Zalety studiowania za granicą

2018-03-19 7:05:00

Statystyki pokazują, że studenci, którzy zdecydowali się na naukę na zagranicznych uczelniach znacznie szybciej niż ich rówieśnicy znajdują pracę. Co więcej, mają lepsze zarobki i lepiej radzą sobie w życiu. Przed odważnymi świat stoi otworem, zwłaszcza od czasu, kiedy Polska weszła w struktury Unii Europejskiej. Studia za granicą są teraz o wiele bardziej realne, niż kiedykolwiek wcześniej.

 

 

Przygoda życia

Studia za granicą to perspektywa, która coraz mniej wywołuje poczucie strachu a bardziej ekscytacji. Firmy takie, jak Elab, które pomagają spełnić marzenia o edukacji za granicą zwykle mają wiedzę z pierwszej ręki o tym, jak wszystko wygląda w praktyce. Nowe otoczenie, nowi ludzie, język, który do tej pory był znany tylko z lekcji w szkole, to wszystko powoduje, że emigrując w celach naukowych mamy szansę na przygodę życia. Wystarczy wspomnieć, że z samego programu Erasmus od początku jego funkcjonowania skorzystało już blisko 100 tys. żaków. Co więcej, rośnie także liczba licealistów, którzy start na uczelnie chcą zacząć od międzynarodowej matury mimo, że ta jest dostępna również w Polsce.

Szkoła odpowiedzialności

Dla wielu młodych studia za granicą to pierwsza okazja do wyrwania się spod pieczy rodzicielskiej. Jednak warto zawczasu opracować logistykę życia w nowym kraju. To kwestia skalkulowania kosztów, na jakie trzeba się nastawić, sprawdzenia cen wynajmu mieszkania, biletów, miesięcznego utrzymania. Warto mieć też jakiś zapas funduszy na podróże po kraju, w którym chcemy zamieszkać. Studia zagraniczne to szybki kurs samodzielności i odpowiedzialności. Trzeba samemu zadbać o pranie, zakupy, opłacić rachunki, załatwić sprawy w banku czy zapisać się do lekarza. Większość młodych nie zajmowała się takimi rzeczami mieszkając w Polsce.

Główną zaletą wyjazdu edukacyjnego jest, poza uzyskaniem wiedzy, poszerzenie horyzontów oraz poznanie odmiennej kultury. Warto też pamiętać, że nie każdy wyjazd kończy się emigracją na stałe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *