WYWIAD. Wszelkie operacje na majątku gminy muszą być zaaprobowane przez Radę Miasta

2015-10-21 9:15:51

Rozmowa z Konradem Michalskim, kandydatem na posła z listy Nr 1 PiS

W 2013 r., gdy Rada Miasta Legionowo podejmowała uchwałę o likwidacji Komunalnego Zakładu Budżetowego i przekształceniu go w spółkę komunalną, był Pan radnym. Czy głosował Pan za tą uchwałą?
Uchwała o likwidacji KZB i przekształceniu go w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością była głosowana przez Radę Miasta w maju 2013 r. Cały trzyosobowy Klub Radnych PiS, którego byłem wówczas członkiem, głosował przeciw tej uchwale. Prezydent zachwalał proponowane przez siebie rozwiązanie mówiąc, że przyniesie ono wiele oszczędności. My byliśmy dalece sceptyczni.

Czy wiedział Pan, że nowo utworzona spółka – KZB sp. z o.o. będzie miała możliwość sprzedaży należących do gminy nieruchomości, które  zostały jej przekazane w zarząd?
Obawiałem się tego. W Klubie Radnych PiS, ale też na sesji Rady dawaliśmy temu wyraz. Pamiętam, że zadałem któregoś razu pytanie (było to albo na sesji RM, albo na posiedzeniu którejś z komisji), czy jest możliwe, że KZB zacznie wyprzedawać nieruchomości, które ma pod swoim zarządem. Wtedy zostało to wręcz wyśmiane. Wielce rozbawiony prezydent w odpowiedzi zastanawiał się, czy jestem kompetentny, skoro zadaję tak niemądre – w jego mniemaniu – pytanie.

Jak sprawę tę przedstawiał prezydent?
Prezydent twierdził, że przekształcenie KZB to oszczędności dla budżetu miasta. W odpowiedzi na jedną z naszych interpelacji odpisał, że będą one wynosić ok.
500 000 zł rocznie. Ta oszczędność miała wynikać z faktu, że KZB, po przekształceniu, nie będzie już musiała być dotowana z budżetu. Kolejne zaoszczędzone pieniądze miały pojawić się z VAT i możliwości odzyskiwania tego podatku przez nowo utworzoną spółkę.

Co Pan myśli o tej sprawie dziś, gdy okazało się, że powołana spółka z o.o. sprzedaje gminne nieruchomości w trybie bezprzetargowym i bez zgody rady  miasta?
Moim zdaniem jest to skandal. To jest niezgodne z prawem. Wszelkie operacje na majątku gminy muszą być zaaprobowane przez Radę Miasta. Na wszystko powinna być osobna uchwała. Operacje na majątku nie mogą być wykonywane w oparciu np. o regulamin spółki. To nonsens. Mogę tylko wyrazić nadzieję, że kiedy wybory parlamentarne wygra Prawo i Sprawiedliwość – a moim zdaniem, to już raczej pewne – takie sprawy nie będą zamiatane pod dywan. Na pewno tego nie zostawimy.

W ten sposób z tematów lokalnych płynnie przechodzimy do tematów ogólnopolskich. W kadencji 2010 – 2014 był Pan radnym, w 2014 r. kandydatem na prezydenta miasta. Teraz kandyduje Pan do Sejmu RP.
Uważam, że swoje doświadczenie z samorządu mogę z powodzeniem wykorzystać w Sejmie. W 2014 r. w wyborach prezydenckich zagłosowało na mnie 4800 osób. To duży kapitał zaufania, za który serdecznie dziękuję. Uważam, że poseł powinien pamiętać, skąd się wywodzi. Praca dla Polski zaczyna się od pracy dla naszych małych ojczyzn. Wiele ważnych lokalnych spraw można i trzeba przenieść na forum ogólnopolskie. Jeśli zostanę wybrany z pewnością będę uczestniczył w życiu mojego miasta i powiatu. Zamierzam rozmawiać o problemach ludzi i pomagać je rozwiązywać.

Jakie są największe bolączki mieszkańców Legionowa i powiatu?
Te najważniejsze to poprawa dostępu do służby zdrowia (zwłaszcza do specjalistów), likwidacja korków na drodze krajowej Nr 61, a w szczególności na wiadukcie w Legionowie, rozwiązanie kłopotów z przejazdem przez tory dzielące miasto, obniżenie cen na bilety komunikacji miejskiej. No i szpital. Ze wszystkimi tymi kwestiami miałem do czynienia, jako radny. I często skutecznie udawało mi się zmusić władze do działania lub zaniechania jakiegoś niedobrego dla mieszkańców posunięcia (na przykład w sprawie ograniczenia kursów SKM czy linii autobusowych). Jako poseł będę miał jeszcze większe możliwości, by pracować dla ludzi.

Prezydent Legionowa, zachęca do głosowania na swojego partyjnego kolegę argumentując to tym, że posiadanie swojego przedstawiciela w strukturach rządowych gwarantuje, że głos 55 tysięcy mieszkańców Legionowa zostanie wysłuchany.
Muszę zgodzić się z panem prezydentem. Dobrze jest mieć swojego przedstawiciela w strukturach rządowych. Wyborcy muszą jednak pamiętać, że to nie PO, ale PiS będzie tworzyło rząd. A zatem głos oddany na PO (patrząc na sprawę z legionowskiej perspektywy) będzie wyrzucony w błoto.

ulotka str 1 A6 PIS ds2 Proszę o Państwa głos.
Lista PiS,
miejsce 18.
Damy radę!

Komentarze

1 komentarz

  1. Aqq odpowiedz

    No tak. Głosujemy na kogoś kto nawet swojej ulotki napisać nie potrafi. Haha. Tak to o panie mowa panie Michalski. … następnym razem proszę chodzić do innych domów…. żałosne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *