WIELISZEW. Po pomoc przyjeżdżają do Wieliszewa

2022-03-09 12:09:08

Trwające na Ukrainie działania wojenne spowodowały, że do Polski codziennie przybywają nowi uchodźcy. Nie inaczej jest w Wieliszewie, gdzie przygotowano 340 miejsc dla uchodźców.  Na dzień 8 marca gmina pomogła już 775 uchodźcom. 285 osób znalazło pomoc w Wieliszewie, 270 osób w Łajskach oraz 220 osób w Komornicy

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć z kręgów bliskich władz gminy, w Wieliszewie działa ogromny magazyn, z którego korzystają również uchodźcy, którzy nie otrzymali pomocy np: w Warszawie lub Legionowie. Zaś do pomocy uchodźcom został oddelegowany cały sztab urzędników, którzy organizują transporty, pomoc medyczną, dentystów, taksówki i inne.

Jak informowała Kierownik Referatu Organizacji i Informacji Małgorzata Jędryczka:
Około 60% osób zakwaterowanych (w gminie przyp. red.) decyduje się na inne formy zakwaterowania, np. u znajomych, rodziny czy pracodawcy.
Około 20% zmieni zakwaterowanie u mieszkańców Gminy Wieliszew (osób prywatnych).
Kolejnych 20% pozostaje w miejscach noclegowych oczekując na inna formę zakwaterowania lub wyjazdu za granicę, licząc na pomoc gminy.

Ponadto gmina od 2 marca prowadzi zbiórkę darów w Hali Sportowej w Wieliszewie (ul. Modlińska 65) dla przybywających z Ukrainy uchodźców.

Zgodnie z informacjami ze strony gminy potrzebne są:

żywność: nabiału, paczkowanych wędlin, paczkowanych serów, butelkowanej wody i soków, słoiczków dla dzieci, słodyczy i innych posiłków z długim terminem ważności oraz posiłków instant.
chemia: pasta do zębów, maszynki do golenia, zasypki dla dzieic, gąbki, przybory kosmetyczne, szczoteczki do zębów dla dzieci i dorosłych, pieluchy, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, opatrunki, plastry, tampony.
odzież: Męskie ubrania i buty, czapki, rękawiczki, skarpety oraz nowa bielizna (damska, męska, dzięcieca).
inne: nowe kołdry i poduszki, komplety pościeli, termometry bezdotykowe, ładowarki, powerbanki, smartfony, przedłużacze, pralki, suszarki, kartony, miseczki i kubeczki jednorazowe, walizki.
Wszystkie te przedmioty powinny znajdować się w opisanych kartonach.

Ponad to uruchomiony został specjalny adres mailowy ukraina@wieliszew.pl, pod którym mieszkańcy mogą zgłaszać swoją chęć pomocy. Czy to przyjmując do siebie do domu obywateli Ukrainy czy oferując każdą inną formę pomocy. W mailu należy podać dane kontaktowe (e-mail oraz nr telefonu) oraz informację, jaka forma pomocy będzie oferowana.

Uruchomiona została również ZRZUTKA  na rzecz uchodźców przebywających na terenie Gminy Wieliszew.

Fot. Paweł Kownacki facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *