Wiosna. Idealna pora na mycie kostki brukowej

2019-03-20 3:51:32
Zima nie jest łatwym czasem dla kostki brukowej. Śnieg, mróz czy odwilż niestety nie mają dobrego wpływu na nawierzchnię, dlatego gdy przychodzi wiosna, należy zadbać o jej regenerację. Po trudnym pod względem warunków, zimowym okresie, warto zainwestować w fachowe czyszczenie bruku, które oferują specjalistyczne firmy. Zagwarantuje nam to osiągnięcie pożądanego efektu, który nie zawsze jest pewny, gdy używamy ogólnodostępnych środków. Jeśli jednak czujemy się na siłach, możemy podjąć się samodzielnej pielęgnacji. Jak zatem we słanym zakresie poprawić kondycję kostki brukowej po zimie?

materiał zewnętrzny

 

Kostka brukowa i betonowa – jak sprawić, by odzyskała dawny blask?

Pielęgnacja kostki brukowej to warunek konieczny, jeśli zależy nam na tym, by przez długi czas była ona świetnie prezentującą się ozdobą naszej posesji. Po trudach mroźnej, śnieżnej zimy należy doprowadzić nawierzchnię do lepszej kondycji. Warunki atmosferyczne sprawiają, że kostka brukowa może nie tylko pękać, ale również tracić kolor. Jak temu zaradzić? Odnowienie kostki brukowej wiąże się z kilkuetapową pracą i wymaga czasu – na pewno potrwa to dłużej, niż jeden dzień. Pierwszym etapem jest czyszczenie kostki brukowej z mchu oraz chwastów, które pojawiają się głównie w miejscach wilgotnych oraz słabo nasłonecznionych. Najlepszym sposobem na usunięcie chwastów jest potraktowanie ich środkiem chwastobójczym (najpierw warto jednak sprawdzić na niewielkiej powierzchni, jak działa on na dany typ kostki) i myjki ciśnieniowej. Co ważne, nie należy podejmować się mechanicznego usuwania chwastów, które nie tylko nie usunie problemu na stałe, ale może również naruszyć znajdujące się pomiędzy kostkami spoiwo. Po upłynięciu odpowiedniego czasu, o którym informuje napis na etykiecie danego preparatu, można przejść do drugiego etapu, jakim jest oczyszczanie kostki z białego nalotu. To wykwity wapienne, które często pojawiają się na tego typu powierzchniach i są wynikiem naturalnych procesów chemicznych i fizycznych. Istnieje szansa, iż zostaną one usunięte przez deszcz, ale jeśli zależy nam na czasie, można zastosować środki chemiczne, które pozbędą się wykwitów od razu. Preparat nanosi się na kostkę za pomocą wałka malarskiego i po upływie odpowiedniego czasu dokładnie spłukuje wodą. Aby zapobiec powstawaniu wykwitów, warto rozważyć impregnację. Wszelkie inne zabrudzenia, jak tłuste plamy (np. po oleju samochodowym), powinny być eliminowane za pomocą specjalistycznych odplamiaczy lub wody ze środkiem, który rozpuści tłuszcz. Ostatnim i niezwykle ważnym etapem prac jest impregnacja kostki brukowej. Najlepszym wyborem jest przeprowadzenie impregnacji bezpośrednio po ułożeniu kostki, lecz jeśli nie zostało to zrobione wtedy, można wykonać ją później, jednak dopiero po przeprowadzeniu wszelkich prac pielęgnacyjnych i dokładnym oczyszczeniu nawierzchni. Impregnacja kostki brukowej pozwala zwiększyć odporność kostki na utratę koloru, zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne, a nawet – dzięki warstwie hydrofobowej – na mróz i inne warunki pogodowe. Proces ten może również chronić przed powstawaniem mchu. Impregnacja jest swoistym zabezpieczeniem przed odciskaniem piętna czasu na kostce brukowej, dzięki czemu możemy cieszyć się piękną, nasyconą barwami nawierzchnią przez długie lata.

Trudne zanieczyszczenia, mech i chwasty – kiedy warto wezwać specjalistów?

Mech i chwasty to klasyczny problem posiadaczy kostki brukowej. Można próbować pozbyć się ich na różne sposoby: za pomocą środków chemicznych (istnieje wiele preparatów, jednakże stosowanie ich powinno być ostatecznością; należy zachować wyjątkową ostrożność i upewnić się, że preparat nie dosięgnie np. roślin), oprysków ekologicznych lub wypalania (jedynie w przypadku niewielkiej ilości chwastów). Jeśli wszystkie te metody zawiodą, warto zasięgnąć pomocy fachowca. Również wtedy, gdy zależy nam na szybkim, skutecznym i trwałym pozbyciu się chwastów, najlepiej będzie skorzystać z usług specjalisty.

Jak wygląda profesjonalny sprzęt do pielęgnacji kostki?

Jeżeli chcemy zachować jej ładny i świeży wygląd kostki brukowej przez lata, musimy odpowiednio o nią dbać. Mycie kostki brukowej jest możliwe dzięki myjkom ciśnieniowym, które zapewnią dokładne czyszczenie nawierzchni, nie uszkadzając jej i nie chlapiąc na boki. Myjki do czyszczenia kostki brukowej swoim wyglądem mogą przywodzić na myśl płaską kosiarkę – to kwadratowa płytka z mechanizmem czyszczenia oraz rączką do prowadzenia.

TCH Service – kompleksowe czyszczenie kostki w Warszawie i okolicach

Choć mycie kostki brukowej nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, to jednak wiele osób chce mieć pewność, że zostanie to wykonane fachowo i solidnie. Wówczas decydują się na skorzystanie z usług specjalistów. Wybór takiej opcji jest gwarancją sukcesu i zadowolenia. Na terenie Warszawy i okolic (Piaseczno, Legionowo, Wilanów, Wawer) warto skorzystać z kompleksowego czyszczenia kostki oferowanego przez TCH Service: Czyszczenie i mycie kostki brukowej w Warszawie.

materiał zewnętrzny

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *