WIELISZEW/LEGIONOWO. Sortownia śmieci na Łajskach?

2020-10-03 5:03:11

Na działce przylegającej odo miejskiej ciepłowni (PEC Legionowo Sp. z o.o.) ma powstać baza przeładunkowa odpadów. Mieszkańcy obawiają się jednak, że to tylko wstęp do utworzenia sortowni oraz spalarni odpadów


Według informacji, które dotarły do redakcji, przy ul. gen. Sikorskiego na Łajskach, powstaje sortownia odpadów. Według osób, które zawiadomiły redakcję, w ciągu ostatnich 2 miesięcy spółka zajmująca się zbieraniem i recyclingiem odpadów, miała wystąpić o uzyskanie zgody na taką działalność.

Nikt nic nie wie

Ulica Sikorskiego przebiega obok starostwa powiatowego, a następnie biegnie w kierunku ul. Olszankowej, gdzie zlokalizowana jest miejska ciepłownia – PEC. Zaraz za basenem retencyjnym znajdują się tory bocznicy kolejowej oraz plac, na którym składowany jest złom i właśnie tam, według naszych informatorów, miałaby powstać sortownia śmieci. Ich zdaniem, o pozwolenie na budowę sortowni oraz o odpowiednie zezwolenia miały wystąpić firmy MS-Eko i Eko-Max Recykling, które zajmują się odbiorem odpadów z Legionowa. Pod koniec zeszłego tygodnia skierowaliśmy w tej sprawie pytania do starostwa powiatowego w Legionowie oraz do urzędu miasta. Niestety do chwili zamknięcia bieżącego numeru tygodnika, nie doczekaliśmy się odpowiedzi.

Baza przeładunkowa śmieci

Pomimo braku oficjalnych odpowiedzi udało nam się jednak uzyskać nieoficjalne informacje w tej sprawie. Okazuje się, że na terenie działki ewidencyjnej nr 3/13 obręb 70, na której znajdują się tory kolejowe, firma MS ECO zamierza stworzyć bazę przeładunkową odpadów. Według naszych informacji, działka ta należy do miasta, a firma zajmująca się zbieraniem odpadów jest jej dzierżawcą. Z naszych informacji wynika także, iż firmy MS-Eko i Eko-Max Recykling nie występowały w ostatnim czasie o pozwolenia na uruchomienie na Łajskach sortowni. Osoby z którymi rozmawialiśmy, podejrzewają natomiast, że plotka o sortowni mogła powstać w związku z tym, że władze miasta Legionowo wraz ze spółką PEC pochwaliły się niedawno swoimi planami budowy na na terenie PEC spalarni odpadów.

Obawy mieszkańców

Informacje o planach utworzenia bazy przeładunkowej, a nie sortowni odpadów nie uspokoiły jednak okolicznych mieszkańców. Od kilku już lat uskarżają się oni bowiem na uciążliwości wynikające z powodu składowania na terenie PEC tzw. odpadów zielonych. Już kilka lat tremu pisaliśmy o pojawiających się w okolicy szczurach, robactwie i nieprzyjemnych zapachach. – Według mnie jak będę przeładowywać tam śmieci, to też przy okazji będą je składować. Bo nie wierzę, że będą to tylko przesypywać z samochodu na samochód w sterylnych warunkach. – komentuje sprawę jeden z mieszkańców Łajsk. Jego zdaniem, na pewno baza ta spowoduje, że będzie większy smród i bałagan. Na prawdę obawia się jednak dopiero utworzenia przez miasto spalarni odpadów.
Do sprawy będziemy wracać.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

5 komentarzy

 1. Edzio odpowiedz

  Powiem tak będzie spalarnia i sortownia mam kumpla co tam pracuje szczury jak koty będą latać

 2. Victor odpowiedz

  Pec jako Pec był tu od zawsze i to nie jest problem Problemem jest Romcio i jego LMS, który generuje antyludzkie pomysły i biznesy

 3. Naiwny odpowiedz

  A gdzie głowa była aby na terenach przemysłowych legionowa osiedlac sie?

 4. Ewa odpowiedz

  A szum z wentylatorów w PECu nie przeszkadza? Ok. 22.00 są załączane webtylatory. Hałas na 1km okolicy. Syf, brud i smród tyle mamy na Olszankowej. Pekin rośnie za pakinem. Ruch samochodów taki, że z działki nie da się spokojnie wyjechać. Boże że jakie grzechy kupiłam tu dom na kredyt???

  1. Daro odpowiedz

   Nie przeszkadza bo budując dom w tej okolicy liczyłem się z uciążliwościami generowanymi przez ciepłownię.
   Niestety w najgorszych koszmarach nie przewidziałem że komuś wpadnie do głowy pomysł budowy spalarni i sortowni śmieci w gęstej zabudowie mieszkalnej, tak samo nie przewidziałem że ktoś zmieni przeznaczenie działek budowlanych i zezwoli na budowę domów wielorodzinnych gdzie do niedawna zezwalano jedynie na budowę domów jednorodzinnych
   Nikt nie liczy się z mieszkańcami,bo najważniejszy przecież jest interes dewelopera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *