WYWIAD TYGODNIKA. „Społeczeństwo jest podzielone”

2019-02-03 2:48:44

Postanowiliśmy porozmawiać o Legionowie z Zenonem Kuską, radnym powiatowym oraz lokalnym przedsiębiorcą

To i Owo: Kiedy słyszy Pan Legionowo – co Pan myśli?

Zenon Kuska: W Legionowie się urodziłem. To moje miasto rodzinne. Przypomina mi się dawne Legionowo, gdzie nie było tylu bloków. Jedyne były chyba na Batorego. Były bagna, były stawy. Konstancin mógłby nam zazdrościć. Bloki powstały i Legionowo się zmieniło. Co jeszcze? Było bardzo dużo wojska. Wojsko zawsze było rozśpiewane. Dzisiejsze Legionowo cały czas się rozbudowuje. Powstają nowe budynki, nowe ładne budynki. A polityka, cóż w ostatnich wyborach uzyskaliśmy 14 mandatów – siedem w Radzie Miasta i siedem w Radzie Powiatu.

TiO: Jest Pan przedsiębiorcą, często rozmawia Pan z mieszkańcami, jakie są ich problemy?

ZK: Odkąd zostałem radnym, coraz częściej rozmawiam z mieszkańcami. Z moimi wyborcami i moimi oponentami. Społeczeństwo w całym kraju jest podzielone. W Legionowie również. Co zauważam? Duży zwrot w prawą stronę. Coraz więcej ludzi przyznaję się do poglądów prawicowych. To dobry krok. Chociaż nie powiem, jest też dużo ludzi, którzy nie widzą innej opcji niż Platforma. Oni nie patrzą na fakty. Zdaje się są zakodowani: Platforma, Platforma, Platforma. A dla mnie ta opozycja jest śmieszna. Plasują się na mężów stanu, a wszyscy widzą co robią.

TiO: A nie obawia się Pan, że ta dzisiejsza prawica przerodzi się w skrajną prawicę?

ZK: Absolutnie nie. Zresztą, kto tą prawicą jest? Platforma też się głosi jako prawica. Taka trochę prawica, trochę liberałowie. W Polsce na szczęście dzięki Prawu i Sprawiedliwości odradza się w Polakach patriotyzm. W czasie wojny ruchy prawicowe to nie była prawica, to był socjalizm. Dzisiaj też Prawu i Sprawiedliwości zarzuca się socjalizm, bo rząd daje pieniądze. Ale te pieniądze wracają do budżetu. Za rządów Platformy nie było pieniędzy. Wręcz przeciwnie. OFE zajęli, czy ktoś dostał z tego tytułu chociaż 100zł?

TiO: Czego potrzeba w „dzisiejszym” Legionowie?

ZK: W Legionowie potrzebny jest szpital.Dzięki Ministrowi Obrony Narodowej Mariuszowi Błaszczakowi w Legionowie po 30 latach taki szpital powstanie. Potrzeba więcej przepraw. I inteligentnej polityki dotyczącej dogęszczeń, to znaczy nie budowania kolejnych bloków. A także sprowadzania do Legionowa przedsiębiorców, którzy będą dawać pracę oraz odprowadzać podatki.

TiO: Czy Legionowo ma coś, czego nie ma inne miasto?

ZK: Położenie, wokół nas są lasy i jesteśmy otoczeni wodą. Inna sprawa, że Legionowo jak inne miasta się rozwija. Przez brak inteligentnej polityki dotyczącej dogęszczeń nie ma niestety miejsca na inwestycje. Zagęszczenie jest bardzo duże. Mnóstwo działek zostało sprzedanych. Nie ma jak nawet zaprosić inwestorów. Dogęszczenia owszem, ale nie blokowiska tylko domki jednorodzinne. Wystarczy spojrzeć na Al. 3 Maja czy Mickiewicza teraz te ulice to są parkingi.

TiO: A co się Panu nie podoba w Legionowie?

ZK: Zabetonowana władza. To mi się nie podoba. Nie podoba mi się ta ich gazeta Miejscowa, którą
ja nazywam umiejscowioną. Bo wszyscy wiedzą dla kogo, o kim i po co piszą. Teraz jest nas więcej w Radzie Miasta oraz w Radzie Powiatu. Dlatego też Smogorzewskiemu nie idzie tak gładko.

TiO: Co Pana skłoniło do zostania radnym?

ZK: Wydaje mi się, że dorosłem do tej decyzji. Od wielu, wielu lat interesuję się polityką. Tą ogólnopolską ale również tą lokalną. Zacząłem w 2006 r. w trakcie kampanii prezydenckiej śp. Lecha Kaczyńskiego. Teraz jest kolejna kadencja. Tak jak mówiłem dorosłem do tego. W domu nikt się nie zajmował polityką bo był komunizm. A u mnie w domu komunistów nie było. Mentalnie wspierałem Solidarność. Ale byłem prywaciarzem.

TiO: Został Pan Radnym Powiatowym, co chce Pan zrobić w Powiecie Legionowskim?

ZK: W powiecie trzeba zmienić bardzo dużo. Niestety budżet nie jest z gumy. Teraz w Nieporęcie za 3 lata powstanie Liceum. To ważna inwestycja. Budujemy drogi. Budujemy ścieżki rowerowe. Zbudowany zostanie szpital. W zeszłym roku dzięki pieniądzom z Powiatu w Legionowie otwarto ambulatorium, które działa. My, ja i znajomi z PiS-u chcielibyśmy zmienić bardzo dużo. Niestety ograniczają nas pieniądze co będzie wymagało skoordynowanych działań aby uzyskać jak najwięcej środków zewnętrznych.

TiO: Dziękujemy za rozmowę

Komentarze

1 komentarz

  1. zniesmaczony odpowiedz

    Tak słodziutko że aż czytać cieżko…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *