysznymi ciastami. Po tym orzeźwiającym przerywniku zawodnicy długo musieli czekać na trochę cienia. Odcinek od Krubina do Sikor, który w całości prowadził przez łąki, gdzie żar lał się prosto z nieba na biegaczy, dał się wszystkim we znaki. Dla ochłody OSP Krubin przygotował basen oraz punkt z wodą. Podobnie było w Sikorach, Topolinie, Poddębiu, Nadleśnictwie Jabłonna, na osiedlu TBS Wieliszew. Również mieszkańcy Wieliszewa dopingowali biegaczy i wspomagali ich chłodnymi napojami. W jednym z najtrudniejszych punktów, czyli Wieży Kościoła, do dalszej walki i pokonania ostatnich kilometrów zachęcało Polskie Stowarzyszanie Kolekcjonerów Broni Palnej i Strzelectwa Sportowego.

Najlepszym zawodnikiem został Piotr Stachyra z klubu JS TEAM, który dobiegł w 04:48:52.Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Patrycja Bereznowska z klubu Wieliszew Heron Team. Agencja Projekt Igrzyska – to sztafeta, która okazała się najszybsza w swojej kategorii. W służbach mundurowych bezapelacyjnie wygrała sztafeta Janosiki, natomiast wśród samorządowych po złoto sięgnęli Urzędnicy UG Wieliszew.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Ultramaratonu Powstańca 1944–2017. Taki sposób uczczenia pamięci Powstańców godny jest naprawdę wielkiego uznania. Wszystkim mieszkańcom naszej Gminy za doping, sołectwom za serdeczne przyjęcie.
Weronika Dzięgielewska

Organizator: Gmina Wieliszew
Współorganizatorzy: Powiat Legionowski, Nadleśnictwo JabłonnaPatron Medialny: Gazeta Wieliszewska, Magazyn Ultra
Partnerzy: 32. Wieliszewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej im. Gen dywizji Konstantego Gustawa Orlicz-Deresza, ProReh, Polonus, Polskie Stowarzyszanie Kolekcjonerów Broni Palnej i Strzelectwa Sportowego, Radosław Przybyłek Filmmaker, AMC Pharma

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *