WIELISZEW. Cena śmieci w górę po raz drugi!

2019-07-06 3:04:47

Od 1 września br. po raz drugi w 2019 r. wzrośnie stawka za odbiór śmieci od mieszkańców w gminie Wieliszew. Opłata za odbiór odpadów ma wzrosnąć do 29 zł na osobę za śmieci segregowane


Od 1 lutego 2019 r. w gminie Wieliszew obowiązują nowe opłaty za odbiór śmieci. Konieczność podwyżki wynikała z rosnących kosztów za odbiór odpadów komunalnych. Aktualna stawka odbioru odpadów segregowanych od osoby wynosi 19 zł, zaś niesegregowanych 40 zł.

Będzie drożej!

Na ostatniej Sesji Rady Gminy Wieliszew (25.06) radni uchwalili kolejną podwyżkę cen odbioru odpadów. Opłata wchodząca w życie 1 września wynosić ma 29 zł na osobę za śmieci segregowane i aż 59 zł na osobę za śmieci niesegregowane. W zakończonym niedawno przetargu wystartowała tylko jedna firma. Było to przedsiębiorstwo, które aktualnie odbiera odpady od mieszkańców Wieliszewa. Do tej pory firma PARTNER z Warszawy miała podsianą umowę z gminą opiewającą na kwotę 2,5 mln zł. Nowa umowa wywindowała roczny (2019 r. – 2020 r.) koszt odbioru odpadów do prawie 6, 5 mln zł.

Dlaczego jest tak drogo?

Nową ustawą śmieciową ustawodawca nałożył na samorządy obowiązek samofinansowania się systemu odbioru odpadów. Oznacza to, że gmina nie może zarabiać na opłatach za odbiór odpadów, ani nie może do tego systemu dopłacać z innych środków budżetowych. Innymi słowy: środki z wnoszonych opłat za odbiór śmieci służą wyłącznie pokryciu funkcjonowania systemu odbioru odpadów komunalnych.

Jest drożej niż przypuszczali

Podczas ostatniej Sesji Rady Gminy w 2018 r. Wójt Kownacki poinformował, że firma PARTNER, która odbiera odpady komunalne w gminie przewiduje kolejne podwyżki. Ówczesny koszt obsługi gminy wynosił 300 tys. zł, od kwietnia cena ta miała wzrosnąć do 400 tys. zł. Gdyby tak się stało, koszt wywozu śmieci segregowanych miał wzrosnąć do 25 zł miesięcznie na osobę.

Paulina Nowicka

Komentarze

1 komentarz

  1. Ktos odpowiedz

    Tylko patrzeć jak znowu lasy będą jednym wielkim wysypiskiem śmieci bo ludzi nie będzie stać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *