Facebook


WIELISZEW. KAŁUSZYN. Sąd swoje, radny swoje…

2017-04-27 12:00:49

Pomimo prawomocnego wyroku sądowego nakazującego rozbiórkę, betoniarnia radnego Zbrocha nadal działa. Zdaniem radnego, przeszkodą w wykonaniu wyroku sądu obecnie jest okres lęgowy ptaków

Przypomnijmy, konflikt o betoniarnię w Kałuszynie trwa od kilkunastu lat. W tym czasie radny Grzegorz Zbroch prowadził swój zakład produkcji betonu nie zważając na protesty sąsiadów. Kilka razy również nakazywano mu rozbiórkę, jednak zawsze udawało mu się doprowadzić do uchylenia tych decyzji.

Działał bez jakichkolwiek pozwoleń

W końcu w 2013 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) wydał kolejną decyzję o rozbiórce, która tym razem została utrzymana w mocy przez kolejne instancje. We wrześniu 2016 r., po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) stała się ona prawomocna. Tym razem organy nadzoru budowlanego stwierdziły, że radny nigdy nie uzyskał pozwoleń na budowę obiektów obecnie funkcjonujących na terenie betoniarni. Obecnie okazało się, że pomimo upływu kilku miesięcy betoniarnia dalej działa, a więc radny nie zastosował się do wyroku sądu.

Nie wykonał rozbiórki

W związku z tym w dniu 21 marca br. w betoniarni została przeprowadzona wizja lokalna mająca na celu sprawdzenie na jakim etapie są prace rozbiórkowe. Od Jerzego Grzegorzewskiego, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, dowiedzieliśmy się, że radny Zbroch nakaz całkowitej rozbiórki niemal wszystkich obiektów betoniarni, wykonał tylko w niewielkim stopniu. Usunięte zostały tylko 2 zbiorniki na kruszec oraz cement. Tymczasem obiektów, które miały być rozebrane było łącznie 13.

Przeszkodą okres – lęgowy ptaków

Według inspektora, radny Zbroch tłumaczył się, że nie może usunąć pozostałych 11 urządzeń z powodu trwającego okresu lęgowego ptaków. Na pytanie, czy betoniarnia nadal działa, inspektor nie umiał udzielić odpowiedzi, jednak stwierdził, że raczej na pewno betoniarnia dalej funkcjonuje. Dodał również, że będąc na miejscu stwierdził, faktyczne występowanie gniazd ptactwa w niezlikwidowanych silosach. – Jak tylko skończy się okres lęgowy, na miejsce zostanie wysłana kolejna kontrola. Jeżeli pan Zbroch, w dalszym ciągu nie poczuje się w obowiązku likwidacji zakładu nadzór budowlany przystąpi do rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego.
QK

Komentarze

1 komentarz

  1. Ricardo odpowiedz

    zakład dalej działa …. i co tym razem ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *