WIELISZEW-ZEGRZE. SKM-ką nad jezioro?

2017-02-17 11:01:12

Ruszają prace nad przywróceniem połączeń kolejowych do Zegrza!
Ruszył przetarg na wykonanie dokumentacji przedprojektowej niezbędnej do przywrócenia ruchu kolejowego na linii Wieliszew – Zegrze.
Jest to pierwszy etap długo wyczekiwanej inwestycji


Linia kolejowa nr 28 na odcinku z Wieliszewa do Zegrza została oddana do użytku w 1897 roku, ale z powodu znacznego spadku liczby pasażerów i złego stanu infrastruktury w 1994 roku zawieszono ruch przewozowy. Obecnie infrastruktura na długości 3,7 km jest już mocno zdewastowana.

Spotkania i rozmowy

W 2015 roku PKP PLK, marszałek województwa, ZTM w Warszawie oraz przedstawiciele 9 samorządów lokalnych podpisali list intencyjny w celu podniesienia efektywności transportu kolejowego w północnej części województwa mazowieckiego poprzez rewitalizację i późniejsze utrzymywanie linii kolejowej nr 28. Głównym inwestorem tej inwestycji zostały PKP PLK. Według propozycji, do Zegrza miałyby dojeżdżać pociągi SKM, kończące obecnie swoje trasy na stacji w Wieliszewie. W międzyczasie, 23 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie koordynacyjne w siedzibie PKP PLK, w którym uczestniczyli przedstawiciele ZTM, GDDKiA, Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie oraz samorządów. – Dyskutowaliśmy między innymi na temat projektu zagospodarowania końcowej stacji w Zegrzu Południowym, liczby i lokalizacji poszczególnych przystanków. Mówiliśmy też o pracach planowanych na sąsiadujących z linią drogach: krajowej nr 61 i wojewódzkiej nr 631. Omówiliśmy harmonogram prac i uzgodnień koordynacyjnych w rozpoczynającym się etapie przygotowawczym inwestycji – wspomniał na swoim fanpagu starosta Robert Wróbel.

Przetarg na wykonanie dokumentacji

Obecnie PKP PLK rozpoczęły przetarg na wykonanie dokumentacji przedprojektowej niezbędnej do przywrócenia ruchu kolejowego na linii nr 28, a składanie ofert trwa do 17 lutego. PKP PLK planuje wymianę nawierzchni na całej długości tej linii z pełnym zakresem prac dotyczących podtorza oraz odwodnienia. Tor z klasycznego ma zostać wymieniony na bezstykowy. Układ linii zostanie poddany korekcie w planie i profilu, co pozwoli zyskać wyższą prędkość konstrukcyjną – nie mniejszą niż 60 km/h. W zapisach specyfikacji znalazły się również zapisy mówiące o planowanej przebudowie przejazdów kolejowo-drogowych, które wyposażone zostaną w urządzenia automatyki kolejowej. Przebudowane zostaną perony na stacji Zegrze Południowe. Niezbędna będzie także budowa sieci trakcyjnej, sieci teletechnicznych, systemu sterowania ruchem kolejowym. Konieczne będzie także zainstalowanie wizualnej informacji dla podróżnych, systemu rozgłoszeniowego czy zegarów.

DB

Komentarze

9 komentarzy

 1. Podróżny odpowiedz

  Wiem jedno minister Błaszczak słowa dotrzyma i kolej ( PLK) będzie miała pieniądze na nowe tory ( z mijanką w Zegrzu oraz peron. Ciekawe teraz czy te nasze lokalne pi….ły zdążą dogadać się gdzie ma powstać piętrowy parking, gdzie będzie poczekalnia zajezdnia autobusów itp.Może uda się tego cudu dokonać po chyba już szóstych z kolei wyborach obietnic i cudów.

 2. beat beat odpowiedz

  Doskonały dojazd do Warszawy powoduje wzrost zainteresowania ofertą lokalnych deweloperów. Dom marzeń w okolicach zalewu Zegrzyńskiego jest jedną ze sztandarowych inwestycji wielu osób. Dozbud Development wykorzystał to zapotrzebowanie tworząc przyjazne osiedle domków.

 3. Tomek odpowiedz

  Oh Mieciu widać, że nie bardzo rozumiesz o czym mówisz. Tu nie chodzi o zasługi, a prawdę i pokazanie, że po dwóch latach starań można było rewitalizować połączenie do MR i Wieliszewa, a do Zegrza nie mogą już chya piata kampanię wyborczą dojechać. teraz nie ma już Fermaty i całego towarzystwa z tym związanego to pojawia się światełko w tunelu. Poza tym drogi Mieciu przypominam pierwsze pociągi przyjechały do MR i Wieliszewa pod szyldem PLK, a nie ZTM Pana Ruty. Ile potu wylano żeby przekonać Pana Rutę i Smogorzewskiego do tego aby pociągi pojechały to wie tylko ten kto w tamtym czasie walczył o powrót tych połączeń. prawdą jest również to że jak Ci dwaj Panowie dogadali się i ZTM ruszyło to i Etyce i wójtowi Waldemarowi Kownackiemu było już łatwiej zwiększyć liczbę połączeń. A wracając do Pana Ruty to pełen szacun bo facet potrafił przyznać się do tego, że był sceptycznie nastawiony do przywrócenia pociągów do MR i Wieliszewa. Dobrze, że później dałem się przekonać i zmieniłem zdanie przyznał Pan Leszek Ruta. Co by nie mówić to dobrze, że o tym temacie się mówi, ale byłoby lepiej gdyby wreszcie coś się w tej kwestii zadziało, oprócz opracowania koncepcji i jej oceny. Za Starosty Kwiatkowskiego tory zdjęto i rozebrano poczekalnię, może dożyjemy czasów, że nowe tory wrócą i będzie gdzie poczekać na pociąg. Szkoda tylko, że gdyby nawet tak się i pociąg zacząłby przyjeżdżać tak jak dawniej to i tak Zegrze nie odzyska dawnej świetności – bo publicznego dostępu do Zalewu ( plaży) prawie nie ma. Więc “Warszawka” pojedzie na Mazury lub zatłoczona dzika plażę.

 4. Mietek odpowiedz

  Litości z tą Etyką i Prawem i byłym wójtem Wieliszewa. Proszę zapytać byłego szefa ZTM Pana Ruty to powie jak bardzo pomogliście. Powtarzanie, że to wasza zasługa nie zmienia faktów, że decyzja zapadły zupełnie w innych gabinetach i w innym gronie. Pociąg dotrze do Zegrza, gdyż stacje w Michałowie i Wieliszewie są zbyt małe i nie mogą być stacjami przesiadkowymi jaką może być Zegrze.

 5. Tomek odpowiedz

  Analiza, analizy opłacalności i dokumentacja przed projektowa – czy ktoś normalny słyszał o czymś takim. Na Boga jak macie coś zrobić to zróbcie, bo od tych waszych przedwyborczych obietnic ( przez lata) robi sie niedobrze. Ludzie teraz mogą dojechać do stacji Michałów Reginów lub Wieliszew, a do Zegrza po co? przecież tam nie ma nawet kawałka plaży publicznej – wszystko sprzedane, a dawne Zegrze umarło bezpowrotnie. Warto jednak przypomnieć, że równo 10 lat temu stowarzyszenie Etyka i Prawo wsparte przez wójta Waldemara Kownackiego przyczyniło się do uruchomienia po ok. 15 latach linii SKM do Wieliszewa i Michałowa Reginowa. Dlaczego, wówczas linia nie pojechała dalej?

 6. Kwiatkowski z Legionowa odpowiedz

  Chlopcy-samorzadowcy, dajcie sobie na wstrzymanie ! Ogłoscie czas WIELKIEJ SMUTY i idźcie zalać smutki, bo wasz czas już minął ! To już nowe władze Warszawy zrobią czego leniwe lokalne samorządy, z wami na czele, nie chciały i traktowały to połączenie jako kiełbasę wyborczą !!

  1. semafor odpowiedz

   zapewne da sie to zrobić i to bez pajaca w zawiadocy czerwonej czapce

 7. Korek odpowiedz

  Może najpierw trzeba by robić analizę opłacalności działania tej linii kolejowej?
  Czy nagle tak wzrosło zapotrzebowanie na transport kolejowy do Zegrza?
  Pamiętam, jak dwadzieścia kilka lat temu te pociągi prawie puste jeździły.

 8. Daro odpowiedz

  Ściema, wybory się zbliżają. To tylko projekt ale będą to odgrzewać do wyborów. A potem projekt do szuflady i 4 lata spokój do następnych wybirów. Miejmy badzieję że nijt na to się nie nabierze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *