WYWIAD. Szpital jest najważniejszy

2019-08-10 2:21:13

O zbliżającej się budowie szpitala w Legionowie rozmawiamy ze starostą legionowskim Robertem Wróblem


To i Owo: Mieszkańcy powiatu od dziesięcioleci czekają na uruchomienie szpitala w Legionowie. Wydaje się, że w końcu stała się ona realna?

Robert Wróbel: Wiele lat czekaliśmy na tę inwestycję. Budowa szpitala była moim marzeniem, zarówno jako mieszkańca, jak i samorządowca. Stworzenie warunków do jego powstania było dla mnie największym wyzwaniem. Do tego, aby jego realizacja stała się realna, potrzebny był wiarygodny i odpowiedzialny partner dla samorządu i takiego znaleźliśmy w Ministrze Obrony Narodowej. Dzisiaj przedsięwzięcie samodzielnie prowadzi MON i posuwa się ono w godnym podziwu tempie i wiem, że dotrzymane zostanie słowo o uruchomieniu ogólnodostępnego, publicznego szpitala w Legionowie. Według ministra szpital będzie kluczowy nie tylko dla społeczności lokalnej ale i dla licznego w naszym powiecie wojska.

TiO: Mówi Pan o szybkim tempie, czyli w jakim konkretnie miejscu jest budowa szpitala w Legionowie?

RW: Od grudnia ubiegłego roku, kiedy minister Mariusz Błaszczak podpisał z Wojskowym Instytutem Medycznym porozumienie w sprawie budowy szpitala w Legionowie, powstała już dokumentacja projektowa, uzyskano uzgodnienia techniczne i decyzje administracyjne wymagane w procesie inwestycyjnym. W końcu maja br. inwestor, czyli Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie (WIM) złożył u nas wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, a 3 lipca ogłosił przetarg na roboty budowlane. Powiatowy wydział architektury rozpatrzył wniosek o pozwolenie na budowę najbardziej sprawnie, jak to możliwe przy przedsięwzięciu tak złożonym. Dzięki temu 2 sierpnia podpisałem decyzję o pozwoleniu na budowę.

TiO: Realnie oceniając, kiedy mieszkańcy będą mogli skorzystać ze szpitala w Legionowie?

RW: Zgodnie z harmonogramem założonym przez inwestora szpital przyjmie pierwszych pacjentów w drugim kwartale 2022 roku. I ten termin wydaje się niezagrożony. Jeśli nie pojawią się nieprzewidziane problemy, w najbliższych miesiącach zostanie rozstrzygnięty przetarg na budowę szpitala i już na jesieni tego roku wykonawca rozpocznie prace. Ich zakończenie przewidywane jest na koniec 2021 roku, kolejne kilka miesięcy to czas na wyposażenie placówki i rekrutację personelu.

TiO: Z jednej strony tempo faktycznie imponuje, z drugiej do połowy 2022 roku pozostało jeszcze prawie dwa lata. W tym czasie mieszkańcy dalej będą skazani na szpitale w sąsiednich powiatach i Warszawie.

RW: Dwa lata wydają się być długim czasem, jednak w odróżnieniu od lat poprzednich, te będą czasem, w którym będziemy widzieć realny postęp prac. Poza tym nadal funkcjonować będzie, prowadzone przez powiat w NZOZ „Legionowo” przy Sowińskiego 4, ambulatorium urazowo-chirurgiczne, w którym pacjenci z naszego powiatu otrzymują pomoc w przypadku drobnych urazów nie wymagających zastosowania procedur szpitalnych. Od czasu jego uruchomienia z tej pomocy korzysta kilkaset osób miesięcznie, które nie muszą już jechać do Warszawy czy Nowego Dworu i czekać godzinami na pomoc w szpitalnym oddziale ratunkowym. Wygasimy je dopiero wówczas, gdy rolę tę przejmie na siebie szpitalna izba przyjęć nowego szpitala w Legionowie.
Powołanie ambulatorium miało zabezpieczyć mieszkańców powiatu i pokazać, jak wielkie zapotrzebowanie na tę pomoc występuje na naszym terenie. Ponad rok działania ambulatorium to wystarczający dowód na to, jak potrzebny jest szpital w powiecie legionowskim.

TiO: Kiedy szpital powstanie, jakie będzie kolejne wyzwanie, które postawi przed sobą starosta Robert Wróbel?

RW: Każdy dzień stawia przede mną tak, jak przed każdym samorządowcem, nowe wyzwania. Jednym z ostatnich jest na przykład uruchomienie nowej linii autobusowej z Serocka do Legionowa, która obsłuży mieszkańców gmin Serock, Nieporęt i Wieliszew, dowożąc ich do węzła przesiadkowego, jakim jest Centrum Komunikacyjne w Legionowie. Kiedy jednak myślę o szpitalu, szczególnie biorąc pod uwagę lokalny kontekst i wszelkie wydarzenia, które kazały nam czekać na jego powstanie dziesiątki lat, to mam poczucie, że moment, w którym obsłużony tam zostanie pierwszy pacjent, będzie dla mnie momentem spełnienia, jako samorządowca. Wtedy mogę przejść na samorządową emeryturę (śmiech).

TiO: Samorządowcy nie mają specjalnych przywilejów emerytalnych, więc życzymy jeszcze wielu owocnych lat pracy.
red.

Komentarze

7 komentarzy

 1. Michał W. odpowiedz

  Bardzo budujace, tylko może by najpierw zająć się DK61, bo nie bedzie jak dojechać! (Czytaj: rozliczyć tych, co blokują budowę😠).

 2. Tolek odpowiedz

  Ciekawe kto był starostą przed Wróblem i Grabcem może ktoś podpowie ?

  1. Krzysiek odpowiedz

   I kto, od 17 lat rządzi w mieście, przy tym przez 8 lat, jego partia rządziła Polską, a jedyne co wymyślił w wódczanym widzie z Grabcem to tor dla panczenistów…

 3. Jolka odpowiedz

  Bez przesady, szpital zawdzięczamy pisiorom a nie wróblowi, niestety.

 4. Mart odpowiedz

  Ten Pan Wróbel to całkiem porządny gość, jak się okazuje, gdy jest z dala od Grabca i Smogorzewskiego. Życzyłbym sobie więcej takich samorządowców, myślących o i rewlnie działających dla mieszkańców. Przy okazji, może ludzie otworzą szerzej oczy, i zobaczą, kto, z kim, przez ile lat, nie zrobił nic…

  1. mieszkaniec powiatu odpowiedz

   To kto skutecznie blokował powstanie “szpitala powiatowego” . Winnych brak… Są tacy którzy tracą ideę dla stołka

   1. Krzysiek odpowiedz

    Kto skutecznie zaniechał budowy szpitala w mieście, mimo wpisania tego punktu jako najważniejszego w swój “program wyborczy”, a potem nie robił nic w tym kierunku, przy sprzyjającej władzy, kolegach wysoko w strukturach partii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *