Wszystko o omedze — nienasyconym kwasie tłuszczowym
2022-04-28 11:14:55
Tłuszcz większości z nas źle się kojarzy. Chcemy się go pozbyć z organizmu w jak najszybszym tempie. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, że nasz organizm powinien mieć w sobie tłuszcz? To właśnie z niego pozyskuje potrzebną do funkcjonowania oraz do przeprowadzania procesów życiowych energię. Jednak co to dokładnie są kwasy tłuszczowe? Omega 3, 6 i 9 – co to oznacza? I w końcu jakie mogą być skutki niedoboru kwasów tłuszczowych? Jeśli interesują cię odpowiedzi na te pytania, przeczytaj cały artykuł.
Co to są kwasy tłuszczowe?
Kwasy tłuszczowe obok glicerolu są jednym z głównych budulców tłuszczu. Stanowią one materiał zapasowy i energetyczny, który przechowywany jest właśnie w postaci nielubianej przez nas tkanki tłuszczowej. Jest on jednak potrzebny, aby organizm mógł wykonywać procesy życiowe. Kwasy tłuszczowe możemy podzielić na nasycone i nienasycone. Te pierwsze możemy znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, jednak ich zbyt duża ilość w diecie może mieć zły wpływ na nasz organizm. Nasycone kwasy tłuszczowe nadmierne spożywanie mogą wywołać otyłość, miażdżycę czy nadciśnienie. Na szczęście możemy je zastąpić nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które występują w olejach roślinnych i rybnych, tłustych rybach zimnych mórz, oraz warzywach i owocach. Wpływają one korzystnie na poziom cholesterolu, zapobiegają powstawaniu miażdżycy oraz stymulują odporność organizmu. To właśnie tutaj mieszczą się omega 3, 6 i 9, ponieważ są to właśnie rodzaje kwasów tłuszczowych nienasyconych.
Nienasycone kwasy tłuszczowe — omega 3,6 i 9
Omega-3 są rodzajem kwasów tłuszczowych nienasyconych, których organizm nie potrafi sam wytworzyć, a co za tym idzie, musimy sami mu go dostarczyć.
Znaleźć je możemy w różnych produktach, którymi są:
-
olej lniany i siemię lniane;
-
orzechy i nasiona;
-
tłuste ryby morskie jak śledź, łosoś czy makrela.
Jak już wiadomo, omega 3 mają pozytywny wpływ na organizm. Przejawia się to w:
-
poprawie pracy układu sercowo-naczyniowego;
-
ochroną przed chorobą Alzheimera;
-
zmniejszeniem ryzyka choroby niedokrwiennej serca;
-
wspomaganiem rozwoju oczu i mózgu;
-
ochroną przed odmianami nowotworu.
Omega-6 to kolejny rodzaj z nienasyconych kwasów tłuszczowych, który jest niezbędny do prawidłowego działania naszego organizmu. Podobnie jak omega-3, musimy dostarczać je sami.
Omega 6 występuje w produktach takich jak:
-
oleje roślinne np. słonecznikowy czy rzepakowy;
-
tofu;
-
pestki czarnej porzeczki;
-
migdały;
-
orzechy włoskie.
Ten kwas tłuszczowy wpływa korzystnie na:
-
obniżenie ciśnienia;
-
poprawę stanu skóry;
-
zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych odmian nowotworów.
Omega-9 są najmniej znanym rodzajem nienasyconych kwasów tłuszczowych, jednak nie mniej ważnym, ponieważ również mają pozytywny wpływ na organizm. Występuje on między innymi w oliwie z oliwek, orzechach czy awokado i korzystnie wpływa na:
-
obniżenie poziomu całkowitego cholesterolu;
-
zmniejszenie ryzyka miażdżycy;
-
zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej.
Jakie są skutki i objawy niedoboru kwasów tłuszczowych?
Zła dieta prowadzi do niedoborów różnych składników, które są potrzebne, aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Tak samo jest w przypadku kwasów tłuszczowych. Ich niedobór może prowadzić do:
-
zwiększonej podatności na infekcje;
-
może przyczynić się do bezpłodności;
-
zwiększonego ryzyka nadciśnienia tętniczego;
-
upośledzenia czynności wielu narządów np. serca; nerek czy wątroby;
-
niedoboru płytek krwi.
Objawami niedoboru jest bezsenność, przygnębienie, pogorszenie kondycji skóry i włosów czy upośledzenie myślenia.
Pamiętajmy zatem, aby nasza dieta zawsze była dobrze zbilansowana i zawierała również źródła dobrych kwasów nienasyconych.