WYWIAD TYGODNIKA. CIS pomaga ludziom z problemami
2018-04-23 11:24:17
Z dyrektor Powiatowego Centrum Integracji Społecznej panią Dorotą Wróbel-Górecką rozmawiamy o idei i działalności CIS-u
To i Owo: Powiatowe Centrum Integracji Społecznej (CIS) działa na terenie naszego powiatu od 2014r. i mimo, że jego zadaniem jest pomoc osobom bezrobotnym w odnalezieniu się na rynku pracy, to CIS włącza się w różne działania z pozoru niezwiązane z jego działalnością.
Dorota Wróbel-Górecka: Tak, to prawda. Angażujemy się w różne działania, które mogą dać naszym uczestnikom pozytywne rezultaty. Również w takie, które mogą wydawać się dziwne, jak Mistrzostwa Polski w Przyrządzaniu Ślimaków i Owoców Goji. Zorganizowaliśmy ten ogólnopolski konkurs kulinarny, i pokazaliśmy w ten sposób naszym podopiecznym, bo oni brali udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu wydarzenia, inny wymiar gastronomii, proces organizacji dużej imprezy, która zgromadziła ludzi z pasją i talentem kulinarnym. Poprzez takie działania rozbudzamy motywację wewnętrzną naszych uczestników do szukania ich własnych talentów i nieodkrytych możliwości.
TiO: Czyli, nie boicie się wyzwań i szukacie nowych rozwiązań?
DWG: CIS daje instytucjonalne wsparcie ludziom, którym mówimy, że nie można się bać podejmowania nowych wyzwań. Jeśli nawet czasem wydaje się, że coś jest trudne do zrealizowania to i tak warto włożyć wysiłek w próbę realizacji. Przykładem może być „Ryneczek pracy”, który zorganizowaliśmy wspólnie z Instytutem Wolontariatu Pracowniczego. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie na terenie naszego powiatu, którego celem było stworzenie sytuacji treningowej spotkań rekrutacyjnych dla osób bezrobotnych. W komfortowych warunkach nasi podopieczni mieli możliwość porozmawiania z profesjonalnymi rekruterami z firmy Siemens oraz UBP Consulting Sp. z o.o. Mimo, że na początku wydawało się to trudne do przeprowadzenia, efekty i zadowolenie naszych uczestników było wystarczającą nagrodą.
Właśnie rozpoczęliśmy realizację nowego projektu, dofinansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dzięki tym środkom zapewnimy naszym podopiecznym dodatkowe działania, które pomogą im wrócić na rynek pracy.
TIO: Współpracujecie też z lokalnymi instytucjami i biznesem?
DWG: Tak, bez współpracy nie byłoby mowy o wypełnianiu naszej misji. Nie sposób wymienić wszystkich instytucji i przedsiębiorców lokalnych, z którymi współpracujemy, bo jest ich za dużo, ale każdy z naszych partnerów wnosi pozytywny wkład w działalność Centrum. Może to być praktyka zawodowa dla uczestnika CIS, może to być pomoc przy realizacji projektu, zlecanie zadań komercyjnych, wsparcie merytoryczne czy nawet dobre słowo – wszystko się liczy. Za wszystko jesteśmy wdzięczni i doceniamy to wsparcie. Dlatego w zeszłym roku, wspólnie ze starostą Robertem Wróblem ogłosiliśmy konkurs „Odpowiedzialni Społecznie”, poprzez który chcieliśmy pokazać jak wielu jest w naszym powiecie odpowiedzialnych społecznie przedsiębiorców, instytucji i pracowników. Konkurs został rozstrzygnięty w grudniu ubiegłego roku, a na uroczystej sesji Rady Powiatu wręczyliśmy statuetki najlepszym z najlepszych.
TiO: Można więc powiedzieć, że podążacie różnymi ścieżkami, które w efekcie prowadzą Was do jednego celu, aby uczestnicy CIS-u wrócili na otwarty rynek pracy i żeby potrafili sobie na tym rynku poradzić.
DWG: Staramy się, aby nasza oferta była kompleksowa dla osób którym mamy pomóc. Jak powiedział jeden z uczestników „CIS potrzebuje ludzi, mogą być z problemami”. Najpierw więc trzeba zająć się problemami, pomóc je rozwiązać, aby uczestnicy z czystą kartą wrócili na rynek pracy. Mamy kadrę merytoryczną, która wzmacnia kompetencje społeczne naszych uczestników oraz profesjonalnych instruktorów zawodu, którzy dbają o ich kompetencje zawodowe w konkretnych branżach: opiekuńczej, gastronomicznej, gospodarczej czy remontowej. Poza tym ciągle poszukujemy nowych wyzwań, nowych możliwości rozwoju, piszemy projekty, szukamy różnych źródeł finansowania. Oczywiście, jako powiatowa instytucja samorządowa, rokrocznie otrzymujemy dotację z Powiatu Legionowskiego, ale utrzymujemy się również z własnej działalności wytwórczej i handlowej. Niezmiernie cieszy fakt, że wspierają nas poprzez dotację również inne gminy: niemalże od początku naszej działalności wspiera nas Gmina Wieliszew, a ostatnio jej śladem podążyła również Gmina Nieporęt. Za co jesteśmy radom i wójtom tych gmin bardzo wdzięczni, bo odbieramy to jako pozytywną ocenę naszej pracy.
Zachęcamy do śledzenia naszego profilu: www.facebook.com/PCISwL/, bo tam umieszczamy wszystko co się u nas dzieje na bieżąco.
red