WIELISZEW. Groby pod wodą – Czy nekropolia jest legalna?

2018-03-09 8:30:54

Na otwartym w 2017 r. cmentarzu przy ul. Podgórnej, w pieczarach grobowych stoi woda. Powodem jest wysoki poziom wód gruntowych. TBS Wieliszew, który zarządza cmentarzem, zapewnia że panuje nad sytuacją


O zalanych pieczarach grobowych redakcję TiO powiadomili mieszkańcy Wieliszewa. Może to dziwić, ponieważ gdy wybierano odpowiednie miejsce na nowy cmentarz dla Wieliszewa, dużo mówiło się o najlepszej lokalizacji. Cmentarz przy ul. Podgórnej miał być bezpieczny, czyli nie podatny na zalania. Chociaż wielu mieszkańców ostrzegało, że jest tam wysoki poziom wód gruntowych.

Winne warunki atmosferyczne

Według informacji jakie otrzymaliśmy z Urzędu Gminy w Wieliszewie, przeprowadzone w trakcie budowy cmentarza badania wskazywały, że wody gruntowe w północnej części cmentarza mogą występować do poziomu 2,5 m. Dlatego też zaprojektowane miejsca grobowe miały głębokość do 2 m. Jak podaje Urząd, powodem zalania grobów były warunki atmosferyczne jakie panowały w okresie jesienno-zimowym. Występujące wtedy duże opady miały spowodować podniesie się wód gruntowych. Według urzędu, zarządca nekropolii czyli TBS Wieliszew już zareagował na tę sytuację i zdecydował o podniesieniu grobów.

Głębokość grobu reguluje ustawa

Wymagania jakie musi spełniać nekropolia oraz pojedyncze miejsca pochówku określa rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2008 r. Wynika z niego, że minimalna głębokość grobu pojedynczego wynosi 1,2 m dla dziecka do lat 6. oraz 1,7 m dla osoby dorosłej. Głębokość pieczary grobu murowanego, w której składa się trumnę nie może być mniejsza niż 0,8 m. Ponadto, nad trumną musi znajdować się podmurówka, która powinna znajdować się 30 cm powyżej sklepipenia. Dodatkowo odległość między najwyższym poziomem wody gruntowej, a dnem grobu nie może być mniejsza niż 0,5 m.

QK

Komentarze

11 komentarzy

 1. kobieta odpowiedz

  Nakrywałam wczoraj piwniczkę na cmentarzu w Ustrzykach Dolnychna wzniesieniu. Zastałam sporo wody, pochówku jesczcze nie ma , ale kiedys będzie i co wtedy?

 2. Andrzej odpowiedz

  A MOŻE BY TERAZ CI MĄDRZY RADNI I WÓJT ZECHCIELIBY WYKUPIĆ WSZYSTKIE DOLNE MIEJSCÓWKI W TAKICH GROBACH ALBO PO PROSTU NIECH ODPOWIEDZĄ PRZED PROKURATOREM ZA NIEGOSPODARNOŚĆ I BRAK ROZSĄDKU W WYDAWANI SPOŁECZNYCH PIENIĘDZY.

 3. Janek odpowiedz

  Co za debile wymyślili takie miejsce na cmentarz?

 4. Damian odpowiedz

  Nie mam nic do Kownackiego, ale jeśli podejmuje tak ważne decyzje i słucha swojego dziwnie myślącego zastępcy oraz panów typu Sołtys, Snopek czy Żłobek to ja się dziwię. Panie Pawele czemu takie głupoty pan firmuje? – nie trzeba słuchać klakierów

 5. Krysztof odpowiedz

  Być może wójt i jego radni byli zalani w trupa i dlatego podęli tak irracjonalną decyzję?

 6. Popaprańcy odpowiedz

  Na Kwietniówce grunt pod nowy cmentarz był za darmo, wody gruntowe bodajże na 3,5 metrach, z dala od zabudowań nie trzeba było nawozić ziemi a drogę, wodociąg i ogrodzenie trzeba było robić w obu przypadkach, ale takie tuzy umysłowe jak Berdowski, Żołek czy Sołtys wspierały wójta w bezsensownym lokalizacyjnie i dużo droższym pomyśle lokalizacyjnym cmentarza “na bagnach”. Ciekaw jestem czy teraz któryś z tych doradców zdecydował by się na pochówek kogoś bliskiego na “cmentarzu pod wodą”. Ale teraz to po co w ogóle taka gadka, nikt nie odszczeka swojej głupoty. Jak zwykle za taką mądrość decyzji naszego wodza i radnych zapłacimy my.

 7. Naczynia połączone odpowiedz

  Wiadomo było od początku, że tam jest wysoki poziom wód gruntowych i miejsce nie nadaje się na cmentarz. Dlatego między bajki można wsadzić opowieści o nawiezieniu ziemi albo że TBS Wieliszew coś na to poradzi. Wystarczyło chodzić do szkoły i przyswoić sobie zasadę naczyń połączonych. Jak będzie wysoki poziom wód gruntowych, to zawsze będzie woda stała w tych grobach 🙂

 8. Edward odpowiedz

  Zapominacie o radnym Janie Sołtysie z Łajsk i sołtysie z Wieliszewa, którego nazwiska nie pomnę, chyba Żołek. Przecież to oni zabiegali żeby cmentarz był właśnie tu i byli głusi na wszelkie inne argumenty w tym informacje, że tam jest za wysoki poziom wody gruntowej.
  Powinni teraz z własnych pieniędzy za to zapłacić.

 9. Daniel odpowiedz

  Na samą myśl że ciała moich bliskich miałyby by ulegać rozkładowi w wodzie napawa mnie obrzydzeniem do głupoty naszych radnych i wójta. A może tak wskazalibyście tego pajaca z imienia i nazwiska, który parł na tą lokalizację cmentarza. Ale jak znam życie teraz winnych nie ma i będziemy robić wszystko żeby udowodnić że to odpowiedzialność zbiorowa i że wszystkiemu winna jest ta bezczelnie wysoko płynąca woda podskórna.

 10. opiekun życia po życiu odpowiedz

  wójt przejdzie do historii ludzkosci bo jako pierwszy objął szczególna opieka ludzi po zyciu i zapewnił im luksusowe sp i kompiel błotną……brawo panie wójcie jest pan tak wspaniały i opiekuńczy ………….a moze pan ich zaprosi do wspólnego biegania to by był wyczyn…….

 11. Andrzej odpowiedz

  Pamiętam jak mocno wieszano psy na radnym Zezoniu który próbował odwieść wójta i radnych od lokalizacji cmentarza w tym miejscu. Argumenty i wyniki dwóch ekspertyz były jednoznaczne i alarmujące. Ale najwyraźniej wójt się uparł i postawił na swoim – dlaczego teraz milczy???. Dlaczego milczą inni np. radny Snopek czy sołtys Żołek. Teraz w grobach mamy baseny, a na “mini cmentarzu” na ok. 40 grobów jako dodatkowa atrakcja stoją również kibelki. Czy ktoś w ogóle w tej gminie potrafi myśleć???? Co na to Prokuratura, Sanepid, Starosta ( dał zgodę na budowę cmentarza) i NIK ????. – przecież najwyraźniej złamano prawo, gdyż pobudowano cmentarz tam gdzie pobudować go się nie powinno. Najwyraźniej nabrali wody z grobów w usta i milczą jak zaklęci. Niech sprawa przycichnie.Otóż daję słowo nie przycichnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *