Facebook


WIELISZEW. Trzesienie ziemi w Wieliszewie

2019-04-09 5:13:49

Przez Urząd Gminy Wieliszew przeszło trzęsienie ziemi. Jego pokłosiem jest: zmiana zastępcy wójta gminy oraz połączenie referatów Gospodarki Nieruchomościami oraz Gospodarki Przestrzennej i Geodezji w jeden referat. Ponadto rozdzielone zostały referaty ochrony środowiska i gospodarki komunalnej. Towarzyszą temu zmiany personalne

Wszystko zaczęło się w piątek 29 marca br. kiedy to w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiła się informacja, że ze stanowiska zastępcy wójta odwołany został Zenon Popławski. Jego miejsce zajęła Małgorzata Radzikowska dotychczasowy kierownik Referatu Remontów i Inwestycji Urzędu Gminy Wieliszew. Dotychczasowy zastępca wójta od 1 kwietnia 2019 r. został pracownikiem spółki Towarzystwo Budownictwa Mieszkaniowego „Wieliszew” (TBS). Jak poinformował Wójt Paweł Kownacki: „Zmiana związana jest z przygotowywaniem nowych, dużych projektów dla Gminy Wieliszew i zadaniami jakie będą dotyczyły obydwu osób.”

Reorganizacja Urzędu Gminy

W Urzędzie Gminy Wieliszew nastąpiła również zmiana Regulaminu Organizacyjnego. Jak tłumaczy Wójt, nastąpiło to w celu usprawnienia działania i większej koordynacji Urzędu. Referat Gospodarki Nieruchomościami został połączony z Referatem Gospodarki Przestrzennej i Geodezji. Ponadto rozdzielone zostały referaty Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej. Te zmiany odbiły się szerokim echem wśród lokalnej społeczności. Z nieoficjalnych informacji, które do nas doszły wynika, iż z Urzędem pożegnała się Pani Grażyna Stańczak, dotychczasowa kierownik Referat Gospodarki Nieruchomościami. Powodem tego miały być różnice zdań z nową kierowniczka Referatu Referat Gospodarki Przestrzennej i Geodezji.

Odwołany, czy zdegradowany?

Pojawiły się też plotki, według których dotychczasowy zastępca wójta został zdegradowany. Tym rewelacjom zaprzecza jednak Wójt: „Pan Zenon Popławski zajmie się koordynacją projektu rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej w Gminie Wieliszew, jaki ma prowadzić spółka gminna.” Z nieoficjalnych informacji wynika również, że do TBS przeniesiony został Tomasz Szymański z-ca kierownika w dotychczasowym Referacie Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Nie posiadamy jednak informacji do jakich zadań został oddelegowany.

Partnerstwo prywato-publiczne

Z informacji uzyskanych od Pawła Kownackiego, wynika iż przed jego nowym zastępcą (Małgorzatą Radzikowską – przyp. red.) czeka duże zadanie jakim jest wdrożenie projektu PPP czyli partnerstwa prywatno-publicznego. – W ramach PPP chcemy w ciągu najbliższych 2-3 lat doprowadzić do wybudowania nowych placówek przedszkolnych i oświatowych (Michałów Reginów i Wieliszew), a także rozbudować istniejące szkoły (Olszewnica Stara i Skrzeszew) i rozbudować bazę sportową – tłumaczy Wójt.

Dynamiczny rozwój gminy

Jak tłumaczy Wójt: „Obydwa projekty, zarówno rozbudowa sieci oraz inwestycje oświatowe wynikają z bardzo dynamicznego rozwoju gminy. Dynamika wzrostu liczby mieszkańców jest jedną z najwyższych w kraju i wobec większych oczekiwań mieszkańców konieczne są pewne zmiany.”

KT

Komentarze

3 komentarze

 1. Stella odpowiedz

  Jak widać BMW – działa w najlepsze. Tylko najlepsze dla kogo?

 2. Edwin Zezoń odpowiedz

  Wilcze prawo wójta dobierać sobie współpracowników – bo to on personalnie będzie odpowiadał za swoje decyzje i nowych kierowników. Planowane są duże inwestycje w systemie Partnerstwa Publiczno Prywatnego a więc i duże pieniądze, czyżby np. pan Zenon Popławski miał za małe doświadczenie, a pani Grażyna Stańczak była nazbyt niezależna? No cóż nowi kierownicy referatów to młodzi ludzie i chociaż szczerze trzymam za nich kciuki, to wątpię czy podźwigną ciężar spraw swoich referatów. Chodzi mi zwłaszcza o referat gospodarki przestrzennej, geodezji i nieruchomości. Do tej pory były to dwa referaty, którymi kierowali doświadczeni fachowcy. Czy teraz młoda pani Martyna Włodarczyk da radę – zobaczymy, ale to bardzo odpowiedzialne i trudne zadanie. Błędy w tym referacie mogą gminę drogo kosztować, tak jak w skąpym nie tylko osobowo ale i fachowo referacie inwestycji w którym samo doświadczenie, fachowość i pracowitość nowej p.o. pani kierownik Ewy Kiszel mogą nie wystarczyć – bo przecież mówi się o inwestycjach rzędu 60 mln.zł.
  I na koniec powiem o tym co martwi mnie od czasu odejścia z pracy stryja obecnego wójta tj. pana Waldemara Kownackiego i pani Joanny Kowalskiej – chodzi mi o styl w jakim wójt rozstaje się z doświadczonymi i zasłużonymi pracownikami którzy naszą gminę “budowali”. Ten styl to najczęściej wypowiedzenie pracy w piątek po południu, z informacją, że od poniedziałku dana osoba już nie pracuje i otrzymuje trzy miesięczną pensję bez świadczenia pracy. O co tu chodzi i ile finansowo takie natychmiastowe rozstania kosztują gminę? O kosztach wizerunkowych gminy i jej wójta w oczach tych ludzi szkoda nawet mówić. Dlaczego tym ludziom nie jest pan w stanie powiedzieć tego osobiście, prosto w oczy – tylko poprzez osoby trzecie (najczęściej chyba czynił to pan Popławski). A tak na marginesie to ciekawe kto przekazał wieść panu Popławskiemu o jego odwołaniu ze stanowiska z-cy wójta ? Konkludując wątek stylu i sposobu rozstań z pracownikami UGW, to drogi panie wójcie Pawle Kownacki, jeśli mam pan odwagę brać na siebie odpowiedzialność za reorganizację i funkcjonowanie urzędu a także za likwidowanie i łączenie referatów, to proszę też znaleźć jeszcze odrobinę odwagi na to aby zwalnianym ludziom powiedzieć to osobiście i podziękować im wobec chociażby kolegów i koleżanek – to się nazywa kindersztuba.

 3. czytelnik odpowiedz

  ambicja bycia i okciami ta pani zdobyla władze i miejsce przy korycie…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *