WIELISZEW. Tropem Wilczym do Białego Krzyża [Wideo]

2019-03-04 10:36:12
 
W Wieliszewie (03.03.2019) na dystansie honorowym wynoszącym 1 963 metry odbył się Bieg Pamięci, którego ideą było oddanie hołdu upamiętniającego bohaterów skazanych przez komunistyczne władze na zapomnienie

W imprezie co stało się już tradycją aktywny udział wziął  Wójt Gminy Wieliszew – Paweł Kownacki, który wraz z mieszkańcami Wieliszewa i sąsiednich miejscowości oraz wraz z zawodnikami sekcji sportowej Wieliszew Heron Team   oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym. 
Bieg wpisał się jako istotne wydarzenie w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antysowieckiego, które prężnie działało w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczypospolitej Polskiej.
Historia biegu rozpoczęła się w 2013 roku w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego gdzie grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować Bieg Tropem Wilczym. Pierwsza edycja biegu miała charakter rekreacyjny i surviwalowy i wzięło w nim udział  około 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która przejęła patronat nad imprezą – bieg zaczął nabierać rozpędu.
Tradycja tego biegu znakomicie zaszczepiła się w Wieliszewie. Od kilku lat – co stało się już tradycją – biegacze oddają hołd Żołnierzom Wyklętym biegnąc do Białego Krzyża. Biały Krzyż to historyczny symbol poległych i bezimiennych żołnierzy. Symbol ten  stanął na wieliszewskich łąkach w  75 rocznicę powstania Państwa Podziemnego.
Rafał Brodel

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *