WIELISZEW. Kobieta poparzyła się Barszczem Sosnowskiego

2019-08-21 3:24:53

Wczoraj ( 20 sierpnia) w Olszewnicy Starej, kobieta poparzyła się Barszczem Sosnowskiego. Roślina rosła na rogu ul. Leśnej i Jeździeckiej. Jest to pierwszy taki przypadek w tym roku na naszym terenie

Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna, inwazyjna roślina. Kontakt z nią może doprowadzić do bardzo groźnych poparzeń skóry. Występuje w województwie mazowieckim w 185 miejscach, jak się okazuje także na naszym terenie. Do tej pory były doniesienia o siedliskach Barszczu na terenie Jabłonny.

Uwaga! W przypadku zauważenia tej rośliny, o jej siedliskach należy powiadamiać gminne służby!

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) – gatunek rośliny zielnej z rodziny selerowatych (Apiaceae). Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy, gdzie stał się rośliną inwazyjną i rozprzestrzenił na rozległych obszarach. Gatunek okazał się przybyszem bardzo kłopotliwym, gdyż w szybkim tempie zaczął się rozprzestrzeniać spontanicznie. Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Sok wydzielany przez świeże rośliny wywołuje zmiany skórne. Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *