Facebook


WIELISZEW. Szpital w sieci z wieloma oddziałami?

2017-04-08 5:32:09

W połowie przyszłego roku w Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Wieliszewie powstanie oddział chorób wewnętrznych, a także chirurgia. Łącznie przybędzie 100 łóżek! Tymczasem władze szpitala zapowiadają kolejne oddziały typowe dla szpitali powiatowych. Czy jednak nowa Ustawa o tzw. sieci szpitali nie pokrzyżuje tych planów?

O potrzebie i uznaniu Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego z Wieliszewa niech świadczy fakt, że leczą się w niej pacjenci z całej Polski, a szpital już w latach 2014–2015 był rozbudowywany. Jednak dopiero w powstającym nowym skrzydle szpitala mają zostać uruchomione oddziały nie związane z onkologią. Powstanie oddział chorób wewnętrznych, a także oddział chirurgii na ok. 100 łóżek.

Będą kolejne oddziały!

– Zakończenie inwestycji i oddanie do użytkowania planowane jest na drugą połowę 2018 roku – potwierdziła naszej redakcji Justyna Świeżek, prezes Krajowej Fundacji Medycznej. Zapytana, czy w kolejnych etapach władze szpitala zamierzają rozbudowywać obiekt o niezbędne oddziały, czyli Szpitalny Oddział Ratunkowy, kardiologię i oddział ginekologiczno-położniczy odpowiedziała twierdząco. – Biorąc pod uwagę, że powiat legionowski liczy ponad 100 tys. mieszkańców w naszym przekonaniu brak szpitala powiatowego jest ogromnym problem dla jego mieszkańców. Dlatego Krajowa Fundacja Medyczna prowadząca Mazowiecki Szpital Onkologiczny podjęła decyzję o rozbudowie swojej bazy przeznaczając część bazy na leczenie onkologiczne oraz planuje poszerzyć zakres świadczenia usług w pierwszej kolejności o oddział wewnętrzny i chirurgii ogólnej, a w dalszej perspektywie o pozostałe oddziały typowe dla szpitali powiatowych – dodała Justyna Świeżek.

Wieliszewski szpital w “sieci szpitali”?

Wieliszewski szpital jest placówką w pełni prywatną jednak spełniającą wszelkie standardy narzucone przez ministerstwo zdrowia. Pacjenci chorzy na nowotwory są w niej leczeni w ramach kontraktu z NFZ. Jednak zgodnie z ustawą, którą właśnie zatwierdził Senat, zostanie utworzony system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy. Tego drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczonych będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Pozostałe 9 proc., będzie przeznaczone na konkursy świadczeń, do których będą mogły przystąpić placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci, ale też szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów. Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br. i będą one obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata. Na chwilę obecną wydaje się jednak, że wieliszewski szpital spełnia powyższe kryteria.

DB

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *