Facebook

Wybieramy najlepszy smoczek dla noworodka

2017-12-15 6:03:24

W gronie rodziców pojawiają się te osoby, które uważają, że smoczek można stosować już w pierwszych dniach życia dziecka. Są też i tacy, zdaniem których noworodkowi powinno wystarczyć ssanie piersi mamy. Wszyscy jednak wiemy, że dziecko ciągnące smoczek znacznie się uspokaja i wycisza, szczególne w stresujących dla niego sytuacjach.

W poszukiwaniu idealnego smoczka dla noworodka

Istnieją różne rodzaje smoczków dostępnych na rynku. Z uwagi na ich kształt wyróżniamy:

  • smoczki anatomiczne – tego typu smoczki przypominają swoim kształtem brodawkę mamy, co pozwala na naturalne ułożenie ust i prawidłowe układanie się zgryzu;
  • smoczki masujące – pozwalają delikatnie stymulować dziąsła, co pomaga podczas wyrzynania się pierwszych ząbków;
  • smoczki ze ściętą końcówką – dobrze układają się w buzi dziecka;
  • smoczki ze spłaszczonym kształtem.

Kiedy powinnyśmy zacząć podawać dziecku smoczek?

Smoczki pozwalają uspokoić dziecko, ale także zapobiec ssaniu kciuka. Ostatnia z tych czynności, choć całkiem naturalna, nie jest zbyt dobra z uwagi na możliwość deformacji zarówno jamy ustnej, jak i samego paluszka.

Najsilniejszy odruch ssania pojawia się u dziecka w około 7-8 tygodniu życia. Warto właśnie wtedy podać maluszkowi smoczek. Wcześniej lepiej go nie podawać –naturalny odruch ssania powinien być zaspokojony poprzez ssanie piersi mamy.

Wśród najpopularniejszych materiałów, z jakich wykonuje się smoczki, jest lateks i kauczuk. Te ostatnie są coraz częściej wykonywane z drzewa Hevea.

Często wśród mam pojawia się następujące pytanie: kiedy warto wymienić smoczek? Zdecydowanie wtedy, gdy zauważymy, że na jego powierzchni pojawią się uszkodzenia w postaci pęknięć czy dziurek.

Zgryz malucha powinien układać się prawidłowo. Mają na to wpływ także dobrze dobrane do wieku pociechy smoczki dla dzieci. Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach, które publikuje serwis dla mam mamaluch.pl.

W jaki sposób odstawić dziecko od ssania smoczka?

Jednym z lepszych momentów jest okres pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia. Czas ten zazwyczaj wiąże się z przejściem dziecka na pokarmy bardziej stałe. Innym dobrym okresem na odzwyczajenie pociechy od smoczka jest okres w okolicy około 9. miesiąca życia, kiedy maluch zaczyna raczkować. Potrzeba ssania smoczka jest u dzieci różna, podobnie jak sam proces jego odstawiania. Eksperci radzą, aby zakończyć ten proces do wieku 2 lat.

Czytaj o akcesoriach dla dzieci na stronie internetowej http://mamaluch.pl/smoczek-najlepszy-przyjaciel-niemowlaka/.

 

 

Komentarze

1 komentarz

  1. Basia odpowiedz

    Ja od samego początku podawałam mojej córeczce smoczek anatomiczny od marki NUK, bo dowiedziałam się, że tego typu kształt jest najodpowiedniejszy dla dziecka. Przez rok używaliśmy smoczków tylko tej firmy, ale powoli odzwyczajamy się od nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *