WIELISZEW. Czas na workcamp!

2015-07-30 12:54:05

Od 1 do 16 sierpnia gmina ugości młodzież z całego świata. A ci w ramach workcampu, posprzątają Jezioro Wieliszewskie.

Gmina Wieliszew od 10 lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Promocji Wolontariatu, którego celem jest propagowanie idei wolontariatu jako szczególnej formy międzynarodowych  kontaktów młodzieży.

Organizacja workcampów

Jednym z przedsięwzięć jakie Stowarzyszenie organizuje jest organizacja workcampów tj. międzynarodowych obozów, które zazwyczaj trwają 2-3 tygodnie i przeznaczone są dla młodych osób, które chcą poświęcić swój wolny czas na pracę społeczną. W workcampach uczestniczą najczęściej młodzi ludzie w wieku od 18 do 26 lat. W skład grupy, zwykle 10-15 osobowej, wchodzą przedstawiciele różnych narodowości. Każdy kraj reprezentowany jest najczęściej przez jedną lub dwie osoby. Językiem obowiązującym na workcampach jest zazwyczaj angielski. Wolontariusze nie tylko razem pracują, ale także wspólnie mieszkają, gotują i organizują sobie wolny czas. Mają też szansę na sprawdzenie się w nowej sytuacji, pogłębienie wiedzy o świecie i rozwinięcie umiejętności pracy w grupie. Wszyscy przybysze pracują na rzecz wspólnoty, która ich gości zapewniając wyżywienie i zakwaterowanie.

Workcamp w Wieliszewie

Wieliszewski projekt ma charakter głównie ekologiczny. Jego uczestnicy przez 9 ostatnich lat mieli za zadanie posprzątać teren gminy ze śmieci pozostawionych głównie przez turystów. Co roku razem w projekt włączała się wieliszewska młodzież, szczególnie wolontariusze ze Stowarzyszenia Młodzi dla Rozwoju eMka. Emkowicze oprócz sprzątania gminy włączali się również w przygotowanie  namiotu promocyjnego w trakcie imprezy „Szanty nad Zalewem”, w którym odbywały się animacje dla dzieci. Przez 10 lat Gminę Wieliszew odwiedziło ponad 200 wolontariuszy. Najczęściej odwiedzali nas Hiszpanie, Francuzi i Koreańczycy. Odwiedzali nas również wolontariusze z Kanady, Tajwanu, Meksyku, Japonii, Maroka oraz z wielu krajów Europy. W sumie gościliśmy obywateli 24 państw.

Posprzątają okolice jeziora

W tym roku  uczestnicy projektu również zadbają o porządek. W trakcie dwutygodniowego pobytu, który zaplanowany jest od 1 do 16 sierpnia, ich zadaniem będzie odmalowanie rowerowych wiat oraz placów zabaw znajdujących się na terenie gminy. Spotkanie nie straci swojego ekologicznego charakteru ponieważ zaplanowane są jednodniowe warsztaty poświęcone temu zagadnieniu. Celem spotkania, które odbędzie się w piątek 7 sierpnia w hali sportowej w Wieliszewie, będzie wymiana doświadczeń i poznanie rozwiązań z zakresu dbania o środowisko jakie stosowane są na całym świecie. Następnie uczestnicy spotkania wyruszą wspólnie nad Jezioro Wieliszewskie, aby posprzątać jego okolicę.  Gmina zachęca młodzież do udziału w warsztatach, które są nie tylko źródłem wiedzy, ale również okazją do spędzenia miło czasu i nawiązania wyjątkowych znajomości. Wszystkie osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do Referatu Informacji i Promocji UG Wieliszew (e-mail: promocja@wieliszew.pl lub tel. 22 782-26-32), gdzie uzyskają informacje jak i gdzie można spotkać się z wolontariuszami.

Oprac. DB

Zdjęcia: UG Wieliszew

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *