Facebook


Z BLOGA LESZKA SMUNIEWSKIEGO. Czy powinniśmy wiedzieć?

2016-11-10 11:42:32

Czy mieszkańcy Legionowa powinni wiedzieć co się dzieje z ich podatkami? (…) Z kim miasto podpisuje umowy i na jakich warunkach odbywa się wybór wykonawcy?

Odpowiedzi na powyższe pytania z całą pewnością nie są obojętne tym, którzy świadomie dokładają swoją cegiełkę do gminnego budżetowego worka. (…)
Najpierw o upublicznienie rejestru umów cywilnoprawnych zawartych przez urząd wystąpił jeden z legionowian. Do dziś nie otrzymał odpowiedzi. Potem wicemarszałek Sejmu RP wystosował do prezydenta Legionowa wniosek w tej samej sprawie. Niestety z podobnym rezultatem.

Dlatego, wraz z grupą 5 innych radnych złożyliśmy do prezydenta petycję o ujawnienie i opublikowanie na stronach BIP urzędu miasta rejestru zawartych w bieżącym roku umów, z podaniem podstawowych informacji, takich jak: data zawarcia, przedmiot umowy, dane wykonawcy, czy wartość umowy. Docelowo wykaz ten powinien być stale i systematycznie aktualizowany.

Na październikowej sesji zachęciłem wszystkich pozostałych radnych do podpisania tej petycji. Jak się jednak okazało, nie wszystkim ta idea przypadła do gustu… Żaden radny z niepodzielnie rządzącego klubu PrOprezydenckiego nie wsparł tej inicjatywy. Mimo to warto podkreślić, że ponad ¼ składu Rady Miasta Legionowo oczekuje od prezydenta ujawnienia żądanych informacji.

Jak zatem tym razem postąpi adresat petycji? Czy unikając publikacji rejestru nadal będzie skrywał przed mieszkańcami informacje o umowach, które przecież zawarł na rzecz i w imieniu tychże mieszkańców? Chciałbym wierzyć, że zachowa się jak trzeba. (…)

Na koniec warto wspomnieć, że takie rejestry zostały wprowadzone i z powodzeniem funkcjonują na stronach BIP wielu polskich powiatów, miast i gmin, m.in. Wrocław, Szczecin, Warszawa, Wadowice, czy sąsiednia Jabłonna. My też powinniśmy wiedzieć!

LS

Komentarze

5 komentarzy

 1. Wiesiek odpowiedz

  Dlaczego w Legionowie klika ma się dobrze? Ano właśnie dlatego, że jak ktoś odważy się wyłamać, głośno powiedzieć o nieuczciwości, nieprawidłowościach i przeciwstawić się działaniom na szkodę mieszkańców, to musi być przygotowany na ataki osób z kliki typu “mieszkaniec”, którzy zaczną ataki personalne, przylepią łatkę oszołoma, zniszczą, zastraszą. “Mieszkańcu” z kliki jesteś żałosnym hejterem i manipulantem, bo Pan Smuniewski odszedł sam, a Ty mu zazdrościsz, że dzięki temu może na siebie spojrzeć w lustrze w przeciwieństwie do Ciebie. Zabolała petycja? Nie stać Cię na to, żeby być za przejrzystością i transparentnością działań Urzędu Miasta? Zapewne jesteś radnym od Prezydenta, urzędnikiem lub właścicielem firmy, która dostaje zlecenia.

  1. Daro odpowiedz

   Klika rządząca w Legionowie ma się dobrze z prostego powodu. Większość mieszkańców miała dokładnie w czterech literach to co ekipa rządząca przez całe lata wyprawiała w tym mieście,
   To niestety rozzuchwaliło ekipę i pokazało że wszystkie przekręty ujdą im płazem
   Za to ekipa hejterów próbowała w zarodku storpedować wszystkich niepokornych
   Doświadczyłem ataków “mieszkańców” i innych klakierów kiedy już kilka lat temu wsadziłem kij w mrowisko sygnalizując problem dogęszczenia czy braku inwestycji w Legionowie
   Cieszę się że wreszcie mieszkańcom otworzyły się oczy

  2. Ewa odpowiedz

   Ma sie dobrze bo ludzie dają się nabierać na propagande sukcesu, i wierzą w bzdury wypisywane w gazetach wydawanych przez urząd. Wywiad z Romanem Smogorzewskim na temat kosztów dworca jest tego przykładem. “Dziennikarz” już w pierwszym pytaniu stawia tezę, że dworzec kosztuje tyle co mieszkanie. Prezydent oczywiście zupełnie przypadkowo z tą tezą się zgadza. Wyliczenia kosztów utrzymania teź są pod publiczkę zaniżone. To nie pierwszy raz, kiedy Smogorzewski kłamie. Tak samo kłamał gdy TiO pytało go o sprawe działki przy Arenie. Twierdził że nic na ten temat nie wie, zarzekał się że to sprawa KZB. Po czym pojawił sie dokument decyzyjny… z jego podpisem! Jak można ufać komuś takiemu?

 2. Stanisław odpowiedz

  A mi jest wstyd jednak bardziej za tych pozostałych radnych. Obecnie jest 2 w opozycji, ze dwie jeszcze osoby, które ewentualne coś rokują oraz rzesza karierowiczów z Klubu Prezydenckiego. Ci to nie mają ani wstydu, ani wiedzy, ani odwagi…

 3. mieszkaniec odpowiedz

  Panie Smuniewski przestań Pan robić z siebie pajaca Pilnuj Pan Straży Pożarnej w Nowym Dworze Maz. czytam jest wszystko ok. Jak byłeś Pan w tamtych kadencjach radnym z ugrupowania Prezydenta to siedziałeś Pan cicho a jak Pana wylali to pajaca Pan z siebie robi Niby inteligentny wykształcony a pajaca robi z siebie wstyd ze legionowo ma takiego radnego ludzie kogo wy wybieracie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *