Wycena firmy – Warszawa – kiedy najczęściej przygotowywana jest taka wycena?

2021-01-27 11:57:51
Profesjonalna wycena firmy pozwala przedsiębiorcy uzyskać informację o jej realnej wartości. Z reguły na zlecenie wyceny decydują się właściciele, którzy mają w planach sprzedaż spółki lub pozyskanie do niej kapitału.

 

Czym jest wycena wartości firmy i dlaczego jest tak istotna?

Najprościej mówiąc, wycena wartości przedsiębiorstwa polega na oszacowaniu, ile warta jest firma. W czasie swojej działalności na rynku podmioty gospodarcze gromadzą różne składniki majątku. Z reguły są to: nieruchomości (magazyny czy budynki biurowe np. położone na terenie miasta Warszawa), ruchomości (maszyny, narzędzia) oraz wartości niematerialne i prawne (prawa do wynalazków, know-how). Równolegle firma może zaciągnąć – i z reguły korzysta z tej możliwości – kredyty i zobowiązania finansowe. Wszystko to należy uwzględnić w przeprowadzonej wycenie przedsiębiorstwa.

Dlaczego wyceny przedsiębiorstw są dla właścicieli firm tak istotne? Wycen dokonuje się po to, aby przedsiębiorca poznał wartość swojej firmy. To z reguły pomaga choćby podczas podejmowania decyzji o tym, w jakim kierunki spółka będzie dalej rozwijana. Zasadniczo można też wyróżnić dwa rodzaje wycen:

  • Profesjonalne wyceny spółek, udziałów.

Takie wyceny są dokonywane przez ekspertów, czyli rzeczoznawców. Dla wycen przeprowadzanych przez rzeczoznawców charakterystyczne jest to, że są one bardzo dokładne.

  • Wartość spółek szacowana na potrzeby wewnętrzne.

Są to wyceny najczęściej dokonywane przez pracowników działu księgowości lub samego przedsiębiorcę. To z kolei powoduje, że taka wycena jest jedynie szacunkowa.

W jakim celu dokonuje się wycen przedsiębiorstw?

Warszawa to jedno z miast, w których co roku są rejestrowane tysiące nowych firm i spółek. W jakim celu w pewnym momencie przedsiębiorcy korzystają z pomocy ekspertów, zlecając wycenę stworzonej przez siebie spółki? Powodów jest wiele, a najpopularniejsze to:

  • Sprzedaż udziałów lub całej firmy. Wycen przedsiębiorstw dokonuje się podczas ich sprzedaży, gdyż wówczas przedsiębiorca ma szansę uzyskać adekwatną cenę, z kolei kupujący może poznać realną wartość akcji i nieruchomości spółki.
  • Pozyskanie kapitału. Niekiedy majątku spółki nie wystarcza na realizację wszystkich jej potrzeb i wówczas rozwiązaniem jest pozyskanie inwestorów, którzy jednak przed zaangażowaniem się będą chcieli uzyskać rzetelną informację o kondycji firmy na rynku,
  • Ekspansja na zagraniczne rynki. Przedsiębiorstwo może się na tyle rozwinąć, że właściciel zdecyduje się wejść na zagraniczne rynki; wówczas wycena wartości przedsiębiorstwa może pomóc w określeniu, czy to dobry moment, aby rozpocząć działania w tym kierunku.

Wymienione sytuacje to nie wszystkie, w jakich przydatna jest wycena przedsiębiorstwa. Jeżeli interesuje Cię wycena spółki, która funkcjonuje na terenie miasta Warszawa, zapoznaj się z artykułem „Wycena firmy – Warszawa – kiedy najczęściej przygotowywana jest taka wycena?”.

Kto oferuje profesjonalne usługi wyceny spółki?

Warszawa to miasto, w którym działają różne przedsiębiorstwa. Ich właściciele często mają potrzebę poznania wartości firmy. W tym zakresie nie warto zdawać się na przeczucia, ale skorzystać z profesjonalnej wyceny przedsiębiorstwa. Kto oferuje takie usługi?

Wycena firmy czy akcji to domena rzeczoznawców. Przed przystąpieniem do pracy zapoznają się oni z dokumentacją firmy, ustalają cel wyceny i następnie – w zakresie wskazanym przez przedsiębiorcę – dokonują wyceny wartości spółki. Taka wycena jest rzetelna i obiektywna, czyli akceptowana przez zewnętrzne podmioty – np. banki.

Gdzie znaleźć rzeczoznawców? Rzeczoznawcy.net.pl to strona internetowa firmy SIPEX specjalizującej się m.in. w wycenie przedsiębiorstw, środków technicznych, znaków towarowych i nieruchomości. Jeżeli jesteś zainteresowany profesjonalną i miarodajną wyceną, wystarczy skontaktować się z przedstawicielem firmy i ustalić szczegóły współpracy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *