Facebook
Wyprawka dla noworodka – co warto kupić przed urodzeniem dziecka?

2019-12-04 3:25:20
W ostatnich miesiącach ciąży niemal każda kobieta wpada w syndrom „wicia gniazda”. U niektórych z nas objawia się to, o zgrozo!, silną potrzebą remontowania i przemeblowywania mieszkania. Na szczęście w większości przypadków, aby zaspokoić swoje matczyne zapędy, wystarczy skompletować wyprawkę dla noworodka.

 

Przede wszystkim – spokojnie!

Możemy czuć się jednak zagubione we wszystkich nowościach, jakie przynosi ze sobą macierzyństwo. Jest tyle przeróżnych rzeczy, które należy wiedzieć i przedmiotów, których trzeba potrafić używać. Aby uniknąć ataku paniki, że czegoś jeszcze nie mamy, a brzuch przecież coraz większy, skupmy się tylko i wyłącznie na rzeczach potrzebnych niemowlęciu od pierwszych dni życia. Potem, w miarę oswajania się z rodzicielstwem, możemy sukcesywnie zbierać kolejne rzeczy – wraz ze zbieraniem matczynych doświadczeń.

Na czym się skupić przy kompletowaniu wyprawki?

Oczywiście najważniejszą sprawą są ubranka i pampersy, dlatego o nich bardziej szczegółowo potem. Oprócz tego na liście rzeczy niezbędnych znajdują się: wanienka, pieluszki tetrowe, rękawiczki niedrapki, obcinacz/nożyczki do paznokci, szczotka dla niemowląt, termometr (do mierzenia temperatury ciała, jedzenia i wody), chusteczki nawilżane, krem przeciw odparzeniom, oliwka i kosmetyk oczyszczający (rekomendowane od 1 dnia życia), produkt do pielęgnacji pępka (według uznania), ręczniczek, podkłady jednorazowe, butelka i smoczek (możemy nie planować ich używania, ale warto je mieć pod ręką w razie wystąpienia nagłej sytuacji kryzysowej).

Do tego wózek (a przynajmniej mieć już podjętą decyzję o modelu i firmie), fotelik samochodowy, łóżeczko/kołyska i wyposażenie (materacyk, prześcieradła, kocyk/pościel/rożek/śpiworek/otulacz – poduszka zbędna). Lista niezbędnych rzeczy dla mamy jest znacznie krótsza: najprostszy laktator ręczny, zapas bardzo chłonnych podpasek popołogowych oraz maść z lanoliny na krwawiące/bolące od karmienia sutki.

Ubranka dla noworodka

Dzidziuś musi się w czymś prezentować po przyjściu na świat. Choć z pewnością lekarz poda nam wymiary biometryczne płodu podczas badania USG, nigdy nie możemy być do końca pewne, że te prognozy się sprawdzą. Dlatego właśnie warto kupić ubranka w całym przedziale rozmiarów dla noworodków (dla wcześniaków – mniejsze rozmiary).

Oznacza to zakupienie ubranek w rozmiarach 52, 56 oraz 62 – ale nie więcej niż po 2-3 sztuki różnego rodzaju wdzianek. Te trzy rozmiary powinny nam starczyć do trzech miesięcy po urodzeniu dziecka. Większych nie ma na razie sensu chomikować – może okazać się, że jakiś rodzaj ubranka (na przykład rampers, body, pajacyk, kaftanik, śpioszki, pajacyk) albo konkretny sposób zapinania (na rzepy, guziczki, suwak, napki) jest nielubiany przez nas czy maluszka. Oczywiście przy kompletowaniu wyprawki uwzględnijmy porę roku.

Kwestia pampersów

Mamy do wyboru pieluszki wielorazowe lub jednorazowe. Jeśli jest to nasza pierwsza ciąża, zdecydowanie lepiej na początek wybrać te jednorazowe, aby zaoszczędzić sobie dodatkowych nerwów związanych ze skomplikowanymi zasadami pieluszkowania „wielo”. Paczka pieluszek jednorazowych „newborn” z marketu wystarczy. Nie róbmy zapasów! Może okazać się, że nasz maluch rośnie szybciej, niż się tego spodziewałyśmy.

Artykuł powstał we współpracy z Philips Avent

Komentarze

1 komentarz

  1. Bionaura odpowiedz

    Skóra dzieci jest bardzo delikatna, dlatego warto kupować takie kosmetyki, które będą idealne dla naszych maluchów. Zwłaszcza jak dziecko ma skórę atopową tak jak moje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *