Wykorzystanie alpinizmu przemysłowego w odśnieżaniu dachów

2019-10-31 2:57:23
Przepisy bezpieczeństwa w Polsce i w wielu krajach określają konieczność odśnieżania dachu, jako obowiązek. Każdy właściciel czy zarządca budynku powinien znać parametry swojego dachu i wiedzieć jaka gruba pokrywa śnieżna jest już dla niego niebezpieczna. Duży kąt nachylenia dachu powoduje zwykle, że śnieg zsuwa się z niego w sposób naturalny. Jednak w pewnych warunkach także na pochyłych dachach może zgromadzić się niebezpieczna warstwa ciężkiego śniegu. Płaskie dachy wymagają permanentnego odśnieżania przy większych opadach śniegu.

 

Każda konstrukcja dachowa dostosowana jest do uniesienia określonego ciężaru. Przekroczenie pewnych wartości może spowodować załamanie dachu, a nawet katastrofalne w skutkach dla mieszkańców, zawalenie się całego budynku.

Alpinizm Przemysłowy

W celu pozbycia się śniegu, zalegającego na dachu, należy zatrudnić profesjonalną firmę – ropeexpert.pl, która rozwiąże problem nie narażając przy tym nikogo na utratę zdrowia lub życia. Pracami na wysokościach, wymagającymi odpowiednich zabezpieczeń i pewnych umiejętności wspinaczkowych, zajmuje się alpinizm przemysłowy. Praca ta wymaga znajomości zasad alpinizmu skałkowego, obsługi sprzętu do wspinaczki, jak uprzęże, karabińczyki, ósemki, liny i ekspresy. Potrzebne jest także obycie w pracach na wysokości i umiejętność asekuracji.

Alpinizm przemysłowy jest stosowany nie tylko przy pracach związanych z profesjonalnym odśnieżaniem dachów. Alpiniści malują platformy wiertnicze i elewacje, do których nie można doprowadzić tradycyjnych rusztowań. Myją okna i fasady. Zajmują się konserwacją i utrzymaniem anten, masztów, świateł ostrzegawczych na wysokich budowlach jak kominy czy wiatraki.

Alpinizm przemysłowy to doskonały przykład wykorzystania dyscypliny sportowej do niezbędnych prac technicznych. Wykorzystuje się tutaj zarówno techniki wspinaczkowe jak i jaskiniowe. Potrzeba wykorzystania alpinistów zrodziła się praktycznych potrzeb wiodących przedsiębiorstw wymagających wykorzystania lin i wspinaczy do celów przemysłowych.

W pracach wymagających alpinizmu przemysłowego biorą udział sportowcy, wspinacze, obycie z przebywaniem na wysokości, gdyż nie jest to zajęcie dla każdego zwykłego człowieka.

Komentarze

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *