WYPADKI. W Legionowie nie potrafią cofać?

2020-05-13 7:37:41

W 2019 r. doszło w Legionowie do 617 kolizji i wypadków. Tym samym na każdych 1000 jego mieszkańców przypada 11,4 zdarzeń drogowych. Najczęstszą przyczyną wypadków był nieprawidłowo wykonywany manewr cofania

Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84. największych miast w Polsce i porównali, ile kolizji oraz wypadków przypada na 1000 mieszkańców. Ostatnie miejsce w rankingu zajęły Katowice (23,9 zdarzeń na 1000 mieszkańców), a pierwsze Kędzierzyn-Koźle (7,0). Do przygotowania zestawienia wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (sewik.pl). Na 21. miejscu znalazło się Legionowo.

Zmora legionowskich kierowców – cofanie

Jak ustalono, główną przyczyną wypadków w Legionowie jest nieprawidłowe cofanie. Z tego powodu w 2019 r. do zdarzeń drogowych doszło 135 razy (21,88% wszystkich zdarzeń). Inne przyczyny wypadków i kolizji w Legionowie to: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu – 128 (20,75%), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 82 (13,29%), niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 39 (6,32%), nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu – 37 (6,00%). Dla porównania, kierowcy z Warszawy najwięcej wypadków i kolizji spowodowali podczas nieprawidłowej zmiany pasa ruchu. Do takiego zdarzenia doszło w stolicy 6844 razy (21,98%).

Jak wygląda sytuacja w całym kraju?

W czołówce najbardziej kolizyjnych regionów Polski znalazły się kolejno województwa: mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. W województwie mazowieckim, gdzie najczęściej dochodziło do kolizji i wypadków drogowych, średnio co godzinę notowano 8 takich zdarzeń. Najlepiej na tle całej Polski wypada województwo opolskie (11 455 kolizji i wypadków).

Najczęstszą przyczyną wszystkich zdarzeń drogowych w Polsce była nieostrożność kierowców – nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (17% wszystkich zdarzeń), niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (16%) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (13%).

Ile kosztuje OC w Legionowie?

Wiedząc co powodowało najczęściej zdarzenia drogowe w Legionowie, warto przyjrzeć się cenie ubezpieczenia OC w naszym mieście. W ubiegłym roku kierowcy z Legionowa za ubezpieczenie OC płacili średnio 765 zł, czyli o 3 zł mniej w porównaniu do średniej wojewódzkiej (mazowieckie) i o 125 zł taniej niż w stolicy tego regionu – Warszawie. Warto zaznaczyć, że województwo mazowieckie ma jedną z trzech najwyższych średnich stawek za OC. Najdroższe oferty OC trafiają jednak częściej do Wrocławia. Średnio na polisę trzeba wydać w tym mieście 939 zł. Najtaniej jest natomiast w Mielcu – jego mieszkańcy płacą za obowiązkowe ubezpieczenie średnio 515 zł.

Na Podstawie rankomat.pl Paulina Nowicka

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *