WIELISZEW. Pobiegli Tropem Wilczym

2016-03-01 10:15:18

28 lutego, na terenie całej Polski odbyły się biegi upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po raz drugi bieg pamięci zorganizował urząd gminy Wieliszew by wspólnie pokonać dystans 1963 m. Blisko sto osób wzięło udział w Biegu Tropem Wilczym.

Spotkanie zaczęło się od apelu pamięci przygotowanego przez uczniów z Gimnazjum Gminnego, pod opieką Bogumiła Makowskiego. Program artystyczny obejmujący piosenki, materiały multimedialne i specjalnie dobrane teksty, wprowadził uczestników w podniosły, uroczysty nastrój. Następnie uczestnicy biegu dostali symboliczne goździki i wspólnie ruszyli. Celem był biały krzyż stojący przy Jeziorze Wieliszewskim, który stanął na łąkach wieliszewskich w 75. Rocznicę Powstania Państwa Podziemnego. Trasa wynosiła w sumie 1963 m (do krzyża i z powrotem do hali), co było odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Po dobiegnięciu na miejsce każdy złożył kwiaty, zostały również zapalone znicze. Metą biegu była Hala Sportowa a na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe medale.

Data święta – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nawiązuje do 1 marca 1951 roku. Tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W latach 1944-1956 z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło około 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

źródło: UG Wieliszew

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *