Facebook
WIELISZEW. Eurofuture Camp w Luetjensee

2015-08-15 6:34:02

Grupa czterech dziewcząt i czterech chłopców z Gminnego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliszewie wraz z dwoma nauczycielkami uczestniczyła w pięciostronnym spotkaniu, które odbywało się w zaprzyjaźnionej gminie partnerskiej Amt Trittau w Niemczech.

Spotkaniu młodzieży wraz z opiekunami z Francji, Niemiec, Finlandii, Anglii i Polski przyświecała idea kreowania wspólnej europejskiej przyszłości. Wśród wielu warsztatów, w jakich młodzi ludzie mieli okazję uczestniczyć, m.in. filmowych, fotograficznych i graffiti znalazło się miejsce na poważne dyskusje na temat przyszłości wspólnej Europy, międzykulturowości i konieczności jednoczenia się młodych ludzi i dalszej ich współpracy. Gmina z Niemiec już od wielu lat współpracuje z gminami z Francji, Anglii i Finlandii. Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi i dofinansowaniu z programu unijnego Ersamus Plus zacieśnią się więzi między gminami i otworzą możliwości organizowania podobnych spotkań u nas i kontynuowania współpracy w ramach Euro-Campu.

Młodzież w wieku 15 -17 lat korzystała z każdej okazji szlifowania języka angielskiego i niemieckiego. Tak wielostronnie kulturowe spotkania, rozlokowanie w pokojach z koleżankami i kolegami z innych krajów, wspólne przygotowywanie posiłków czy dbanie o porządek oraz zadania do opracowania, wycieczka do Hamburga i zwiedzanie Trittau integrowały grupę. Popołudniowy aktywny wypoczynek na boisku do piłki ręcznej czy nożnej a także wyprawy nad pobliskie jeziora czy do parku linowego powodowały, że młodzież nie miała sposobności, by się nudzić. Niemal każdy dzień zakończony był wspólną refleksją i podsumowaniem, czego się nauczyli, co było dla nich nowe, ciekawe a na co jeszcze oczekują. Chętni skorzystali z okazji, by umilić pozostałym uczestnikom czas wolny wieczorem. I tak z naszej grupy Filip Piotrowski i Hubert Giers przygotowali i przeprowadzili znaną i popularną u nas grę w państwa miasta. Wszyscy wzięliśmy udział w prezentacji naszego kraju, gminy i najbliższej okolicy. W całej sali rozbrzmiewały salwy śmiechu podczas zadania dla cudzoziemców na wymówienie polskich, nam wydawało się prostych słówek. Zaś apetyt na krówki wzrósł już po skosztowaniu pierwszego kęsa. Uczennica klasy 3a Ada Dumała udzieliła nawet wywiadu dla hamburskiego wydania gazety Bild. Tak spędzone dziesięć dni w zaprzyjaźnionej gminie Amt Trittau, dzięki wspólnym staraniom władz na długo pozostaną w naszej pamięci a zdobytymi doświadczeniami będziemy dzielić się już po powrocie do szkoły 1 września.

Tekst i zdjęcia: UG Wieliszew

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *