Wycieczka na koniec świata – Filipiny czy Malezja?

2021-03-01 12:28:48

Podróże do krajów Azji Południowo-Wschodniej są wyjątkowo popularne nie tylko ze względów kulturalnych, ale przede wszystkim –budżetowych. W azjatyckich krajach można spędzić nawet kilka tygodni, podczas których największym kosztem będzie bilet lotniczy w dwie strony.

Topowymi kierunkami dla oszczędnych podróżników są Filipiny i Malezja – chociaż ten kraj jest nieco droższy, głównie jeśli chodzi najważniejsze atrakcje turystyczne. Co charakteryzuje te kraje? Dlaczego warto wybrać się do nich w podróż? Co zwiedzać w Malezji, gdzie wypocząć na Filipinach?

Zielone Filipiny

Filipiny to archipelag w południowo-wschodniej Azji, do którego należy ponad siedem tysięcy wysp i wysepek położonych pomiędzy Morzem Filipińskim i Morzem Południowochińskim. To wyjątkowy kraj na skalę kontynentu ze względu na to, że dominującym wyznaniem jest katolicyzm (a reszta Azji to raczej muzułmanie, buddyści, wyznawcy hinduizmu czy shinto). Archipelag leży mniej więcej na tej samej szerokości geograficznej co Tajlandia czy Wietnam, występuje to klimat tropikalny, który kształtują sezonowe monsuny. Wycieczka na Filipiny to świetny pomysł podczas polskiej zimy – kiedy u nas temperatura spada za oknem, po drugiej stronie świata zaczyna się wysoki sezon.

Najbardziej polecane miesiące na podróż to okres od stycznia do maja, jednak już od października pogoda pozwala na swobodne zwiedzanie i wypoczywanie na pięknych białych plażach. Jakie miejsca trzeba zwiedzić na Filipinach? Najpopularniejszą wyspą jest Boracay, która słynie z ciągnącej się na cztery kilometry plaży White Beach. To ciekawe, że tak mała wyspa jak Boracay została uznana za istny raj dla ziemi wśród podróżników – rzeczywiście, krajobraz przypomina miejsce nie z tego świata: gaje palm kokosowych, biały piasek, turkusowa, ciepła woda i podwodny świat czekający na odkrycie. Boracay to też miejsce, które polubią imprezowicze i miłośnicy wesołej, wyspiarskiej atmosfery. Z kolei wyspa Bohol stanowi prawdziwe wyzwanie.

Mówi się o niej jako o Filipinach w pigułce: Bohol urzeka naturalnym pięknem, lokalną kuchnią, gościnnością mieszkańców i fauną i florą. To właśnie tutaj można przyjrzeć się z bliska niewielkim, ale jakże sympatycznym zwierzątkom jakimi są tarsjusze spoglądające na turystów wielkimi oczami. Na Boholu obowiązkową atrakcją jest wycieczka na Czekoladowe Wzgórza – to chronione przez UNESCO miejsce posiada 1200 ciekawych formacji geologicznych, które brązowieją podczas pory suchej, przypominając czubki czekoladek. Kolejną filipińską wyspą godną odwiedzenia jest Cebu.

Cebu położona jest w archipelagu Visayas i znajdują się tu jedne z najlepszych spotów nurkowych na całym świecie. Można tu także wybrać się na przechadzki w pięknych okolicznościach przyrody, np. po Sudon National Park lub zwiedzać miejską atmosferę w Cebu City, gdzie nie brakuje muzeów i galerii sztuki. Na Filipinach znajduje się także inna wyjątkowa wyspa, oddalona od pozostałych archipelagów – Palawan. Jeśli chodzi o budżet, wychodzi najdrożej ze względu na odległość i niedostępność, ale zdecydowanie warto wybrać się tam na wypoczynek. Czy podróż na Filipiny łatwiej jest zorganizować samemu, czy lepiej zaangażować dobre biuro podróży (http://planetescape.pl/)? To oczywiście zależy od indywidualnych preferencji, a najlepiej jest wypróbować oba te sposoby!

Uroki Malezji

O Malezji mówi się, że jest bardziej chińska niż same Chiny. Zawdzięcza to Chińczykom, którzy stworzyli w tym kraju swoistą enklawę, w której kultywują swoje wierzenia i tradycje. Szczególnie widać to w chińskich dzielnicach w dużych miastach, np. w Kuala Lumpur. Wycieczka do Malezji będzie niesamowitym kulturalnym przeżyciem! To kraj w Azji Południowo-Wschodniej, położony częściowo na półwyspie na kontynencie, a częściowo na północnej części wyspy Borneo (którego podział administracyjny przypada na trzy kraje).

Malezja graniczy z Tajlandią, Singapurem (jest połączona z tym krajem mostem), Brunei i Indonezją, a wybrzeża oblewają wody Morza Południowochińskiego i Cieśniny Malakka. Podróżując po tym kraju można zaznać wielkomiejskiej atmosfery w Kuala Lumpur, zagubić się w bujnych dżunglach Borneo, zwiedzać lasy pierwotne w Cameron Highlights oraz wypoczywać na Perhentianach lub innych wyspach, które klimatem równają się do Malediwów (a są zdecydowanie tańsze).

Mały archipelag wysp, zwany Perhentians, położony na Morzu Południowochińskim u wybrzeży Terengganu i jest jednym z najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w Malezji. Główne wyspy są otoczone przez rafy koralowe. Plaże posiadają biały, mięciutki piasek i krystalicznie czystą wodę. Nie ma tu tłumu turystów, więc to idealne miejsce na odcięcie się od całego świata i podziwianie piękna przyrody. Na Perhentianach z powodzeniem można nurkować, snorkelować i pływać kajakiem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *