Facebook

Z BLOGA LESZKA SMUNIEWSKIEGO. Czym oddychamy w Legionowie?

2016-11-19 12:37:25

Kilka dni temu na oficjalnej stronie urzędu miasta ukazał się artykuł (dez)informujący mieszkańców o jakości powietrza w Legionowie. Czytamy w nim już na wstępie: „Badania jakości powietrza, a szczególnie ich właściwa interpretacja, wymagają specjalistycznej wiedzy. Publikowane w internecie chwilowe odczyty wskaźników zanieczyszczeń mogą czasem wyglądać alarmująco, ale nie odzwierciedlają rzeczywistej jakości powietrza, która nie odbiega w Legionowie od tego czym oddychają mieszkańcy w innych gminach na terenie Mazowsza”.

Po takim moralizatorsko-mentorskim wstępie czytelnik oczekiwałby rzetelnego przedstawienia problemu i wiarygodnego wyjaśnienia kwestii czystości legionowskiego powietrza, popartego konkretnymi danymi.

Niestety, urząd wykazuje się całkowitą ignorancją tematu i strzela sobie koncertowego samobója, zaprzeczając postawionej na wstępie własnej tezie (…).

Nie to jest jednak najgorsze. Otóż w kolejnej odsłonie tekstu urzędnicy ratusza dowodzą, że:
„ … w Legionowie odczyty wskaźnika jakości powietrza (na poziomie 7) były jednymi z najlepszych na świecie”.
Może i były, ale niestety bardzo incydentalnie, gdyż przytoczone korzystne dane dotyczą nawet nie 10 dni, ale zaledwie jednego (sic!) dnia – konkretnie 19 października br. (…).
Cały artykuł ma nas przekonać, że „ … jakość powietrza w Legionowie nie odbiega od tego, co obserwujemy w innych miejscowościach w Polsce”. Rzeczywistość jednak nie jest ani tak różowa, ani tak czysta, jak by to mogło wynikać z tego pseudo rzetelnego tekstu.

W związku z tym, że temat jakości powietrza jest niezwykle złożony, skupię się na jednym, ale za to bardzo istotnym zagrożeniu – na parametrze PM2,5 głównym odpowiedzialnym za powstawanie tzw. smogu. Podając za Wikipedią:
PM2,5 jest to pył zawieszony o średnicy nie większej niż 2,5 µm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia. Dzieje się tak dlatego, że ten drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwiobiegu człowieka.

W chwili pisania tego tekstu (noc z 10-go na 11-go listopada) w Legionowie poziom PM2,5 w powietrzu wynosi ponad 100 µg/m3 i jest najwyższy w Polsce(…).

LS

Komentarze

4 komentarze

  1. Wiesio odpowiedz

    Galoch zwyczajnie smoguje nas swoją propagandą. A wystarczy sprawdzić zatruci.pl i ściema wyłazi na jaw – odczyty mierników „nie oddają jakości powietrza”? To co to niby jest, suma IQ w LMS?

  2. Anka odpowiedz

    Zapraszam służby w godzinach 17.00-19.00 na Ul.Olszankową. Dom nr 28A truje nas tak, że strach wyjść z domu. Dzieci wracają ze szkoły w tym czasie i muszą to wdychać. Żadne służby nie reagują na zgłoszenia. Ktoś spala tam gumę, bo prawdopodobnie jest szewcem. A wokół nowe domy, nowi ludzie…ŻAL, że tylko mówimy , żeby reagować, a nikt nic z tym nie robi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *