WIELISZEW. Plan miał zapobiec śmieciowisku

2017-08-05 1:45:13

Edwin Zezoń, radnym Gminy Wieliszew odpowiada o unieważnieniu uchwały Rady Gminy Wieliszew w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części Michałowa-Reginowa

Edwin Zezoń

„To i Owo”: Wojewoda stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Wieliszew ws. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części Michałowa Reginowa (teren wokół AG Complex), co pan na to?

Edwin Zezoń: To uchybienia mało istotne. Jednak przy tej okazji dobrze jest przypomnieć te istotne. Otóż plan miejscowy miał zapobiec – zgodnie z zapewnieniami wójta Kownackiego – możliwości prowadzenia działalności związanej z gospodarowaniem odpadami w Michałowie Reginowie. Później stało coś niesłychanego, bo nie wiedzieć czemu wójt przygotował uchwałę o wyłączeniu terenu działek należących do AG Complexu z tegoż planu, a większość radnych to zaakceptowała. Powstał kadłubek planistyczny, a firma AG Complex mając ważne pozwolenie – jeszcze chyba z przez 8 lat, wydane przez starostę Grabca – może zbierać na tym terenie odpady.

Ale firma AG Complex złożyła wniosek o wydanie warunków zabudowy (wz) na budowę domów wielorodzinnych?

Tak, ale o tym na jakich warunkach owa firma mogłaby budować decydowałaby gmina poprzez odpowiednie zapisy w miejscowym planie. Po wyłączeniu terenu AG Complex z tego planu, firma może wnioskować o dowolne warunki zabudowy. Zresztą już tak się stało, gdyż np. złożono wniosek o możliwość budowy budynków wielorodzinnych 5- i 7-kondygnacyjnych.

Ale to jest niezgodne z logiką i charakterem zabudowy gminy wiejskiej.

Na pewno tak, ale co z tego? Zgłosiłem swoje uwagi do tej propozycji, mięliśmy nawet spotkać się wspólnie z wójtem i prezesem AG Complexu, ale zapadła złowroga cisza, która trwa i pewnie trwać będzie.

Nie sądzi Pan, że może dlatego złożono taki wniosek o zabudowę tak wysokimi blokami, aby opóźnić wydanie wz-ki i przedłużyć dotychczasowe działanie firmy?

Nie chcę gdybać, ale fakty mówią same za siebie. Tak naprawdę, to firma może teraz nawet ten wniosek wycofać i nie składać następnego i działać sobie bez zmiany czegokolwiek. Kiedy wyłączano ze wspomnianego planu tern AG Complexu, ostrzegałem, że tracimy kontrolę planistyczną i że sprawy wydania wz-ki mogą się przeciągać w nieskończoność. Przekonywano mnie, że firma chce szybciej uzyskać warunki zabudowy i zacząć budowę, a uchwalenie planu może potrwać dużo dłużej. Jak widać, to ja miałem rację, ponieważ plan został uchwalony, a wz-ki jak nie ma, tak pewnie prędko nie będzie.

Zatem, na jakie zapisy się zgadzacie?

Życie potwierdziło już nie raz, że to co my, mieszkańcy uważamy, jest mało lub zupełnie nieistotne. Warunki zabudowy wydaje przecież wójt, a on jest skłonny pozwolić na wybudowanie budynków 5-kondygnacyjnych, chociaż my uważamy, że powinny tam powstać budynki mieszkalne najwyżej czterokondygnacyjne.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał
Jacek Jankowski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *