WSPOMNIENIE. Wojciech Augustynowicz

2019-02-12 3:19:47

 

6 lutego 2019 zmarł Wojciech Augustynowicz (1942-2019). Nestor legionowskich nauczycieli wychowania fizycznego .Trener, wychowawca młodzieży, społeczny działacz struktur wojewódzkich i lokalnych Szkolnego Związku Sportowego, odznaczony tytułem „Zasłużony dla miasta Legionowo”

Pochodził z Mławy. Pierwszą Jego sportową miłością była gimnastyka sportowa, trenował ją w warszawskiej Legii. Do Legionowa trafił jako młody chłopak, Jego tata – Bolesław był naczelnikiem poczty przy ul. 3 Maja. Pan Wojciech ukończył studia w warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, także studia podyplomowe na tej uczelni. W tym czasie poznawał tajniki judo , pod okiem japońskiego trenera i mistrza Hiromiego Tomity. Sam był też czynnym zawodnikiem , trafił do kadry narodowej w tej dyscyplinie sportu.

Jego całe zawodowe życie nauczyciela wf, trenera i promotora sportu związane było z Legionowem, pomijając pięcioletni okres pobytu w pobliskim Pomiechówku. Najdłużej Wojciech Augustynowicz związany był z legionowską SP nr 2, w której przez pewien okres pełnił funkcję wicedyrektora. To właśnie w „Dwójce” W. Augustynowicz próbował zaszczepić swą sportową pasję kilkudziesięciu rocznikom młodzieży. Z powodzeniem zresztą. Czy to na lekcjach wychowania fizycznego, czy też podczas dodatkowych zajęć w Uczniowskim Klubie Sportowym. Jego uczniowie ,m.in. A. Leszczyński, B. Bieńkowski startowali i zdobywali medale w krajowych championatach judo, a jeszcze przed kilkunastu laty młodzi gimnastycy z SP nr 2 dominowali na zawodach szkolnych województwa w gimnastyce sportowej. Trudno zliczyć tych wszystkich, których Pan Wojtek zachęcił do pływania, biegania, sportowego trybu życia.

Recz jasna gimnastyka, judo, czy nawet zapasy, nie wyczerpują listy sportowych fascynacji Pana Wojtka. Był inicjatorem powstania kortów do tenisa ziemnego przy SP nr 2, także jednego z pierwszych kąpielisk wodnych nad Zalewem Zegrzyńskim. Był instruktorem i ratownikiem wodnym, pracował w strukturach Polskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Sportowym pasjonatem i promotorem sportu pozostał Pan Wojciech po przejściu na emeryturę. Do końca swych dni był czynnym sportowym działaczem lokalnych struktur SZS, działał w Uczniowskim Klubie Sportowym „Samuraj”.

Pogodny, życzliwy ludziom człowiek, stale aktywny mimo upływu lat , takim w naszej pamięci pozostanie Wojciech Augustynowicz. Miał w tym roku obchodzić jubileusz 60-lecia swej pracy zawodowej i społecznej na rzecz sportu, wychowania fizycznego. Los chciał inaczej, kilka miesięcy do tego jubileuszu Panu Wojtkowi zabrakło,. Jednak Jego życiowy dorobek, nauczyciela, trenera, sportowego działacza pozostanie na zawsze w pamięci tych wszystkich, którzy na swej drodze mieli okazję zetknąć się z niespożytą aktywnością śp. Wojciecha Augustynowicza

Jego pogrzeb odbył się w poniedziałek 11 bm. Wojciech Augustynowicz został pochowany na legionowskim cmentarzu. (Redakcja)

PS. Żona Pana Wojtka – Gabriela Augustynowicz pragnie za naszym pośrednictwem podziękować tym wszystkim, którzy uczestniczyli w mszy żałobnej i pogrzebie Jej Męża.

Komentarze

1 komentarz

  1. Normalny odpowiedz

    To był wspaniały człowiek-na zawsze zostanie w naszej pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *