Zakup auta a odstąpienie od umowy

2020-01-21 11:44:32
Kupno auta nie należy do najprostszych, zwłaszcza jeśli mówimy o zakupie używanego samochodu. Poszukując najlepszego dla nas egzemplarza przeglądamy zwykle przynajmniej kilka aut wystawionych na sprzedaż. Gdy już zdecydujemy się na ten najbardziej odpowiedni, w najlepszy stanie technicznym, w najlepszej cenie, chcielibyśmy by od pierwszego dnia służył nam w pełni. Dlatego też tak ciężko przeżywamy wszelkie wady samochodu, które wychodzą na jaw w pierwszych tygodniach jego eksploatacji. Kupujący bardzo często myślą, że podpis pod umową sprzedaży blokuje im ewentualne roszczenia w kierunku sprzedawcy np. o usunięcie wykrytych już po zakupie usterek. Nic bardziej mylnego. Rękojmia za wady fizyczne i prawne obowiązuje sprzedawcę nawet do 2 lat od dnia wydania auta nabywcy.

 

Co daje rękojmia?

Rękojmia chroni nabywców przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców. Obejmuje ona zarówno wady fizyczne jak i prawne przedmiotu transakcji. W efekcie rękojmi domagać możemy się zarówno obniżenia kwoty zakupu, naprawy przedmiotu przez sprzedającego, jak i odstąpienia od umowy.

Całkowite odstąpienie od umowy

Całkowite odstąpienie od umowy zakupu auta możliwe jest w przypadku, gdy wykryta wada samochodu jest istotna. Jak stwierdzić ową istotność? Niestety, nie ma ona swojej definicji kodeksowej, a przez to jej uznanie pozostaje zwykle do rozsądzenia na drodze sądowej. Adwokat, chcąc stwierdzić istotną wadę auta może posiłkować się dotychczasowym orzecznictwem w tym zakresie, dodatkowo wspartym opinią biegłego. Co jeśli danej wady nie uda się uznać jako istotnej, a przez to doprowadzić do zerwania umowy? Rękojmia daje nam dwa wyjścia. Pierwsze, ubiegać się o obniżenie ceny zakupu. Drugie wyjście, to roszczenie o naprawę przedmiotu przez sprzedawcę.

Jakie wady obejmuje rękojmia?

Rękojmia obejmuje wady fizyczne i prawne. W przypadku wad fizycznych mowa jest, o wszystkich wadach, które sprawiają, że stan przedmiotu jest niezgodny z umową. Będą to zatem zarówno braki w wyposażeniu, osprzęcie mechanicznym, dokumentacji, jak i naprawy auta przeprowadzone niezgodnie ze sztuką. Wada fizyczną będzie także stan faktyczny, historia pojazdu, sposób dotychczasowej eksploatacji, które to nie pokrywają się z deklaracjami sprzedawcy.

Wady prawne samochodu, to wszelkiego rodzaju problemy natury prawnej, które związane są z autem, a które uniemożliwiają nowemu nabywcy korzystanie z samochodu w pełni. Wadą prawną auta będzie np. zastaw ustawiony na samochodzie lub zabezpieczenie auta na cele toczącego się postępowania.

Każdy nowy nabywca używanego samochodu ma spore oczekiwania, co do nowego nabytku. Chcemy by nasze auto było lepsze od poprzedniego – było kompletne pod katem technicznym, nie posiadało ukrytych wad, które wyjdą po miesiącu jeżdżenia, jednym słowem sprawiało mniej problemów w codziennym użytkowaniu. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, solidnie analizując nie tylko stan techniczny, ale także i prawny samochodu.

Źródło: http://kancelariaea.pl/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *