Zalety treningu siłowego

2016-12-20 9:15:15

Trening siłowy jest ciągle niedoceniany. Niestety nadal panuje przekonanie, że jest to forma ćwiczeń, która służy jedynie zwiększeniu siły oraz masy mięśniowej. Z tego powodu wiele osób zamiast przyjść na siłownię wybiera ćwiczenia aerobowe takie jak bieganie czy jazdę na rowerze. Natomiast trening siłowy jest idealnym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów.

 

Zasady treningu siłowego

Trening siłowy opiera się na kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy go odpowiednio zaplanować. Ćwiczenia powinny być tak dobrane by pracowały wszystkie najważniejsze grupy mięśni:

  • mięśnie barków,
  • mięśnie brzucha,
  • mięśnie klatki piersiowej,
  • mięśnie nóg,
  • mięśnie pleców,
  • mięśnie ramion.

Trening siłowy można wykonywać z wykorzystaniem dodatkowego sprzętu takiego jak na przykład sztanga, atlas do ćwiczeń czy hantle. Można też trenować z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała.

Przy opracowywaniu planu, należy dobrać ćwiczenia dostosowane do swoich indywidualnych możliwości. Lepiej zacząć od najprostszych ćwiczeń, by stopniowo przechodzić do coraz bardziej zaawansowanych. Zbyt intensywny trening może prowadzić do kontuzji, dla tego nie warto przeceniać swoich sił. Na szczęście ćwiczeń jest mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ćwiczenia z obciążeniem służą nie tylko poprawie siły i rozbudowie masy mięśniowej, ale również są świetnym sposobem na spalanie tkanki tłuszczowej.

Trening siłowy a zdrowie

Systematyczny trening siłowy pozwala na zredukowanie tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia z obciążaniem przyczyniają się do wzrostu mięśni a im większa masa mięśni tym lepszy metabolizm. Okazuje się, że prawidłowo wykonywany trening siłowy ma podobną skuteczność, co bardzo ostatnio popularny trening aerobowy.

Kolejną zaletą treningu siłowego jest to, że obniża on ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo naczyniowego oraz poprawia ogólną kondycję fizyczną. Osoby ćwiczące w sposób regularny są też bardziej odporne na stres i są pewne siebie. Trening siłowy potęguje proces wydzielania się endorfin, czyli hormonów szczęścia. To właśnie dlatego osoby aktywne fizycznie są bardziej radosne i zadowolone z życia.

Wzmocnienie mięśni to lepsza stabilizacja ciała a co za tym idzie poprawa postawy oraz znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji. Trening siłowy też bardzo pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *