Facebook

WYPADKI. W Legionowie nie potrafią cofać?

2020-05-13 7:37:41

W 2019 r. doszło w Legionowie do 617 kolizji i wypadków. Tym samym na każdych 1000 jego mieszkańców przypada 11,4 zdarzeń drogowych. Najczęstszą przyczyną wypadków był nieprawidłowo wykonywany manewr cofania

Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84. największych miast w Polsce i porównali, ile kolizji oraz wypadków przypada na 1000 mieszkańców. Ostatnie miejsce w rankingu zajęły Katowice (23,9 zdarzeń na 1000 mieszkańców), a pierwsze Kędzierzyn-Koźle (7,0). Do przygotowania zestawienia wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (sewik.pl). Na 21. miejscu znalazło się Legionowo.

Zmora legionowskich kierowców – cofanie

Jak ustalono, główną przyczyną wypadków w Legionowie jest nieprawidłowe cofanie. Z tego powodu w 2019 r. do zdarzeń drogowych doszło 135 razy (21,88% wszystkich zdarzeń). Inne przyczyny wypadków i kolizji w Legionowie to: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu – 128 (20,75%), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 82 (13,29%), niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 39 (6,32%), nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu – 37 (6,00%). Dla porównania, kierowcy z Warszawy najwięcej wypadków i kolizji spowodowali podczas nieprawidłowej zmiany pasa ruchu. Do takiego zdarzenia doszło w stolicy 6844 razy (21,98%).

Jak wygląda sytuacja w całym kraju?

W czołówce najbardziej kolizyjnych regionów Polski znalazły się kolejno województwa: mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. W województwie mazowieckim, gdzie najczęściej dochodziło do kolizji i wypadków drogowych, średnio co godzinę notowano 8 takich zdarzeń. Najlepiej na tle całej Polski wypada województwo opolskie (11 455 kolizji i wypadków).

Najczęstszą przyczyną wszystkich zdarzeń drogowych w Polsce była nieostrożność kierowców – nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (17% wszystkich zdarzeń), niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (16%) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (13%).

Ile kosztuje OC w Legionowie?

Wiedząc co powodowało najczęściej zdarzenia drogowe w Legionowie, warto przyjrzeć się cenie ubezpieczenia OC w naszym mieście. W ubiegłym roku kierowcy z Legionowa za ubezpieczenie OC płacili średnio 765 zł, czyli o 3 zł mniej w porównaniu do średniej wojewódzkiej (mazowieckie) i o 125 zł taniej niż w stolicy tego regionu – Warszawie. Warto zaznaczyć, że województwo mazowieckie ma jedną z trzech najwyższych średnich stawek za OC. Najdroższe oferty OC trafiają jednak częściej do Wrocławia. Średnio na polisę trzeba wydać w tym mieście 939 zł. Najtaniej jest natomiast w Mielcu – jego mieszkańcy płacą za obowiązkowe ubezpieczenie średnio 515 zł.

Na Podstawie rankomat.pl Paulina Nowicka

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *