WIELISZEW. Modernizacja DK61 w Michałowie-Reginowie

2018-12-06 3:29:37

Wokół rozbudowy DK 61 na odcinku Michałów Reginów – Zegrze narosło już tyle plotek i niejasności, że pozwoliłem sobie zaprosić przedstawicieli GDDKiA aby je rozwiać – takimi słowami otworzył spotkanie radny Edwin Zezoń. Rozbudowa ma się rozpocząć z początkiem 2020 r. Zaś trasa ma być oddana do 2024 r.


Założenia techniczne które zakłada GDDKiA

Długość przebudowywanej drogi to 4,8 km. Będzie ona podzielona na dwa odcinki A – od ulicy Polnej w Michałowie Reginowie do wiaduktu kolejowego i odcinek B od wiaduktu do skrzyżowania w Zegrzu Płd. z drogą DW 631. Będzie to droga klasy GP ( główna przyspieszona)z projektowaną prędkością jazdy 80 km/h , dwoma skrzyżowaniami przy, jedno przy ulicy Nowodworskiej i drogie przy ulicy Wczasowej (koło osiedla Silikaty) oraz bezkolizyjnym przejazdem pod wiaduktem kolejowym. Droga ta ma mieć przekrój dwujezdniowy o szerokości 2×7 i pas dzielący od 2-4 metrów oraz dwie drogi serwisowe o szerokości 6 metrów oddzielone od jezdni głównej pasem 3 metrowym na którym zlokalizowane będą ekrany dźwiękochłonne . Przy drogach serwisowych znajdować się będą chodniki o szerokości 2 metrów zamiennie z ciągiem pieszo rowerowym. Szerokość pasa zajętego pod drogę to ok. 42 metry. Na odcinku B droga serwisowa będzie jedynie po stronie prawej jadąc do Zegrza bez chodników.

Co chcieliby mieszkańcy i przedsiębiorcy

Od roku 2002 ludzie ci wnioskują o połączenie drogi serwisowej o szerokości 3,5 metra z dwoma głównymi pasami ruchu (w każdym kierunku) i chodnikiem wraz ze ścieżką rowerową. W ten sposób szerokość pasa drogowego zajętego pod drogę zmniejszyłaby się do ok. 30 metrów. Takie rozwiązanie (zastosowane na ulicy Modlińskiej w Warszawie) pozwoliłoby nie tylko na zmniejszenie strefy oddziaływania DK61 na sąsiadujące domostwa ale pozwoliłoby na doskonałe skomunikowanie firm prowadzących działalność gospodarczą z nowym szlakiem komunikacyjnym. Wiadomo przecież nie od dziś, że oddzielenie tych punktów od drogi głównej i skomunikowanie ich drogą serwisową oddzieloną ekranami spowoduje niewątpliwie spadek dochodów tych firm, a być może doprowadzi do ich upadku. Taki stan rzeczy spowoduje bez wątpienia uszczuplenie dochodów do budżetu gminy Wieliszew.

Co mają zrobić mieszkańcy?

Z wypowiedzi przedstawicieli GDDKiA wynikało, że sprawa zmniejszenia szerokości pasa drogowego jest właściwie przesądzona i nie da się już tego zmienić. Radny Zezoń zapowiedział, że z problemem przedsiębiorców i mieszkańców Michałowa zwróci się do Ministerstwa Infrastruktury oraz posłów – liczy na to, że uda się ich przekonać do logicznych rozwiązań. Jeśli chodzi o mieszkańców i przedsiębiorców z Michałowa to każdy musi indywidualnie wystąpić do GDDKiA oddział w Warszawie ul Mińska 25 i opisać swój problem. Jedni z zainteresowanych zapewniali, ,że będą składali wnioski o wykupienie swoich domów stojących w sąsiedztwie nowego pasa drogowego, inni zamierzają wnioskować np. o lokalizację parkingów przy ich firmach, czy wykupienie domów w przypadku utraty możliwości prowadzenia firmy na skutek utraty gruntu na prowadzenie działalności gospodarczej. Czas nagli trzeba działać.

Dziwne stanowisko wójta

Będący na spotkaniu wójt Kownacki złożył deklarację współpracy z GDDKiA jednak oświadczył iż odnosi wrażenie, że mieszkańcy Michałowa Reginowa nie chcą rozbudowy DK61. Poparł również koncepcję GDDKiA tzn. szerokiego pasa drogowego. Uznał też walkę o jego zmniejszenie za niepotrzebną. Jak zauważa radny Zezoń to dziwne stanowisko, tak jak przypadku lokalizacji sortowni. Komu jak komu ale wójtowi powinno zależeć na tym aby jak najmniej budynków zostało rozebranych i aby firmy w Michałowie działały prężnie i dawały duże dochody do budżetu gminy Wieliszew, a nie były likwidowane czy ograniczały swoją aktywność gospodarczą spuentował to stanowisko radny Edwin Zezoń.

Red.

Komentarze

7 komentarzy

 1. mściwy radny odpowiedz

  Uwaga na radnego Zezonia. Jak mu się jakieś słowo w komentarzu na internecie nie spodoba to lata do prokuratury składać doniesienie o przestępstwie znieważenia. A Policja w Wieliszewie na baczność i w podskokach lata po powiecie i szuka winnych obrażenia wyjątkowo wrażliwych uczuć radnego. Ot miłujący demokrację wybraniec Narodu.

  1. Ruciniak odpowiedz

   Naprawdę tak robi?

 2. Rysio odpowiedz

  Z ludźmi i ich problemami nikt się nie liczy. Mimo że węższa droga spełniłaby wszystkie logiczne wymagania komunikacyjne to i tak wiadomo, że zrobią to co będą chcieli.

 3. Marcin odpowiedz

  Gmina nigdy nie organizowała spotkań z GDDKiA w/s DK 61. Teraz p. Zezoń zrobił spotkanie na którym dowiedziałem się co mam robić, aby nie przespać sprawy – dziękuję. Jednak jak widać nie opłaca się pomagać ludziom i stać murem za ich sprawami bo zawsze znajdzie jakaś inaczej “myśląca” m…a.

  1. gulczas odpowiedz

   Nie po to mieszkancy Legionowa czekali tyle lat na modernizacje zeby oszolomstwo i wsteczniaki probowali storpedowac przebudowe. Wasze miejsce jest za ekranami !

 4. Edwin Zezoń odpowiedz

  Drogi bezimienny Mieszkańcu nie musisz rozmawiać anonimowo – czasy komuny już dawno minęły i nie trzeba się ukrywać ze swoimi poglądami oraz imieniem i nazwiskiem. Cenię również i pana zdanie, ale do tej pory wszyscy mieszkańcy z którymi rozmawiałem są za jak najwęższym pasem drogowym i takimi rozwiązaniami które umożliwią funkcjonalny wjazd na drogę DK 61. Zawężenie pasa drogowego to zawężenie pasa emisji hałasu i spalin oraz oddaleniem go od budynków mieszkalnych – czy to takie trudne do zrozumienia??? I jeszcze jedna sprawa, jako radny mam obowiązek dbać o to aby do budżetu gminy wpływało jak najwięcej podatków i aby jak najmniej budynków zostało rozebranych – to są decyzje wpływające na losy konkretnych ludzi. Odnosząc się do pana stwierdzenia o tym iż propozycja drogi trzypasmowej z pasem ruchu lokalnego jest rozwiązaniem komunistycznym jest co najmniej dziwne. Widać że naszym kraju żyją ludzie którzy nawet w rozwiązaniach inżynierskich upatrują komunistycznych ideologi. Pozostając dalej w Pana narracji chcę zwrócić uwagę, że rozwiązanie proponowane przez GDDKiA i popierane przez Pana powstało w czasach kiedy rządzili w Polsce spadkobiercy PZPR- u i to ich ludzi stworzyli to rozwiązanie. Poza tym sugerowanie tego że działam w imieniu konkretnego przedsiębiorcy jest z pana strony stwierdzeniem nikczemnym przez pryzmat własnych kategorii i wartości, Gdyby pan mieszkał w Michałowie to by pan znał mnie lepiej i wiedział, że zawsze byłem i jestem z tymi których reprezentuję, choćbym musiał narażać się panującej władzy nie liczącej się z głosem “zwykłych ludzi”.

 5. Mieszkaniec MR odpowiedz

  Ciekawe na zdanie których mieszkańców powołuje się radny, bo ja jestem mieszkańcem i chcę taką drogę którą zaklada GDDKIA, a nie z komunistycznych trendów. Czyżby radny działał w imieniu konkretnego przedsiębiorcy… może gdyby mieszkał w Michałowie inaczej by to widział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *